Rate this post

کاشت نهال گل محمدی در کشور ایران به دلایل چندگانه اهمیت و سودآوری بالایی دارد. در ادامه به برخی از این دلایل اشاره خواهم کرد:

 • تقاضای بالا: گل محمدی به عنوان یکی از گیاهان دارویی در بازارهای داخلی و خارجی شناخته شده است؛ پتانسیل بالای تقاضا برای این گل باعث می‌شود کشاورزان در ایران با کاشت و فروش آن سود قابل توجهی را به دست آورند؛ درامد کاشت گل محمدی اقتصادی و مقرون به صرفه است.
 • شرایط آب و هوایی مناسب: مناطق مختلف ایران با داشتن شرایط آب و هوایی مناسب، از جمله خاک حاصلخیز و آب و هوای معتدل، برای کاشت گل محمدی بسیار مناسب هستند؛ این شرایط به کشاورزان امکان می‌دهد تا با حداقل هزینه‌ها و تلاش، عملکرد خوبی از گل محمدی بدست آورند.
 • صادرات: کشور ایران توانایی صادرات گل محمدی به کشورهای دیگر را دارد؛ این گیاه در بازار بین‌المللی مورد توجه قرار گرفته و همچنین در صنعت آرایشی و بهداشتی، آشپزی و تهیه عطر و ادکلن‌ها استفاده می‌شود؛ بنابراین، صادرات گل محمدی می‌تواند به تنوع و ارزش افزوده صنعت کشور کمک کرده و درآمد بسیاری را تامین کند.

صفر تا صد پرورش گل محمدی

کاشت نهال گل محمدی در باغات ایران برای موفقیت به عوامل مختلفی نیاز دار؛ در ادامه، صفر تا صد پرورش گل محمدی را بیان کرده و  یک راهنمای کلی برای کاشت نهال گل محمدی ارائه می‌دهیم.

 1. انتخاب منطقه مهم هست، این گیاه در مناطقی که دارای زمستان‌های خشک و تابستان‌های گرم و خشک هستند بهتر رشد می‌کند؛ اکوسیستم و اقلیم شهر کاشان برای احداث باغات وسیع گل محمدی بسیار مناسب است.
 2. خاک مناسب برای کاشت گل محمدی باید غنی از مواد آلی، دارای زهکش خوب و قابل نفوذ باشد؛ همچنین، خاک باید دارای pH بین 6 تا 7 باشد.
 3. بهترین زمان برای خرید نهال گل محمدی فصل پاییز است؛ معمولاً در ماه‌های مهر و آبان نهال‌ها کاشته می‌شوند؛ البته در فصل فروردین نیز کاشت نهال جوابگو است.
 4. قبل از خرید نهال گل محمدی و انتقال آن به مزرعه باید خاک را به خوبی آماده‌سازی کنید؛ این شامل از بین بردن علف‌های هرز، حفر یک گودال عمیق و مخلوط کردن خاک با کودهای آلی می‌شود.
 5. نهال‌ها باید در گودال‌های عمیق کاشته شوند و ریشه‌ها به خوبی با خاک پوشانده شوند؛ می‌توان نهال‌ها را به فواصل منظمی از هم کاشت و فاصله بین ردیف‌ها ۱.۵ تا ۲ متر باشد.
 6. بعد از کاشت نهال‌ها، باید آن‌ها را به خوبی آبیاری کنید؛ گل محمدی نیاز به آبیاری منظم دارد اما خاک نباید خیس شود.

با رعایت این مراحل، شما می‌توانید نهال‌های گل محمدی را با موفقیت در باغات ایران کاشت کنید؛ البته در صورت نیاز، بهتر است با متخصصان باغبانی و کارشناسان نهالستان مشورت کنید.

کاشت نهال گل محمدی

هر بوته گل محمدی چند کیلو گل میدهد

برای پاسخ به سوال «هر بوته گل محمدی چند کیلو گل میدهد ؟» باید گفت اگر کشاورز اصول کاشت نهال گل محمدی و فاصله کاشت بین نهال‌ها را به خوبی رعایت کند، هر بوته گل محمدی حداقل ۱.۵ تا ۲ کیلوگرم گل با کیفیت تولید خواهد کرد؛ از لحاظ اقتصادی تناژ گل محمدی را در هکتار حساب می‌کنند؛ چون فاصله کاشت بوته گل محمدی ۲ متر است در یک هکتار زمین ۲۵۰۰ اصله نهال گل محمدی جای می‌گیرد، همین امر باعث شده تا حداقل تولید گل محمدی در یک هکتار ۳ تن باشد.

درامد کاشت گل محمدی

درآمد حاصل از پرورش گل محمدی برای محاسبه درآمد حاصل از پرورش گل محمدی در هکتار، باید به موارد زیر توجه کنید:

 • محصول پیش‌بینی شده:

ابتدا باید تخمینی از محصول پیش‌بینی شده در هکتار داشته باشید، این اطلاعات توسط کارشناسان کشاورزی یا کارشناسان نهالستان در منطقه شما به دست آید؛ به طور عمومی میزان تولید نهال گل محمدی در هکتار ۳ تن است.

 • قیمت فروش:

باید قیمت فروش گل محمدی را در منطقه خود مشخص کنید؛ قیمت‌ها ممکن است با توجه به بازار و شرایط متغیر متفاوت گزارش شوند.

 • هزینه‌های تولید:

شما باید هزینه‌های تولید مانند هزینه نهال، خاک، آبیاری، مواد شیمیایی، نیروی کار و سایر هزینه‌های مربوطه را محاسبه کنید.

وقتی تمام این اطلاعات را بدست اوردید میزان درآمد را محاسبه خواهید کرد:

درآمد = (محصول پیش‌بینی شده در هکتار) × (قیمت فروش) – (هزینه‌های تولید).

با استفاده از این فرمول، می‌توانید برآوردی از درآمد کاشت نهال گل محمدی در هکتار خود داشته باشید، به طور مثال آخرین قیمت گل محمدی تازه در کاشان ۳۶ هزار تومان هست، وقتی شما در یک هکتار ۲۵۰۰ اصل نهال گردو می‌کاریک اگر باردهی هر بوته را تنها ۱.۵ کیلوگرم در نظر بگیرید کل درآمد پیش بینی شده در هکتار مساوی است با ۱۳۵,۰۰۰,۰۰۰  تومان خواهد بود؛ و اگر ۵ میلیون برای هزینه مراقبت و نگهداری آن در نظر بگیریم کل درآمد یک هکتار زمین برابر با ۱۳۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان خواهد شد؛ البته توجه داشته باشید که نتایج نهایی به دلیل تغییرات بازار و شرایط متفاوت، متغیر خواهد بود و این تنها یک مثال است.

درامد کاشت گل محمدی

بهترین نژاد گل محمدی

بهترین نژاد گل محمدی که سوددهی زیادی برای باغداران عزیز دارد عبارتند از:

 • نهال گل محمدی خار دار، ۵۰ سال عمر داشته بومی کشور ایران است این نهال بر پایه قلمه تکثیر می‌شود و سیستم دفاعی قوی در برابر تنش‌های هوایی دارد.
 • نهال گل محمدی بدون خار محبوبیت بیشتری دارد چون برداشت محصول این بوته راحت‌تر بوده و باعث صدمه به دست نیروی انسانی نمی‌شود، این درخت نیز بومی کشور ایران بوده و ۵۰ سال عمر مفید دارد، فاصله‌ای برای کاشت آن در نظر گرفتن تنها دو متر است.

قیمت نهال گل محمدی ۱۴۰۲

قیمت نهال گل محمدی ۱۴۰۲ تغییر چندانی نکرده است شما می‌توانید قیمت نهال گل محمدی اصلاح شده را در جدول زیر مطالعه کنید.

قیمت نهال گل محمدی ۱۴۰۲
گل محمدی بدون خار۳۰ هزار تومان
گل محمدی خاردار۳۵ هزار تومان

تعداد نهال گل محمدی در هکتار

تعداد نهال گل محمدی در هکتار به روش تکثیر و شرایط محیطی باغ بستگی دارد؛ شرایط ایده‌آل برای رشد گل محمدی مناطق معتدل رو به گرمسیری و اقلیم خشک است، بهترین دما برای رشد این نهال ۱۵ الی ۲۰ درجه سانتیگراد تخمین زده‌اند؛ همچنین رطوبت هوا باید بین ۵۰ تا ۶۰ درصد باشد، این بوته در دمای ۵ درجه سانتیگراد شروع به گلدهی می‌کند؛ اگر منطقه کاشت نهال گل محمدی این شرایط را داشته باشد تعداد نهال‌هایی که در یک هکتار کاشته می‌شود نزدیک به ۲۵۰۰ عدد خواهد بود چون فاصله ایده‌آل ۲ متر است.

معایب کاشت گل محمدی

کاشت گل محمدی به طور کلی دارای مزایا و معایبی است، البته بیشتر معایب کاشت گل محمدی مربوط به نهال‌هایی است که به صورت سنتی به روش بذری و یا پاجوش تکثیر می‌شود، نهال‌های قلمه رشد راحتی داشته و معایب زیادی ندارند، در ادامه به برخی از معایب کاشت نهال گل محمدی اشاره خواهم کرد:

 • نیاز به مراقبت و توجه دقیق: گل محمدی نیاز به مراقبت و توجه خاصی دارد؛ آبیاری مناسب، کنترل آفات و بیماری‌ها، تغذیه و سایر مراحل مراقبتی وجود دارد؛ این موارد ممکن است زمان و انرژی بیشتری را از شما بخواهد.
 • وجود آفات و بیماری‌ها: گل محمدی در مقابل آفات و بیماری‌ها بسیار حساس هستند؛ شما باید آن‌ها را مورد کنترل قرار داده و بازرسی‌های منظم را انجام دهید تا از وقوع مشکلات جدی جلوگیری کنید.
 • نیاز به فضای کافی: گل محمدی نیاز به فضای کافی برای رشد دارد؛ اگر فضای کمی برای آن تامین نشود، ممکن است رشد نامناسبی داشته باشد و کیفیت گل‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.
 • نیاز به شرایط مناسب آب و هوا: گل محمدی برای رشد و گلدهی خوب، شرایط مناسبی از جمله نور، دما و رطوبت را نیاز دارد؛ در مناطق با اقلیم‌های سرد و مرطوب تر، ممکن است کاشت گل محمدی به چالش برود.

به هر حال، با رعایت مراقبت های لازم و شناخت دقیق از نیازهای گل محمدی می‌توان به نتایج مطلوبی رسید؛ کارشناسان نهالستان پالیز نهال در سایت پالیز نهال آماده ارائه هرگونه مطالب در این زمینه به شما هستند.

معایب کاشت گل محمدی

طرح توجیهی کاشت گل محمدی

طرح توجیهی کاشت گل محمدی شامل مراحل زیر می‌باشد:

 • مقدمه:

در این بخش در مورد اهداف باغ گل محمدی خود بنویسید، به عنوان مثال، تأمین گل‌های محمدی برای فروش، استفاده در تولید عطر و اسانس، یا فرصت‌های سرمایه گذاری.

 • توصیف پروژه:

در این قسمت به توضیح دقیقی از باغ گل محمدی می‌پردازید، این شامل مواردی مانند مساحت باغ، تعداد گیاهان، روش کاشت و داشت، نیازهای آبیاری و خاک، نیازمندی‌های تکمیلی مانند ساماندهی محوطه، سرمایه‌گذاری اولیه و هزینه‌های مربوطه خواهد بود.

 • بازاریابی و فروش محصول:

در این قسمت شما می‌توانید در مورد روش‌های بازاریابی و فروش گل‌های محمدی خود صحبت کنید این شامل هدف بازاریابی و گروه‌هدف، رقابت‌ها در صنعت گل و گیاهان، روش‌های تبلیغات و کانال‌های توزیع است.

 • مزایای اقتصادی:

در این بخش به تبیین مزایای اقتصادی باغ گل محمدی می‌پردازید، احداث باغ گل محمدی باعث اشتغال‌زایی، رشد اقتصادی منطقه، درآمدزایی، صادرات و چشم‌اندازهای وسیع هست.

 • نقاط قوت و ضعف:

به تحلیل نقاط قوت و ضعف باغ گل محمدی بپردازید، این شامل عواملی مانند منابع بازاریابی، محدودیت‌های فنی، اهرم‌های تولید و همچنین ریسک‌های احتمالی هست.

 • تامین مالی:

هزینه‌های ثابت و متغیر، درآمدها، صرفه‌جویی‌ها و همچنین سود و زیان را بررسی کنید.

 • راهبرد و برنامه عملیاتی:

برنامه‌ریزی عملیاتی باغ گل محمدی را در مقیاس زمانی معینی توضیح دهید؛ مانند تاریخ‌ خرید نهال گل محمدی، کاشت نهال گل محمدی، آبیاری، کوددهی و هرس

علت گل ندادن نهال گل محمدی

علت گل ندادن گل محمدی

اگر بخواهیم به بحث علت گل ندادن گل محمدی یا کاهش میزان گل‌های محمدی بپردازیم، باید بگوییم عوامل زیادی در این مورد تاثیرگذار هستند، برخی از این عوامل عبارتند از:

 • نهال بی‌کیفیت
 • سوء مدیریت و مراقبت ناکافی
 • شرایط آب و هوایی نامناسب
 • عوامل بیماری‌زا
 • تغییرات یکباره جوی و عاملی که بر فعالیت گل‌ها تأثیر می‌گذارد باشند.

برای تشخیص دقیق تر دلایل ناکامی گل محمدی در گل‌دهی، نیاز به اطلاعات بیشتر داریم، ولی دلیل اصلی کافی نبودن انرژی مورد نیاز نهال گل محمدی است، از این رو بهتر است بر مقوله کوددهی این بوته توجه زیادی داشته باشید.

کود مناسب برای گلدهی نهال گل محمدی باید از نوع کودهای حاوی عناصر ضروری برای رشد و گلدهی گیاهان باشد؛ به عنوان مثال، می‌توانید از کودهای حاوی عناصر غذایی مانند نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) استفاده کنید.

به عنوان یک پیشنهاد عمومی، کودهای ترکیبی 10-10-10 یا 20-20-20 که نسبت یکسانی از عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم دارند، برای گلدهی نهال گل محمدی مناسب هست؛ البته بهتر است قبل از کوددهی نهال یک برنامه منظم از کارشناسان نهالستان دریافت کنید.

کلام آخر

مسلماً احداث باغ گل محمدی برای اکثر کشاورزان و باغداران نه تنها سودآور بوده بلکه به خاطر طولانی بودن عمر آن یک منبع درآمد تاثیرگذار محسوب می‌شود، شما می‌توانید با مراجعه به سایت پالیز نهال در مورد احداث باغ گل محمدی از کارشناسان نهالستان پالیز نهال کمک بخواهید، فروش نهال گل محمدی در این مرکز تضمینی است.