در سال‌های اخیر رشد و گسترش باغات و کاشت انواع نهال در کشور رو به فزونی است از همین رو تقاضا برای خرید نهال‌های مختلف از نهالستان‌های سراسر کشور افزایش پیدا کرده است و این نهالستان‌ها برای این که بتوانند به این میزان از تقاضا پاسخ دهند همواره در حال تولید انواع نهال مثمر و غیر مثمر هستند و این نهال‌ها را در سنین مختلف از جمله سن سه سالگی به فروش می‌رسانند.

در همین راستا مهمترین سوالی که پیش می‌آید موضعو قیمت نهال سه ساله است و با توجه به این که انواع نهال سه ساله در نهالستان‌های مختلف کشور تولید می‌شود از همین رو شاهد اختلاف قیمت‌ این نهال‌ها در نهالستان‌های مختلف هستیم پس خریدداران نهال باید به طور دقیق بدانند که قیمت نهال سه ساله تحت تاثیر چه عواملی است تا بتوانند نهالی با قیمت مناسب خریدداری کنند پس در این مقاله قصد داریم به بررسی عوامل موثر بر روی قیمت نهال سه ساله بپردازیم.

عوامل موثر بر قیمت نهال سه ساله

تعیین قیمت نهال یکی از چالش‌های مهم در بحث تولید و فروش نهال به شمار می‌آید که هم برای خریددار نهال و هم برای تولید کننده آن موضوع بسیار مهمی تلقی می‌شود و قیمت نهال سه ساله باید به گونه‌ای باشد که خریددار و فروشنده نهال بدون دغدغه بر روی موضوع قیمت بتوانند با اطمینان خاطر وارد معاله شوند از همین رو باید بر اساس معیارهایی اصولی قیمت گذاری نهال صورت گیرد که این معیارها شامل موارد زیر است:

1.تغییرات ارز

یکی از عواملی که بر روی قیمت نهال سه ساله تاثیر گذار است تغییرات نرخ ارز است و این تغییرات به راحتی می‌تواند نرخ قیمت نهال‌ها و بذور وارداتی تحت تاثیر قرار دهد و چنانچه ارزش ارز داخلی (ریال) پایین‌تر از ارز خارجی (دلار) باشد بر روی قیمت نهال تاثیر زیادی خواهد گذاشت و موجب افزایش قیمت آن خواهد شد.

2.میزان عرضه و تقاضای نهال

چنانچه میزان تقاضای یک نهال در بازار بالا باشد اما میزان عرضه و تولید آن در بازار کم باشد به طور قطع قیمت آن در بازار افزایش پیدا می‌کند از طرفی اگر میزان تقاضای یک نهال در بازار کم یا ثابت باشد اما میزان تولید و عرضه آن زیاد یا ثابت باشد قیمت نهال در بازار کاهش پیدا می‌کند.

3.تورم

از دیگر عوامل موثر بر روی قیمت نهال سه ساله شرایط اقتصادی کشور و نرخ تورم است به طوری که هر چقدر نرخ تورم بالاتر باشد هزینه‌های تولید نهال از جمله دستمزد کارگر، هزینه‌ی ابزار آلات و امکانات مورد نیاز برای تولید نهال نیز افزایش خواهد یافت بنابراین قیمت نهال سه ساله نیز افزایش پیدا می‌کند.

4.نحوه‌ی تولید یا تکثیر نهال

از دیگر عوامل مهم که بر روی قیمت نهال سه ساله تاثیر گذار است نحوه‌ی تولید و تکثیر آن است و به هر اندازه که از روش‌های نوین‌ برای تولید نهال‌های با کیفیت‌تر بهره بگیرند به همان اندازه بر قیمت نهال افزوده خواهد شد.

به طوری که نهال‌هایی که به روش‌های سنتی مانند بذری و رویشی تکثیر می‌شوند در مقایسه با نهال‌هایی که به روش‌های نوین مانند اصلاح شده، کشت بافتی، هیبریدی و پیوندی تکثیر می‌شوند از قیمت کمتری برخوردار خواهند بود. در مورد نهال‌های پیوندی لازم به ذکر است که نوع پایه نیز بر روی قیمت نهال سه ساله تاثیر گذار است.

قیمت نهال سه ساله

5.نوع نهال

نوع محصول و نوع رقم آن بر روی قیمت نهال سه ساله نیز تاثیر زیادی می‌گذارد به عنوان مثال قیمت نهال گردو در مقایسه با قیمت نهال خرمالو بسیار بالاتر است از طرفی ارقام مختلف گردو بر حسب ویژگی‌های آن‌ها نیز دارای قیمت متفاوتی خواهند بود.

6.میزان باردهی نهال

باغداران همیشه به دنبال نهال‌هایی هستند که در مقایسه با دیگر نهال‌ها از میزان باردهی بالا و بهترین کیفیت محصول برخوردار باشند و بتوانند در عرض مدت یک سال محصولی با تناژ بالا برداشت کنند و به سودآوری بالایی دست پیدا کنند و هر چه که یک نهال از نظر ژنتیکی توانایی تولید محصول بیشتری داشته باشد باغدار حاضر به پرداخت هزینه‌ی بیشتر برای خرید آن خواهند بود و در نتیجه این نهال‌ها گران‌تر از دیگر نهال خواهد بود.

7.عمر اقتصادی نهال

منظور از عمر اقتصادی نهال این است که نهال بعد از این که به درخت بالغی تبدیل شد و شروع به میوه دهی کرد تا چند سال می‌تواند باردهی اقتصادی و قابل قبول داشته باشد و هر چقدر که عمر اقتصادی نهال یا تعداد سال‌های حداکثر باردهی آن بیشتر باشد بر قیمت نهال سه ساله افزوده خواهد شد.

8.پرطرفداری نهال

منظور از محبوبیت و پرطرفداری نهال این است که میزان بازار پسندی و محبوبیت محصول آن در بازار چقدر است و هر چقدر که محصول آن بازار پسندی بالاتری داشته باشد و در بازار به قیمت بیشتری به فروش برسد بر قیمت نهال سه ساله آن اضافه خواهد شد.

9.میزان سازگاری نهال با شرایط اقلیمی

یکی از عوامل مهم در انتخاب نهال میزان تطابق و سازگاری آن با شرایط اقلیمی منطقه است و هر چقدر که یک نهال بتواند خود را با طیف وسیعی از شرایط اقلیمی سازگار کند محبوبیت آن بیشترخواهد بود در نتیجه بر قیمت آن افزوده خواهد شد.

10.هزینه‌های نگهداری

میزان مراقبت و نگهداری از یک نهال یک گزینه مهم در انتخاب آن به شمار می‌آید و هر چقدر که یک نهال حساس‌تر باشد هزینه‌های مراقبت و نگهداری از آن نیز بیشتر خواهد بود بنابراین باغداران ترجیح می‌دهند به سراغ نهال‌هایی بروند که کم دردسرتر باشند و هزینه‌های نگهداری یا داشت آن‌ها پایین‌تر باشد در نتیجه هر چه که هزینه‌ی مراقبت از یک نهال کمتر باشد قیمت آن بیشتر خواهد بود.

11.زمان باردهی

زمان شروع باردهی نهال یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر روی قیمت نهال سه ساله است یعنی هر چقدر که نهال زودتر وارد فاز گلدهی و میوه دهی شود یا به اصطلاح زود بازده باشد بر ارزش آن‌ افزوده می‌شود به عنوان مثال نهالی که از سال دوم پس از کاشت میوه دهی را شروع می‌کند نسبت به نهالی که از سال پنجم میوه دهی را شروع می‌کند از نظر قیمتی متفاوت خواهند بود.

12.میزان مقاومت نهال

قیمت نهال سه ساله تابعیاز مقاومت آن به عوامل نامساعد محیطی است به طوری که اگر نهال به صورت ذاتی یا به صورت اصلاح شده دارای مقاومت بالایی در برابر شرایط نامساعد محیطی (آفات، بیماری‌‌ها، شوری، سرما و خشکی) باشد قیمت آن نیز به طور قطع بیشتر خواهد شد لازم به ذکر است اگر چه نهال‌های مقاوم قیمت بالاتری نسبت به سایر نهال‌ها دارند اما هزینه‌هایی داشت و مراقبت کمتری نیز خواهند داشت.

13.نحوه‌ی عرضه‌ی نهال

نهال‌ها معمولا به دو صورت ریشه لخت و یا گلدانی عرضه می‌شوند، نهال‌های ریشه لخت فاقد گلدان و همراه با خاک درون یک گونی به فروش می‌رسند و به دلیل این که هزینه‌های مربوط به خرید گلدان و دستمزد کارگر از قیمت این نهال‌ها حذف می‌شود بنابراین در مقایسه با نهال‌های گلدانی از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند و غالبا این نهال‌ها را می‌توان در زمستان ( به دلیل خواب بودن نهال) خریدداری کرد.

بیشتر بخوانید: 4 تکته مهم درباره کاشت نهال سه ساله

14.شناسنامه دار بودن نهال

نهال‌هایی که به صورت شناسنامه‌دار یا همراه با لیبل به فروش می‌رسند قیمت بالاتری نسبت به نهال‌های بدون شناسنامه دارند زیرا به طور دقیق مشخصات آن‌ها از جمله نوع رقم، نوع پایه، زمان شروع باردهی و غیره بر روی شناسنامه یا لیبل نهال ثبت می‌شود.

بنابراین خریددار نهال به طور قطع می‌داند چه نهالی با چه مشخصاتی خریدداری کرده است و در واقع شناسنامه نهال نشانه اصالت نهال است این موضوع برای باغدارانی که قصد احداث باغات تجاری میوه دارند بسیار حائز اهمیت است.

15.خرید بی واسطه نهال

وجود واسطه‌ها یک از عوامل مهم و موثر بر قیمت نهال سه ساله است و هر چه تعداد واسطه‌ها بین تولید کننده نهال و خریددار نهال بیشتر باشد بر قیمت نهال سه ساله نیز افزوده خواهد شد بنابراین افرادی که به طور مستقیم و بدون واسطه نهال‌ را از نهالستان تولید کننده خریدداری می‌کنند می‌توانند نهال سه ساله را به قیمت پایین‌تری نسبت به سایر نهال فروشی‌ها دریافت کنند.

16.گواهی سلامت نهال

منظور از سلامت نهال این است که نهال چه به صورت آشکار و چه به صورت نهفته ناقل آفات و بیماری‌های مختلف نباشد بدین معنی گاهی بر روی نهال علائمی همچون زردگی، سوختگی، پیچیدگی و غیره مشاهده می‌شود که در این صورت نهال بیمار و ناسالم است اما گاهی ممکن است نهال از نظر ظاهری کاملا سالم به نظر ‌آید اما ناقل یک نوع بیماری ویروسی خاص است.

بنابراین یک متخصص گیاهپزشک و یا کارشناسان حفظ نباتات تنها از طریق یکسری آزمایشات می‌تواند سلامت نهال را تائید کند و با توجه به این که هزینه‌های مربوط به آزمایشات سلامت نهال بالا است در نتیجه نهال‌هایی که همراه با گواهی سلامت عرضه می‌شوند قیمت بالاتری خواهند داشت.

17.نوع نهالستان

کیفیت نهالستان تولید کننده نیز می‌تواند قیمت نهال سه ساله را تحت تاثیر قرار دهد به طوری که نهالستان‌هایی که مجهز به امکانات به روز دنیا برای تولید نهال هستند و یا مطابق با استانداردهای سازمان‌های حفظ نباتات، جهاد کشاورزی و بهداشت نهال تولید می‌کنند و برای تولید نهال از خاک مرغوب، آب سالم و محیطی استاندارد استفاده می‌کنند و مسلما نهال‌هایی با کیفیت‌تری تولید می‌کنند بنابراین نهال‌ها را به قیمت بالاتری به فروش می‌رسانند.

علاوه بر این دیگر خدمات نهالستان از قبیل ارائه کارت ضمانت نهال، هزینه‌های ارسال، پشتیبانی بعد از فروش نهال و غیره نیز می‌تواند قیمت نهال را تحت تاثیر خود قرار دهد.

نتیجه گیری

شاید به طور قطع بتوان گفت که قیمت نهال سه ساله مهمترین معیاری است که باغداران و خریدداران همواره در هنگام انتخاب و خرید نهال به آن توجه می‌کنند و در صورتی که قیمت نهال سه ساله با بودجه‌ی آن‌ها مطابقت نداشته باشد از خرید نهال امتناع خواهند کرد.

بنابراین به این افراد توصیه می‌شود پیش از خرید نهال سه ساله از قیمت آن استعلام بگیرند و برای این منظور بهتر است به سراغ نهالستان‌هایی بروند که تولید کننده و عرضه کننده مستقیم نهال هستند و نحوه‌ی تولید و قیمت گذاری نهال‌های آن‌ها زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی است همچنین لیست قیمت نهال‌های سه ساله آن‌ها به صورت حضوری و یا آنلاین قابل دسترس است که در این صورت خریدداران با اطمینان خاطر می‌توانند نهال سه ساله را با قیمت مناسب خریدداری کنند.