4.7/5 - (3 امتیاز)

برای اینکه بدانید کدام درختان ریشه راست دارند؟ و  ریشه درخت چیست؟ در ادامه مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

کدام درختان ریشه راست دارند؟ درختانی که ریشه راست و عمقی دارند به راحتی می‌توانند به عمق زمین نفوذ کرده مواد غذایی و رطوبت بیشتری را جذب کنند؛ انواع نهال ریشه راست عبارتند از:

 1. نهال گردو
 2. نهال بادام
 3. نهال انگور
 4. نهال بلوبری
 5. نهال صنوبر
 6. نهال پسته

 ریشه درخت میوه قسمتی از درخت بوده و در زیر زمین قرار دارد و بخشی از ساختار تغذیه و نگهداری درخت محسوب می‌شود؛ ریشه‌ها طولانی بوده و شاخه‌های فراوانی دارند و به صورت شبکه‌ای در زمین دراز می‌شوند؛ اصلی‌ترین وظیفه ریشه‌ درختان میوه، تامین آب و مواد غذایی از خاک و انتقال آنها به بخش‌های دیگر درخت است؛ ریشه‌ها همچنین برای ثابت نگه داشتن درخت و اعمال مقاومت در برابر باد، نیز اهمیت دارند؛ ریشه درختان میوه  به دو دسته تقسیم بندی می‌شود:

 • ریشه افشان
 • ریشه راست

 قبل از خرید نهال حتماً نوع ریشه آن را بررسی کرده و بدانید که با بافت خاک شما سازگاری دارد یا نه؟ ما در ادامه مقاله ریشه راست را به شما توضیح داده وظایف ریشه افشان را خواهیم گفت.

وظایف ریشه در گیاهان

ریشه درخت به عنوان قسمت زیرزمینی درخت، وظایف ویژه‌ای دارد و وظایف ریشه در گیاهان  و درختان میوه عبارتند از:

 1. جذب آب و مواد معدنی: ریشه برای رساندن آب و مواد مغذی از خاک به سایر قسمت‌های درخت استفاده شده و با ایجاد اتصال محکم با خاک، پایه‌ای پایدار برای درخت فراهم می‌کند.
 2. تثبیت درخت: ریشه‌ها خاک را محکم کرده و باعث تثبیت درخت در خاک می‌شوند، این ویژگی به درخت کمک می‌کند تا در مقابل بادهای شدید و قوی پایداری داشته باشد.
 3.  تنفس: ریشه‌ها  نیاز به تنفس دارند و اکسیژن از طریق حفرات و فضاهای خلوت در خاک به آن‌ها می‌رسد، این فرایند ضروری برای تولید انرژی در سلول‌های ریشه است.
 4. ذخیره‌سازی تغذیه: برخی از درختان در ریشه‌های خود غذا ذخیره می‌کنند تا در شرایط نامطلوبی مانند فصل سرما یا کمبود آب و مواد معدنی، بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.
 5.  رشد و افزایش طول: ریشه‌ها کمک می‌کنند تا درخت به آرامی رشد کرده و ارتفاع داشته باشد، این ویژگی اجازه می‌دهد تا درخت جدید حجم خود را افزایش داده و بزرگ شود.
ریشه درختان راست

کشاورزان به هنگام احداث باغ میوه با توجه به نوع ریشه درخت، زهکشی خاک را انجام می‌دهند؛ معمولاً برای درختانی که ریشه راست دارند حداقل باید ۲ متر زهکشی انجام شود تا ریشه درخت فضای کافی برای رشد داشته باشد.

ریشه درخت گردو راست است یا افشان

اگر شما هم قبل از خرید نهال گردو می‌خواهید بدانید ریشه درخت گردو راست است یا افشان؟ طبق نظر کارشناسان نهالستان ریشه درخت گردو راست هست؛ مخصوصاً درختانی که به روش ژنوتیپ و پیوندی تکثیر می‌شوند، ریشه زایی عمیق‌تری نسبت به درختان دیگر دارند.

ریشه درختان گردو عمدتاً در زمین عمیق پیدا می‌شود؛ ریشه‌ها از همان طوقه درخت گردو شکل می‌گیرند و به صورت عمودی در زیر زمین گسترش می‌یابند؛ ریشه‌ درخت گردو دارای چندین شاخه کوچک بوده و به شکل شبکه‌ای بافته شده‌اند، این شبکه از ریشه‌ها به همراه خاک محیطی و رطوبت خاک، برای تثبیت درخت در زمین و به دست آوردن آب و عناصر غذایی ضروری آن، وظایف مهمی را انجام می‌دهد.

ریشه‌های درخت گردو قادر به تأمین آب، مواد مغذی و اکسیژن برای درخت هستند؛ آن‌ها همچنین قادر به ذخیره سازی غذا در طول زمستان و مواجهه با شرایط سخت محیطی هستند؛ ریشه‌های درخت گردو معمولاً در عمیق‌ترین لایه‌های خاک قرار می‌گیرند و به دنبال رسیدن به آب و عناصر غذایی بهتر هستند.

یکی از جذابیت‌های درخت گردو این است که ریشه‌های آن رشد پراکنده ندارد بلکه به صورت مرکز واحد رشد کرده و از رطوبت‌های لایه زیرین خاک تغذیه می‌کند؛ به خاطر همین موضوع کارشناسان به هنگام فروش نهال گردو به کشاورزان توصیه می‌کنند برای آبیاری باغات گردو حتماً آبیاری عمیق باشد تا رطوبت به لایه‌های زیرین و ریشه‌های عمقی نیز برسد.

ریشه بادام راست یا افشان

در ادامه می‌خواهیم اطلاعاتی در مورد ریشه بادام داشته باشیم، ریشه بادام راست یا افشان؟ ریشه درخت بادام دارای دو نوع متفاوت هست:

 •  ریشه یک ساله 
 •  ریشه چند ساله

ریشه‌های یکساله هر ساله ایجاد می‌شوند و بیشتر در حالت سیستمیک خاک می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد؛ این ریشه‌ها جانبی بوده و بر روی ریشه‌های اصلی رشد می‌کنند؛ ولی ریشه‌های اصلی درخت بادام به صورت راست و عمقی رشد کرده و به عنوان ریشه چند ساله  و راست درخت بادام شناخته می‌شوند.

ریشه‌های اصلی و چند ساله در زمانه تکثیر  شگل گرفته و شاخه‌های میانی خارجی را دربر می‌گیرند؛ ریشه‌های درخت بادام را معمولاً در عمق پنج تا هشت متر در زمین مشاهده می‌کنیم؛ همچنین ریشه‌ها قادرند در طول زمان بزرگ شده و طولی بین ۸ تا ۱۵ متر داشته باشند؛ ریشه‌های بادام به خاطر قدرت زیادی که برای نفوذ در خاک دارند، قادرند مواد معدنی بیشتری را جذب کرده و به سایر اجزای درخت بادام برسانند؛ همین امر امکان کاشت دیمی را برای درخت بادام فراهم کرده است.

اگر شما با چالش کم آبی روبرو هستید می‌توانید به احداث باغ بادام بپردازید، چون ریشه‌های درخت بادام معمولاً به صورت عمیق و پراکنده در خاک رشد می‌کنند؛ ریشه‌های اصلی بادام به طور عمده در عمق‌های زمین قرار گرفته و به دنبال آب و مواد غذایی در زیر خاک می‌گردند؛ همچنین بخشی از ریشه‌ها نیز به صورت سطحی و بافتی شبه‌ قلبی در نزدیکی سطح خاک قرار می‌گیرند تا بتوانند آب و مواد معدنی را از لایه رویی و سطحی خاک بهره‌برداری کنند؛ بنابراین، ریشه‌های بادام هم غالباً عمیق هستند و هم سطحی!

ریشه درخت بادام

ریشه درخت بلوبری راست هست

درخت بلوبری جزو درخت‌های خاص در کشور ایران محسوب می‌شود؛ تکثیر و فروش نهال بلوبری توسط نهالستان‌های معتبر انجام می‌شود، برای آشنایی با ریشه درخت بلوبری باید بگوییم، ریشه درخت بلوبری راست هست؛ ریشه درختان بلوبری (Blueberry) بطور عمومی دارای یک سیستم ریشه راست است. 

 یعنی ریشه‌های درخت بلوبری به صورت عمودی رشد می‌کنند و به طول خود می افزایند؛ ریشه‌های بلوبری در عمق خاک پیشرفت می‌کنند تا آب و مواد مغذی را برای رشد و زندگی از خاک جذب کنند؛ البته درخت بلوبری دارای نوع دیگری از ریشه نیز هست، ریشه های افشان، مانند ریشه‌های هویج، به صورت افقی یا مورب رشد کرده و تمایلی به پراکندگی ندارند؛ عملکرد آنها برای جذب مواد غذایی در عمق خاک هست.

ریشه درخت پسته راست است یا افشان

ریشه درخت پسته راست است یا افشان؟ درخت پسته دارای دو نوع ریشه است ولی ریشه اصلی آن راست بوده و تا ۳ الی ۴ متر به عمق زمین نفوذ می‌کند، ریشه درخت پسته به صورت یک سیستم ریشه‌ای گسترده بوده و  از ریشه اصلی شروع می‌شود؛ ریشه درخت پسته به اندازه ارتفاع درخت همراه با توسعه درخت رشد می‌کند، همانند شبکه‌های پیچیده‌ای هستند و از طریق آن‌ها آب و عناصر غذایی را جذب کرده و برای رشد و تغذیه درخت استفاده می‌کنند؛ به طور عمومی درختان پسته سیستم ریشه راست دارند و ریشه اصلی آن‌ها در جهتی ثابت رشد می‌کند.

عمق ریشه درخت صنوبر

درخت صنوبر از تیره‌ی صنوبران و خانواده‌ی کاجیان است؛ عمق ریشه درخت صنوبر بیشتر از ۴ متر هست؛ این درختان ریشه‌هایی دارند که عمدتاً راست و عمودی هستند؛ ریشه‌های صنوبر از پایه درخت به سمت پایین فرو می‌رود و به صورت شبیه مخروط شکل به پایان می‌رسد؛ ریشه‌ درخت صنوبر قادر به افشان شدن نبوده و به علاوه، در برخی گونه‌ها، صنوبرها می‌توانند ریشه‌های فرعی داشته باشند که از جذب آب و مواد مغذی در خاک کمک می‌کنند.

ریشه عمیق درخت صنوبر

ریشه سیب راست است یا افشان

در مرحله بعدی می‌خواهیم به سوال «ریشه سیب راست است یا افشان؟» جواب دهیم؛ ریشه درخت سیب در واقع به دو بخش متفاوت تقسیم می‌شود؛ ریشه اصلی درخت سیب راست است و به طور عمده برای به دست آوردن آب و مواد معدنی از عمق خاک استفاده می‌شود؛ در عین حال، در بخش بالایی از ریشه نیز ریشه‌های فرعی یا افشان‌ وجود دارند و در کنار رشد سایر بخش‌های درخت سیب نقش دارند.

در علم گیاه پزشکی، ریشه‌های فرعی به عنوان پشتیبان برای ریشه‌های اصلی عمل کرده و باعث تثبیت درخت در خاک می‌شوند؛ همچنین برای جذب آب و مواد مغذی اضافی در مقایسه با ریشه اصلی مفیدتر هستند؛ در حالت کلی ریشه درخت سیب عمدتاً به‌صورت عمقی رشد کرده و دارای یک سیستم ریشه عمیق و قوی هستند که در عمق خاک پیدا می‌شوند. 

این ریشه‌ها به صورت ریشه‌های اصلی و فرعی در امتداد خاک گسترش می‌یابند و باعث حفظ تعادل و استحکام درخت در برابر بادها و در شرایط خاکی نیز می‌شوند؛ به خاطر ریشه زایی عمیق و گسترده درخت سیب کارشناسان قبل از خرید نهال سیب باید سطح آب‌های زیرزمینی را به دست بیاورد چون امکان دارد ریشه درختان به سطح آب‌های زیرزمینی دسترسی داشته و بخاطر رطوبت همیشگی، بعد از چند سال خشک شوند.

ریشه درخت انگور راست است یا افشان

اگر مشغول سرمایه‌گذاری بر روی احداث باغ انگور هستید باید با ریشه آن آشنایی داشته باشید و بدانید ریشه درخت انگور راست است یا افشان؟ ریشه درخت انگور معمولاً به صورت سطحی و عمقی رشد می‌کند؛ بخش اولیه ریشه‌ها معمولاً در بالای خاک قرار می گیرند و به صورت سطحی از زیر زمین و یا روی سطح خاک پیدا می‌شوند. این بخش سطحی ریشه ها کمک می کند تا آب و مواد غذایی مورد نیاز را از خاک جذب کنند.

بعد از مدتی، ریشه های اصلی درخت انگور به صورت عمقی و راست رشد کرده و  به دنبال منابع آب و مواد غذایی عمیق تر در خاک هستند؛ این بخش عمقی ریشه‌ها به سمت پایین رشد کرده و می تواند تا چند متر طول داشته باشد؛ در مجموع، ریشه‌های انگور هر دو نوع رشد را دارد و بستگی به شرایط خاک و اقلیم محیطی بیشتر ریشه آن به صورت رس و عمقی رشد می‌کند به همین دلیل درخت انگور را می‌توان به صورت دیم کاشت و عمر اقتصادی بیشتر از ۱۰۰ سال دارد.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم ریشه درخت را به شما توضیح داده و وظایف آن را ارائه دهیم، همچنین درختانی که ریشه عمیق دارند را نام برده تا بیشتر با آنها آشنا شوید؛ قبل از خرید نهال میوه با عمق رشد ریشه‌ها آشنایی داشته باشید تا زهکشی و خاک ورزی خاک را به خوبی انجام داده و بدانید آبیاری باغ به صورت عمقی یا سطحی باشد؛ برای این منظور می‌توانید به سایت paliznahal.ir مراجعه کرده و با کارشناسان در ارتباط باشید تا آنها مراحل خرید نهال به صورت اینترنتی همچنین اطلاعات کافی در مورد قیمت نهال به شما ارائه دهند.