Rate this post

۱۰علت خشک شدن نهال گردو تازه کاشته شده

از جمله مهمترین گونه‌‌های درختی پر سود، دارای بازدهی بالا و مورد اقبال و توجه باغداران برای کاشت، درخت یا نهال گردو است؛ از آنجایی که نهال گردو هم از نظر ثمره و میوه و هم چوب ارزش اقتصادی بالایی برای باغداران دارد، لذا پیشگیری از عمده دلایل موثر در خشک شدن درخت گردو می‌‌تواند سود بسیار خوبی را عاید باغدار کند.

نهال گردو علی رغم مقاومت بالا، دارای  حساسیت‌‌هایی است که برای رسیدن به عملکرد مطلوب، مناسب، و بازدهی بیشتر نیازمند رسیدگی‌‌های اصولی و مداوم است، آگاهی باغدار از عوامل تنش زا و خشکی نهال، می‌‌تواند او را در راستای کنترل این بیماری ها کمک کند، ما در این مقاله سعی داریم به معرفی و بررسی ۱۰ عامل موثر در خشکی نهال گردو بپردازیم، پس برای کسب آگاهی با ما همراه باشید.

 • کاشت ناصحیح نهال گردو

به جرئت می‌توان گفت که عمده دلیل خشک شدن نهال گردو کاشت غیر اصولی نهال گردو می‌باشد، مسئاله‌ای که باید در هنگام کاشت نهال گردو باید رعایت کرد این است که هنگام انتقال نهال گردو به زمین کاشت، به هیچ عنوان ریشه نهال‌ها نباید هوا بخورد و باعث خشک شدن ریشه گردد.

باغدار هنگام کاشت نهال از کود استفاده نکند، بخصوص کود حیوانی تازه، در صورتی که از کود تازه حیوانی استفاده شود،‌ به دلیل دارا بودن اسیدی بالای کود تازه، نهال خشک خواهد شد.

همچنین به یاد داشته باشید بعد از کاشت نهال باید آبیاری انجام شود، زمانی که زمین یخبندان باشد نباید کاشت انجام شود، چون زمان آبیاری نهال،‌ آب یخ خواهد زد و این باعث یخزدگی ریشه‌های نهال گردو شده و باعث خشک شدن نهال خواهد شد.

 • بیماری بلایت

یکی از علل اصلی خشک شدن نهال گردو را می‌‌توان بیماری باکتریایی بلایت گردو عنوان کرد، که از نشانه‌‌های آن بروز علائم سوختگی بر روی برگ درخت است که به مرور باعث سیاهی برگ‌‌ها و پوست سبز گردو می‌‌شود، این بیماری باکتریایی در اوایل به شکل لکه‌‌هایی با رنگدانه‌‌های قهوه‌‌ای بوده و پس از ترکیب شدن با یکدیگر به لکه‌‌های نکروتیک و بسیار پررنگ مبدل می‌‌شوند.

چنانچه این بیماری پیشگیری نشود باعث درگیر شدن‌ میوه‌‌ها و شاخه‌ها و در ادامه با سرایت به ساقه‌‌ها باعث تضعیف و نابودی آنها می‌‌شود، مهمترین پیش فاکتور که می‌‌تواند به تشدید و گسترش این بیماری کمک کند، آب و هوای بارانی، مه و شبنم در فصل بهار است، که موثرترین اقدام جهت پیشگیری از بیماری بلایت، سمپاشی اصولی و استفاده از  آفتکش‌‌های حاوی مس است.

 • محل کاشت و خاک نامناسب

توجه به حاصلخیزی خاک و زهکشی اصولی آن باعث می‌‌شود تا حد زیادی از خشک شدن نهال گردو جلوگیری شود، از آنجایی که ریشه نهال بعد از کاشت رشد و گسترش می‌‌یابد و جذب مواد و آب از طریق ریشه‌‌ها انجام می‌‌شود، لذا باغدار باید در راستای اطلاع از میزان حاصلخیزی و مناسب بودن خاک، مقداری از آن را به عنوان نمونه به آزمایشگاه انتقال داده و پس از بررسی مشخصات خاک تعیین و جهت رفع ایرادات خاک اقدامات لازم انجام شود.

خاکی که نهال گردو در آن کشت می‌شود نیز نباید کلوخ وار و سخت باشد، متعادل بودن بافت خاک باعث راحتی ریشه در جذب املاح معدنی و تغذیه شده و از تضعیف ریشه نهال جلوگیری می‌شود، عملیات خاک‌ورزی و شخم زنی مناسب خاک با استفاده از ابزار آلات درست کشاورزی نیز باعث  تبادل موثرتر هوا به درون خاک و ریشه شده و از خشک شدن آن جلوگیری می‌شود.

 • وجود علف های هرز

استنباط و باور غلطی که بین کشاورزان و باغداران وجود دارد این است که علف‌‌های هرز در مواجهه با نهال گردو تازه کاشته شده ضعیف هستند و هیچ ضرری به آن نمی‌‌رسانند، اما وجود این علف‌‌های هرز باعث تجمع آفت‌ها، حشرات در اطراف نهال تازه کشت شده می‌‌شود و می‌‌تواند به آن آسیب برساند، زیرا این علف‌‌ها هم به عنوان تغذیه برای آفت‌‌ها گزینه خوبی محسوب می‌‌شوند و هم مواد مغذی خاک پیرامون نهال گردو را جذب می‌‌کنند.

 • وجود آفت ها

آفت‌‌ها که مجموعه‌‌ای از موجودات زنده و حشرات هستند، باعث حمله به نهال گردو می‌‌شوند و باغدار باید برای جلوگیری از خشک شدن نهال با استفاده از آفت کش‌‌ها برای  از بین بردن این عوامل اقدام کند. آفت‌ها ممکن است از طریق پرواز پرندگان یا عواملی همچون: نهال آلوده، ابزارآلات کشاورزی و کارگران آلوده، باد و باران از باغات آلوده به باغ سالم منتقل شوند.

از جمله مهمترین آفت‌‌های نهال گردو می‌‌توان به؛ شپشک، شته گردو، کرم گردو، مگس‌‌خوار و علف‌‌های هرز اشاره کرد که اولین اقدام از بین بردن علف‌‌های هرز و استفاده از آفتکش‌‌ها است.

 • بیماری پوسیدگی طوقه

یکی از عوامل تهدید آمیز و خشک کننده نهال  گردو، قارچ فیتوفتورا است که باعث بیماری پوسیدگی طوقه گردو  می‌‌شود و پیشگیری از این بیماری راحت تر از درمان آن است، این قارچ دارای ۱۱ گونه بوده و باعث بیماری ریشه، طوقه و در نهایت پوسیدگی این نواحی می‌‌شود، از علائم عمده آن می‌‌توان به زردی و کوچکتر شدن سایز درخت اشاره داشت، همچنین طوقه‌های درخت درگیر لکه‌‌هایی می‌شود که به مرور زمان با هم ادغام می‌شوند.

در قسمت ریشه‌‌ها نیز ریشه‌های بزرگتر تضعیف شده و در نهایت سیستم داخلی ریشه نابود می‌شود و با سمپاشی هم نمی‌‌توان این قارچ را از بین برد، لذا جهت پیشگیری از این بیماری می‌توان از نهال‌‌های با ارقام مقاومتر و سالمتر استفاده کرد، از خیس شدن طوقه‌ها هنگام آبیاری جلوگیری کرد، از آبیاری قطره‌ای استفاده کرد و با دور ریختن خاک آلوده اطراف طوقه و جداسازی قسمت های زخمی و تمیزکاری آن با سموم مخصوص از تکثیر آن پیشگیری کرد.

 • کود ناکافی

چنانچه در فصل بهار کود مناسب و کافی به نهال و درختان گردو نرسد باعث خشکی و در نتیجه نابودی نهال می‌‌شود، به همین منظور باغداران عزیز باید در اوایل بهار نسبت به کوددهی درختان گردو اقدام کنند؛ بر اساس تحقیقات و بررسی‌‌های صورت گرفته در دانشگاه کالیفرنیا توصیه می‌‌شود از ۵/۳ تا ۵/۵ کیلوگرم کود متشکل از سولفات آمونیوم، نیتروژن رسانی به درخت انجام شود.

اگر در پروسه احداث باغ گردو خاک خود را از قبل مورد آنالیز قرار داده و از نتیجه آنالیز درصدهای عناصر تغذیه موجود در آن مطلع باشید، در زمان کوددهی با توجه به علائم  کمبود هر عنصری در رشد نهال، کود متناسب با نیاز برای تقویت و تغذیه را استفاده خواهید کرد.

این کوددهی باید زیر سایبان و در فاصله ۳۰ سانتی‌‌متری از تنه درخت انجام شده و پس از تصفیه خاک،  با آبیاری درست و اصولی از خشک شدن نهال جلوگیری کرد.

 • آفتاب سوختگی، سیل و باد؛ دشمنان نهال

غرق آب شدن نهال هنگام بارندگی‌های شدید و سیل باعث نابودی و خشک شدن نهال می‌شود، پس هنگام بارندگی باید از غرقابی شدن و تجمع آب پای نهال جلوگیری کرد، همچنین برای پیشگیری از تابش زیاد پرتوهای آفتاب به تنه درخت، باید آن را با رنگ سفید رنگ آمیزی کرد، در روزهای بادی و طوفانی نیز باید از قیم برای ثبات بیشتر نهال و جلوگیری از شکستگی‌های احتمالی استفاده کرد.

 • توجه نکردن به آب و هوای مناسب

از جمله پارامترهای دخیل در رشد بهتر و سلامت فیزیکی درخت گردو، شرایط جوی و آب و هوای مناسب است، درخت گردو از جمله گونه‌هایی است که به میزان دمای هوا حساس بوده و در آب و هوای بسیار سرد و گرم دچار خشکی می‌شود، چنانچه در مواجهه با سرمای زیاد نهال شما دچار یخ زدگی شده باشد، می‌توانید از کود‌های پتاس، فسفر و اسید آمینه جهت کاهش آسیب‌ها و صدمات وارد شده به نهال خود استفاده کنید، همچنین در هنگام خرید نهال گردو باید به رقم آن و مطابقت آن با نوع آب و هوای منطقه خود نیز توجه کنید.

 • نهال نامناسب و ضعیف

امروزه نهالستان‌های متعددی اقدام به فروش نهال گردو می‌کنند، لذا در پروسه خرید نهال گردو   باید از نهالستانی خرید خود را انجام دهید که هنگام تحویل نهال، سفارش شما دارای لیبل و شناسنامه اصالت و همچنین تضمین سلامت و تاییدیه‌های گیاه پزشکی باشد. در  صورت خرید از چنین نهالستانی تفاوت در قیمت نهال گردو را در سال‌های بعد هنگام باردهی متوجه خواهید شد.

چنانچه نهالستان نامعتبر و فاقد مجوز‌ بوده، استانداردهای مرتبط را رعایت نکند و نهال گردو در بستری نامناسب از نظر شرایط پرورش رشد کرده باشد، نهال گردوی خریداری شده دارای مشکل و ضعف ساختاری خواهد بود. در نهایت  روند رشد، میزان باردهی و بازدهی میوه مطلوب و سودمند نخواهد بود، پس جهت خرید نهال گردو از نهالستان‌های معتبر و شناخته شده آن را دریافت کنید.

 • استفاده از نهال پیوندی

برخی از نهال‌های پیوندی به سرمای یخبندان زمستان حساس بوده و کاشت آن‌ها در مناطق سردسیر باعث می‌شود در دوره یخبندان از محل پیوند خشک شوند، در صورتی پیوند گردو به درستی انجام شود کاشت ارقام پیوندی گردو در مناطق سردسیری ایجاد مشکل نخواهد کرد.

جمع‌بندی

ما با ارائه مطالب این مقاله سعی کردیم آگاهی شما باغداران عزیز را در خصوص مهم‌ترین فاکتورهای دخیل در خشک شدن نهال گردوی تازه کاشت شده ارتقا دهیم. میزان آگاهی باغدار و راهنمایی او توسط کارشناسان نهالستان هنگام خرید نهال گردو در خصوص شرایط محیطی و اقلیمی، انتخاب رقم مناسب، نحوه نگهداری، میزان و روش آبیاری، کوددهی و توجه به عناصر تغذیه‌ای  بسیار مهم تلقی می‌شود.

معتبر بودن نهالستان موجب تضمین مقاومت و کیفیت رقم خریداری شده در بالاترین سطح پرورشی و رشد نهال طبق قواعد پژوهشی و گیاه پزشکی شده و امکان خشک شدن آن بسیار تقلیل پیدا می‌کند، پس انتخاب نهالستان معتبر در این پروسه می‌‌تواند از چنین معضلاتی پیشگیری کند.

نهالستان پالیز نهال از جمله مراکز فروش نهال گردو با بالاترین کیفیت و بازدهی است که با تولید و ارائه انواع ارقام نهال گردو شناسنامه دار و دارای تاییدیه سلامت هم به شکل حضوری و هم اینترنتی آماده ارائه خدمات به شما باغداران عزیز در هر نقطه از کشور است. شما می‌توانید از طریق سایت پالیز نهال و پل‌های ارتباطی مندرج نهال گردو مورد نظر را منطبق با شرایط اقلیمی خود با کمک مشاوره تخصصی رایگان دریافت کنید و با اطلاعات کامل و ارتقا یافته با انتخاب مناسب‌‌ترین قیمت نهال گردو اقدام به خرید کنید.