درختان بلوبری غالباً برای برداشت محصول با کیفیت و بهبود رشد هرس می‌شوند؛ هرس بلوبری به چندین دلیل انجام می‌شود؛ یکی از دلایل هرس درختان بلوبری، بهبود تهویه درخت هست؛ هرس شاخه‌ها و شاخص‌های فرعی درخت کمک می‌کند تا نور بهتری به  شاخه‌های زیرین درختان رسیده و هوای تازه با اکسیژن  بهتر در آنجا جریان یابد.

چون در هرس اصولی و استاندارد شاخه‌های ضعیف و مرده از درخت بلوبری حذف می‌شوند؛ بنابراین شما سالانه به جوانسازی درختچه بلوبری کمک کرده و باعث تحریک درخت به رشد بهتر و تولید میوه با کیفیت می‌شوید؛ دلیل دیگر هرس درختان بلوبری افزایش عمر مفید آنها هست.

نهالستان به هنگام فروش نهال بلوبری به هرس آن تاکید می‌کنند چون، درصد بیشتر انرژی نهال بلوبری توسط شاخه‌های بیمار و شاخه‌های علفی هدر می‌رود، شما با حذف کردن این شاخه‌ها باعث می‌شوید تا درختچه بلوبری انرژی خود را صرف ارتقا سیستم دفاعی در برابر انواع آفات و تنش‌های محیطی بکند، سیستم دفاعی قوی باعث طولانی بودن عمر درخت بلوبری می‌شود.

مشخصات درخت بلوبری

درخت بلوبری خودسازگار و خود گرده افشان بوده و احتیاج به رقم گرده افشان ندارد؛ از مشخصات درخت بلوبری باید به ارتفاع کوتاه آن اشاره کرد، بلوبری به صورت درختچه‌ای رشد کرده و نهایت ارتفاع آن ۲ تا ۳ متر هست.

بخاطر ارتفاع کوتاه این درختچه فاصله‌ای که برای کاشت آن در نظر گرفتن ۲ متر بوده و

در یک هکتار زمین ۵۰۰۰ نهال بلوبری جای می‌گیرد؛ نهال‌های بلوبری به صورت بذری تکثیر شده و دوره گلدهی آن دهه سوم فروردین ماه آغاز می‌شود.

در هنگام خرید نهال بلوبری توجه داشته باشید، درختچه بلوبری ۸۰ سال عمر مفید داشته و ۴ الی ۶ تن میوه تولید می‌کند؛ شاخه‌ها و تنه اصلی نهال بلوبری خشک و شکننده همچنین پوسته آن بسیار زبر هست؛ از دیگر ویژگی‌های ظاهری نهال بلوبری باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • برگ‌های بلوبری معمولاً کوچک و بیضوی بوده و رنگ آنها سبز روشن است.
 • میوه بلوبری‌ها شبیه توت‌هایی با رنگ آبی تا بنفش بوده و طعم شیرین دارد.
 • درخت بلوبری مقاومت قابل توجهی در برابر سرما و باد سرد دارد؛ این درخت در مناطق سرد و نیمه‌سرد رشد می‌کند.
 • خاک قابل رشد بلوبری باید عمیق و حاصلخیز بوده و دارای رطوبت کافی و خاک اسیدی (pH پایین) باشد.
 • بلوبری‌ها به نور مستقیم خورشید نیاز دارند تا بتوانند به خوبی رشد کنند؛ اگر باغ شما در مکان سایه روشن قرار گرفته بهتر است از خرید نهال بلوبری صرف نظر کنید.

هرس درخت بلوبری

درخت بلوبری در چه مناطقی رشد میکند

آیا به عنوان یک کشاورز می‌دانید درخت بلوبری در چه مناطقی رشد میکند؟ با توجه به اینکه نهال بلوبری در آب و هوای خنک و نیمه سرد سازگاری بالایی دارد، مناطق کوهستانی و مناطقی که زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل دارند برای خرید نهال بلوبری و کاشت آن مناسب هستند؛ بعضی از مناطق کشور ایران که احداث باغ بلوبری در آنجا جوابگو بوده و سوددهی زیادی برای کشاورزان ایرانی داشته است عبارتند از:

 • منطقه آستانه اشرفیه در استان گیلان
 • منطقه مریوان در استان کردستان
 • بناب در استان آذربایجان شرقی
 • خرم‌آباد در استان لرستان

اگر شما هم می‌خواهید با خرید نهال بلوبری در صنعت کشاورزی سرمایه‌گذاری کنید، به سایت پالیز نهال مراجعه کرده و با کارشناسان نهالستان در تماس باشید تا آنها اطلاعات کاملی درباره خرید نهال و قیمت نهال بلوبری در اختیار شما قرار دهند.

زمان هرس درخت بلوبری

بهترین زمان برای هرس درختان بلوبری اواخر فصل زمستان در مناطق معتدل و نیمه گرمسیری و اوایل فصل بهار در مناطق سرد و کوهستانی هست، پایان زمستان و آغاز بهار (ماه‌های فوریه تا آوریل) بهترین زمان برای هرس درختان بلوبری هست چون درختان بلوبری در خواب زمستانی بوده و شاخه‌ها هنوز فعالیت خود را آغاز نکرده‌اند هدف از هرس درخت بلوبری عبارتند از:

 • از بین بردن شاخه‌های خشک، شکسته یا آسیب دیده
 • افزایش نور دهی و هوادهی
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها و آفات

هرس درختان بلوبری باید با احتیاط و به شیوه‌ای انجام شود که به درخت آسیب نرساند؛ اگر تجربه کافی در مورد هرس درخت بلوبری ندارید می‌توانید از کارشناسان نهالستان کمک بگیرید؛ چ نهال بلوبری به عنوان یک نهال سردسیری کمیاب شناخته شده و می‌توانید از مراکز معتبر آن را خریداری کنید.

نکات مهم برای هرس درخت بلوبری

هرس درختان بلوبری برای حفظ و بهبود سلامت درختان بسیار مفید هست؛ در ادامه، چند نکته مهم برای هرس درختان بلوبری را بررسی می‌کنیم:

 • زمان هرس:

بهترین زمان برای هرس درختان بلوبری پایان زمستان و قبل از شروع رشد فصل بهار است؛ اگر درختان بلوبری شما جوان یا بیمار هستند، بهتر است در زمان تابستان هرس کنید.

 • انتخاب صحیح شاخه‌ها برای هرس:

باغدار باید تمامی شاخه‌های درختچه بلوبری را بشناسد، برای اینکه به رشد سالم و قدرتمند نهال بلوبری کمک کرده و مانع از شیوع بیماری و آفت زدگی در بین درختچه‌های بلوبری شود؛ شاخه‌های به هم نزدیک و متقاطع که بر روی یکدیگر انباشته شده‌اند را شناسایی و به اندازه‌ای هرس کنند تا شاخه‌ها کاملاً سوا از یکدیگر شوند.

 • هرس شاخه‌های قدیمی:

شاخه‌های قدیمی و مرده را حذف کنید تا  گردش هوای تازه و اکسیژن در داخل تاج درخت جریان داشته باشد،  تنفس شاخه‌های داخلی درخت بلوبری باعث افزایش تولید میوه‌های باکیفیت و سالم ماندن شاخه‌های تحتانی می‌شود.

 • محدود کردن رشد:

با توجه به اینکه در احداث باغات بلوبری مدرن و حرفه‌ای فاصله کاشت نهال بلوبری را تنها دو متر از یکدیگر در نظر می‌گیرند و سرعت رشد نهال بلوبری زیاد هست؛ باغدار باید سالانه هرس درختان بلوبری را به صورت استاندارد و اصولی انجام دهد؛ هرس کردن درختچه‌های بلوبری نه تنها باعث سالم ماندن درختان می‌شود، بلکه از محدود کردن فضای باغ نیز جلوگیری کرده و کشاورز به راحتی می‌تواند به مراقبت و نگهداری از درختان بپردازند.

نحوه هرس درخت بلوبری

 • استفاده از ابزار مناسب باغبانی

برای هرس درختان بلوبری از ابزار و قیچی‌های تیز و تمیز استفاده کنید تا به درختان آسیب نرسانده و عفونت را جلوگیری کنید؛ بعد از هرس هر درخت با استفاده از محلول‌های ضدعفونی قیچی را ضدعفونی کنید تا عامل بیماری ‌زا از درختی به درخت دیگر منتقل نشود

دلایل سربرداری درخت بلوبری

یکی از روش‌های هرس درخت بلوبری روش سربرداری هست، از دلایل سربرداری درخت بلوبری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

✓بلوبری یک محصول کشاورزی پرطرفدار بوده و به عنوان میوه‌ای خوشمزه و مغذی برای مصرف عموم  بازار داخلی و خارج از کشور شناخته شده است از اینرو بازار قوی و پر فروشی دارد؛ کارشناسان نهالستان به هنگام فروش نهال بلوبری اطلاعات کاملی در مورد سربرداری این نهال در اختیار کشاورزان قرار می‌دهند، از نظر آنها سربرداری درخت بلوبری باعث افزایش باردهی آن در سال آینده خواهد شد.

✓سربرداری درختان بلوبری به منظور نگهداری منظم و مناسب آنها صورت می‌گیرد، از طریق سربرداری، شاخه‌های مرده، ضعیف یا بیمار از درختان حذف می‌شوند تا بهداشت درختان بهبود یافته و رشد سالم تری داشته باشند.

✓گاهی اوقات کشاورزان، سربرداری درخت بلوبری را به منظور کنترل و تنظیم رشد آنها انجام می‌دهند؛ با سربرداری هدفمند، می‌توان شاخه‌ها را کاهش و ظاهر درخت را فرم داده و رشد آن‌ها را کنترل کرد.

سربرداری درختان بلوبری باید به طور صحیح و منظم انجام شود، هرگونه اشتباه در هرس درختان باعث خشک شدن درختچه بلوبری و قطع باردهی آن خواهد شد.

نهال بلوبری را از کجا تهیه کنیم

نهال بلوبری را از کجا تهیه کنیم؟ خرید نهال بلوبری با کیفیت و اصلاح شده، تضمین کننده سرمایه اولیه باغدار خواهد بود؛ آنها باید مراکزی را برای خرید نهال بلوبری و احداث باغ بلوبری انتخاب کنند که ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • نهالستان مجوز رسمی خود را از وزارت جهاد کشاورزی دریافت کرده باشد.
 • این مرکز نهال بلوبری را با کارت گارانتی به دست کشاورزان برساند.
 • حتماً به مقایسه قیمت نهال بلوبری در مراکز مختلف پرداخته و نهالستانی را انتخاب کنید که قیمت نهال بلوبری را بر اساس کیفیت نهال تنظیم کنند.
 • نهالستان‌های معتبر برای راحتی‌ها حال کشاورزان مشاوره پس از فروش را به صورت رایگان انجام می‌دهند.

نهال بلوبری را از کجا تهیه کنیم

فواید بلوبری برای بدن

خالی از لطف نیست در این مقاله به بررسی ریز مغذی‌های موجود در بلوبری و فواید بلوبری برای بدن بپردازیم، میوه بلوبری حاوی ریزمغذی‌های بسیار هست؛ بلوبری سرشار از ویتامین C بوده و به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی عمل می‌کند؛ میوه بلوبری به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

میوه بلوبری حاوی ویتامین K، منگنز و مس بوده و نقش مهمی در تراکم سازی  استخوان‌ها  و استحکام ریشه دندان دارند؛ بلوبری حاوی فیبرهای قابل حل بوده و می‌تواند در بهبود گوارش کمک کند، مصرف بلوبری مشکلاتی مانند یبوست را بهبود درمان می‌کند، همچنین، فیبرها می‌توانند در کاهش سطح کلسترول خون نیز موثر باشند.

مصرف روزانه بلوبری باعث بهبود عملکرد مغز و حفظ حافظه می‌شود؛ برخی تحقیقات نشان داده مواد موجود در بلوبری می‌توانند اثرات مثبتی بر روند یادگیری و تمرکز داشته باشند؛ علاوه بر اینها، بلوبری دارای خاصیت ضد التهابی بوده و به کاهش التهاب‌ها در بدن کمک می‌کند.

همچنین، برخی مطالعات نشان داده‌اند که بلوبری در کاهش خطر بیماری‌های قلبی-عروقی نقش مهمی داشته و مصرف میوه بلوبری باعث سلامت عمومی بدن می‌شود؛ میوه بلوبری در رژیم غذایی به عنوان یکی از منابع تغذیه‌ای سالم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی در مورد مشخصات نهال بلوبری و شرایط هرس و سربرداری آن به شما ارائه دهیم، بلوبری یک میوه کاملاً لوکس و پر تقاضا در بازار جهانی است؛ باغداران با صادر کردن این میوه می‌توانند به درآمد قابل توجهی برسند؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و یا خرید نهال از کارشناسان نهالستان یا افراد با تجربه کمک بگیرید.