مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله پرورش درخت انگور در منزل با کاشت هسته انگور: در 12 مرحله

پرورش درخت انگور در منزل با کاشت هسته انگور: در 12 مرحله

14 فوریه 2021
2 9823
پرورش درخت انگور در منزل با کاشت هسته انگور: در 12 مرحله

آیا تا به حال دوست داشته اید کاشت درخت انگور را در باغچه منزلتان انجام دهید؟ درخت انگور هم زیبا و هم مفید است و یکی از قدیمی ترین درختانی است که کشت می شود. درخت انگور به طور معمول از قلمه یا پیوند پرورش می یابد با این حال، اگر مصمم (زیرا کار آسانی نیست!) و صبور (مدت زیادی طول می کشد!) باشید، می توانید کاشت و پرورش انگور در منزل با هسته را به صورت اصولی انجام دهید. جهت یادگیری نحوه انجام این کار، ادامه مطلب را بخوانید.

 

قسمت اول: جمع آوری هسته های انگور

1. جهت کاشت هسته انگور، گونه مناسب میوه را انتخاب کنید

هزاران نوع انگور در جهان وجود دارد. برای داشتن بیشترین موفقیت در کاشت و پرورش انگور در منزل با هسته باید گونه ای را انتخاب کنید که برای منطقه شما بهتر باشد. در مورد ارقام انگور تحقیق کنید و ضمنا این دو مورد زیر را حتما به خاطر بسپارید:
-دلایل شما برای کاشت درخت انگور چیست؟ ممکن است بخواهید تنها میوه آن را برداشت کنید یا به طور صنعتی از آن کشمش تهیه کنید یا اینکه شاید هدف شما از کاشت درخت انگور در باغچه منزلتان، زیبایی درخت انگور باشد. دریابید که کدام یک از گونه های انگور مناسب برای هدف شما است.
-شرایط آب و هوایی منطقه شما چگونه است؟ گونه های مختلف انگور برای مناطق خاص جغرافیایی و شرایط آب و هوایی مناسب هستند. درباره انگورهایی که به طور معمول در منطقه شما عملکرد خوبی دارند، اطلاعات جمع آوری کنید.

 

گونه انگور

 

2. هسته های انگور را جمع کنید

پس از شناسایی گونه انگورهایی که می خواهید بکارید، هسته های آن ها را جمع آوری کنید. هسته های انگور می تواند از انگورهایی که از میوه فروشی خریداری کرده اید یا از باغبان های دیگر گرفته اید، تهیه شده باشد.

 

هسته انگور

 

3. هسته های زایا را جدا کنید

هسته های انگور را بررسی کنید تا مطمئن شوید سالم و زایا هستند و در شرایط خوبی قرار دارند. هسته های انگور را به آرامی بین دو انگشت فشار دهید. اگر سالم باشد سفت و محکم هستند. به رنگ هسته نگاه کنید. در یک هسته انگور سالم، شما می توانید یک آندوسپرم خاکستری کم رنگ یا سفید را در زیر لایه دانه مشاهده کنید. روش دیگر جهت تشخیص هسته های انگور سالم این است که آن ها را در آب قرار دهید. هسته های سالم و زنده وقتی در آب قرار بگیرند پایین می روند در حالی که هسته های غیرزایا، شناور می مانند.

 

هسته زایا انگور

 

قسمت دوم: آماده سازی هسته ها برای کاشت درخت انگور

4. هسته ها را آماده کنید

جهت کاشت و پرورش انگور در منزل با هسته باید هسته های انگور را کاملا بشویید تا هرگونه تفاله یا ماده دیگر از بین برود و آن ها را در مقدار کمی آب مقطر تا 24 ساعت خیس کنید.

 

هسته انگور را آماده کنید

 

5. هسته های انگور را طبقه بندی کنید

بسیاری هسته ها جهت کاشت درخت انگور برای شروع روند جوانه زنی به یک دوره شرایط سرد و مرطوب نیاز دارند. در طبیعت این امر زمانی حاصل می شود که بذرها یک دوره سرد زمستانی را در زمین بگذرانند. شما می توانید از طریق روند طبقه بندی این شرایط را تقلید کنید. برای هسته های انگور، بهترین زمان برای شروع طبقه بندی، حدود آذرماه است.

لایه ای خاک برای هسته های خود آماده کنید. یک سینی را با یک محیط نرم مانند حوله مرطوب با ماسه یا پیت ماس که خیس شده پر کنید. پیت ماس بهترین انتخاب برای کاشت هسته های انگور است؛ زیرا خاصیت ضد قارچی آن به از بین بردن قارچ های آسیب رسان احتمالی به هسته کمک می کند.
هسته ها را درون خاک فرو کنید. روی آنها را با حدود 11 سانتی متر مخلوط خاک و موارد ذکرشده بپوشانید. هسته های انگور را در یخچال قرار دهید. دمای مناسب جهت آماده سازی هسته ها برای کاشت درخت انگور، حدود 1 تا 3 درجه سانتی گراد است؛ بنابراین یخچال مکان خوبی برای گذراندن این فرآیند است. بذرها را به مدت دو تا سه ماه در یخچال نگه دارید و البته اجازه ندهید که یخ بزنند.

 

هسته های انگور را طبقه بندی کنید

 

6. هسته های انگور را در گلدان بکارید

در اوایل بهار، هسته های انگور را از یخچال خارج کرده و در گلدان های پر از خاک مناسب بکارید. بذرها را بطور جداگانه در گلدان های کوچک یا گلدان های بزرگتر طوری بکارید که حدود 4 سانتی متر بین آن ها فاصله باشد. اطمینان حاصل کنید که هسته های انگور به اندازه کافی گرم بمانند. برای جوانه زنی مناسب، بذرها به دمای روز حداقل 20 درجه سانتی گراد و دمای شبانه حدود 15 درجه سانتی گراد نیاز دارند. از محیط های گلخانه ای یا گرم کننده نیز می توانید بهره بگیرید تا بذرهای شما در دمای مناسب قرار گیرند.

دقت داشته باشید که در این مدت، خاک را مرطوب نگه دارید اما خیلی خیس نباشد. هنگامی که سطح آن خشک به نظر رسید، سطح را با یک اسپری آب مرطوب نمایید. رشد بذر را بررسی کنید. جوانه زنی پس از کاشت هسته انگور به طور معمول بین 8-2 هفته طول می کشد.

 

هسته های انگور را در گلدان بکارید

 

7. نهال های خود را جا به جا کنید

پس از کاشت هسته انگور، زمانی که اندازه نهال هایتان به حدود 8 سانتی متر رسید، آن ها را در گلدان های کوچک به عمق 10 سانتی متر بکارید. پس از این تا بزرگ شدن نهال های انگور به میزان 30 الی 40 سانتی متر، می توانید آن ها را در همین گلدان نگهداری کنید.

 

نهال های خود را جا به جا کنید

 

قسمت سوم: نهال های انگور را به باغچه منتقل کنید

8. محل مناسبی برای کاشت درخت انگور خود انتخاب نمایید

برای رشد مناسب، درخت انگور به حداقل 7 الی 8 ساعت آفتاب کامل روزانه نیاز دارد. همچنین کاشت درخت انگور از یکدیگر باید با فواصل حداقل 5/2 متری انجام گیرد.

 

محل مناسبی برای کاشت درخت انگور خود انتخاب نمایید

 

9. قبل از کاشت درخت انگور، خاک باغچه را آماده کنید

جهت کاشت و پرورش انگور در منزل با هسته باید خاک باغچه خوب زهکشی شده باشد. اگر خاک رس یا خاک کم زهکشی دارید، آن را با کمپوست، شن و ماسه یا سایر اصلاحات خاک بهبود دهید. همچنین برای پرورش بهترین درخت انگور، لازم است تا اسیدیته خاک خود را بررسی کنید. به طور کلی، گونه های مختلف درخت انگور به pH بین 5/5 تا 7 نیاز دارند.

 

قبل از کاشت درخت انگور، خاک باغچه را آماده کنید

 

10. پس از کاشت درخت انگور، کوددهی انجام دهید

دو هفته پس از کاشت درخت انگور، مقدار کمی کود 10-10-10 به خاک اطراف پایه نهال جوان خود اضافه کنید و پس از آن هر سال یکبار این روند را تکرار نمایید.

 

قبل از کاشت درخت انگور، خاک باغچه را آماده کنید

 

11. به طور مناسب از درخت انگور جوان حمایت کنید

جهت رشد مناسب، پس از کاشت درخت انگور لازم است تا ساقه های آن ها را هدایت کنید. دو سال پس از کاشت هسته های انگور، هنگامی که نهال انگور هنوز کوچک است، نوک شاخه ها را با سیم به داربست یا دیوار ببندید و اجازه دهید تا در امتداد سیم رشد کنند.

 

به طور مناسب از درخت انگور جوان حمایت کنید

 

12. از درخت انگور خود به درستی مراقبت کنید

3 سال اول پس از کاشت هسته انگور، زمان حساسی جهت افزایش بهره وری درخت در آینده است. در این زمان به خوبی درخت انگور را هرس کرده و سه شاخه قوی را روی گیاه انتخاب کنید و به آن ها اجازه رشد دهید. دیگر شاخه ها را هرس کرده تا سه شاخه باقی مانده قوی تر و قوی تر شوند. همچنین دقت کنید که تا سال چهارم، درخت انگور باید به طور مرتب کوددهی شود تا در نهایت بتواند در سال چهارم پس از کاشت میوه دهد.
شما هم این مراحل را امتحان کنید تا در منزل بتوانید باغ انگور خودتان را پروش دهید!

 

از درخت انگور خود به درستی مراقبت کنید

 

نظرات کاربران

2 پاسخ به “پرورش درخت انگور در منزل با کاشت هسته انگور: در 12 مرحله”

  1. مجتبی گفت:

    بسیار عالی بود👏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *