Rate this post

در فصول مختلف روش‌های گوناگونی برای کوددهی باغات میوه استفاده می‌شود، ما در این مقاله می‌خواهیم به صورت علمی به روش چالکود پرداخته و بگوییم چالکود چیست؟ در فصل‌های بهار تابستان و پاییز که درختان فعال بوده و به خواب زمستانی فرو نرفته‌اند، کوددهی به درختان میوه کار آسانی بوده و از روش‌های مختلف از جمله کودهای جامد، شخم زدن، محلول پاشی و به روش تزریقی می‌توان عناصر مورد نیاز را به درختان میوه رساند.

ولی روش کوددهی در فصل زمستان کاملاً متفاوت است؛ در فصل زمستان درخت به خواب فرو رفته و کوددهی اشتباه باعث تحریک آن شده و شاخه‌های جوان را از خواب زمستانی بیدار می‌کند؛ چون شاخه‌های جوان تحمل سرمای زمستانه را ندارند بنابراین دچار یخ زدگی و سرما می‌شوند؛ از این رو توصیه می‌شود کشاورزان قبل از احداث باغ میوه با روش چالکود آشنا شده و بدانند چالکود چیست.

بهترین زمان چالکود درختان

استفاده از چالکود برای تغذیه ضعیف درختان میوه هست؛ معمولاً چالکود را برای فصل زمستان توصیه می‌کنند؛ طبق نظر کارشناسان بهمن ماه بهترین زمان برای چالکود هست؛  از دلایلی که فصل زمستان و ماه بهمن را بهترین زمان چالکود درختان میوه می‌دانند باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • چون در فصل زمستان آبیاری درختان قطع می‌شود بنابراین امکان کودشویی وجود ندارد، همین امر باعث می‌شود تا در فصل بهار فرصت کافی برای مغذی کردن خاک و بهبود بخشیدن به بافت خاک وجود داشته باشد.
 • با اینکه درختان در فصل زمستان به خواب زمستانی احتیاج دارند ولی لازم است خیلی اندک و به صورت جزئی انرژی لازم را از خاک دریافت کنند، کوددهی مستقیم باعث صدمه به درخت میوه می‌شود، ولی چالکود زمستانه به عنوان یک کود دهی غیر مستقیم شناخته شده و انرژی لازم را برای درخت میوه در فصل زمستان تامین می‌کند؛ همین امر مانع از ضعف و افت سیستم دفاعی درخت خواهد شد.
 • استفاده از چالکود در فصل زمستان باعث می‌شود تا درخت در فصل بهار انرژی لازم برای شکوفه دهی و تولید میوه را داشته باشد.

چرا از چالکود استفاده می‌شود؟

شما می‌توانید به هنگام خرید نهال میوه از کارشناسان بپرسید چرا از چالکود استفاده می‌شود؟ دلایل زیادی برای استفاده از چالکود وجود دارد، ولی مهم‌ترین علت آن از نظر کارشناسان، بالا بودن آهک خاک و کاهش مواد آلی خاک در طول سال هست؛ زمانی که شما در طول سال مداوم درختان میوه را آبیاری می‌کنید باعث متراکم شدن خاک باغ شده در نتیجه بی کربنات خاک افزایش یافته و مانع از تغذیه ریشه درختان می‌شود؛ در اکثر مواقع اراضی کشاورزی به خاطر کمبود عناصر ماکرو و میکرو دچار چالش‌های زیادی شده و تاثیر بسزایی بر کیفیت و کمیت باردهی می‌گذارد؛ در پاسخ به سوال چالکود چیست باید بگوییم روشی هست که باعث افزایش زهکشی خاک می‌شود.

چالکود چیست

مزایای استفاده از چالکود

ما سعی کردیم به صورت علمی به شما معرفی کنیم چالکود چیست؟ در ادامه می‌خواهیم مزایای استفاده از چالکود در فصل زمستان را ارائه دهیم؛ البته کارشناسان به هنگام فروش نهال میوه اطلاعات بیشتری در مورد چالکود در اختیار شما قرار خواهند داد؛ ولی مزایای چالکود زمستانه چیست ؟

 • از آنجایی که درصد بیشتر فرمول چالکود کود دامی پوسیده است بنابراین نیتروژن آزاد شده تا حد زیادی افزایش یافته و به جذب عناصر موجود در کودهای شیمیایی کمک زیادی می‌کند.
 • درختان برای باردهی بهتر احتیاج به عناصر میکرو دارند چالکود در فصل زمستان به جذب بهتر عناصر میکرو کمک زیادی می‌کند.
 • از آنجایی که چالکود باعث متخلخل شدن خاک می‌شود بنابراین میزان تهویه خاک را بهبود می‌بخشد.
 • اگر به دنبال نفوذ آب در خاک هستید توصیه می‌شود چالکود زمستانه را به هیچ عنوان فراموش نکنید.
 • یکی از چالش‌های کشاورزان وجود یون بی‌کربنات در خاک‌های رسی و سنگین هست؛ با استفاده از چالکود می‌توان به کاهش غلظت یون بی کربنات در خاک‌های متراکم کمک کرد.
 • چالکود به ریشه زایی و پراکندگی بهتر درخت میوه کمک می‌کند، وجود منافذ هوا باعث تغذیه بهتر ریشه درختان خواهد شد؛ با توجه به موارد گفته شده، خواهید فهمید اهمیت چالکود چیست.
 • استفاده از چالکود در فصل زمستان به درخت کمک می‌کند تا انرژی لازم را ذخیره کرده و دوره گلدهی و باردهی خود را در فصل بهار به خوبی آغاز کند.

 کود مخصوص چالکود

برای آشنایی با اهمیت چالکود زمستانه کود مخصوص چالکود را به شما معرفی کرده و تاثیر آن بر رشد درخت را مطالعه خواهیم کرد؛ به عنوان یک کشاورز قبل از احداث باغ میوه با فرایند و مبحث چالکود آشنایی کافی داشته باشید.

 • کود فسفر دار:فسفات یک ماده معدنی بوده و به عنوان یکی از اصلی‌ترین عناصر غذایی برای گیاهان عمل می‌کند، فسفات باعث تقویت ساختار سلولی گیاهان می‌شود و نقش مهمی در رشد ریشه‌ها و ساقه‌ها، تقسیم سلولی، تولید انرژی و تنظیم فرآیندهای متابولیکی دارد. 
 • گوگرد: عنصر گوگرد نیز برای درختان اهمیت بالایی دارد، گوگرد یکی از عناصر اصلی در تولید کلروفیل بوده و  نقش اساسی در فتوسنتز و تولید انرژی دارد؛ گوگرد موجب تثبیت عناصر معدنی در خاک شده و از تجمع زیاد آلیاژهای فلزی خطرناک در گیاهان جلوگیری می‌کند. 
 • منیزیم: عنصر منیزیم یک عنصر مغذی بوده و در فرایندهای ژنتیکی، تنظیم رشد سلولی، ساخت کلروفیل و تولید انرژی در گیاهان نقش دارد؛ این عنصر بهبود جذب نیتروژن، فسفر و کلسیم در گیاه را تسهیل کرده و در نتیجه رشد بهتر را تضمین می‌کند.
 • آهن: عنصر آهن نیز جزء عناصر مغذی مهم برای درختان است، این عنصر در تولید کلروفیل و فرآیندهای دیگری نقش دارد که برای تولید انرژی لازم هستند، آهن نیز در تقویت سامانه‌های ایمنی گیاهان و جلوگیری از بیماری‌ها و عفونت‌های مختلف کمک می‌کند.
 • کود مرغی و کود حیوان پوسیده دو نوع کود آلی هستند که تاثیرات مشابهی بر رشد درختان دارند، این دو نوع کود حاوی عناصر غذایی اصلی مانند نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) هستند؛ کود مرغی سبب افزایش سطح نیتروژن در خاک شده و به دلیل تأمین نیازهای غذایی درختان، باعث رشد سریع را می‌شود؛ کود مرغی و کود حیوانی پوسیده در خاک باعث بهبود ساختار خاک و افزایش قدرت نگهداری آب در خاک شده و می‌تواند تأثیر مثبتی بر رشد و توسعه درختان داشته باشد؛ با استفاده از کود حیوان پوسیده، توانایی خاک در ذخیره و آزادسازی عناصر غذایی افزایش می‌یابد.

فرمول چالکود

برای آشنایی با فرمول چالکود باید بگوییم که ابتدا ۴ گودال مناسب و در چهار جهت درخت میوه و در انتهای سایه انداز آن حفر کنید، عمق چاله‌ها ۵۰ سانتی متر و پهنای آن ۳۰ در ۳۰ سانتی‌متر باشد؛ بهترین فرمولی که کارشناسان نهالستان به هنگام فروش نهال برای چال کود به کشاورزان معرفی می‌کنند به صورت زیر هست:

 • ۸ کیلو کود حیوانی پوسیده
 • ۲ کیلو کود مرغی
 • ۵۰۰ گرم کود کامل 
 • ۵۰۰ گرم گوگرد
 • ۵۰۰ گرم کود دی آمونیوم فسفات
 • ۵۰۰ گرم ‌کود سوپر فسفات
 • ۵۰۰ گرم منیزیم
 • ۲۰۰ گرم آهن
مزایای استفاده از چالکود

تمامی موارد را با یکدیگر مخلوط کرده و سپس به ۴ قسمت مساوی تقسیم کنید؛ کودها را درون چاله‌ها ریخته و روی آن را با خاک پر کنید، استفاده از این فرمول و چالکود زمستانه یکی از روش‌هایی است که سیستم دفاعی درخت شما را در فصل زمستان ارتقا داده همچنین مانع از آفت زدگی و بیماری آن در فصل بهار و تابستان می‌شود، همچنین استفاده از چالکود در فصل زمستان اتصال بین شاخه و میوه درختان محکم‌تر بوده و از ریزش زود هنگام میوه‌ها جلوگیری شود.

معایب چالکود

حتماً شما هم مشتاق هستید معایب چالکود را بدانید، واقعا معایب چالکود چیست؟ اگر کشاورز تجربه و علم کافی در مورد کندن چاله‌های اطراف درخت و نوع کودهای مصرفی نداشته باشد باعث صدمه به درخت شده و عامل اصلی نفوذ بیماری خواهد بود؛ کشاورزان باید به هنگام کندن چالکود مراقب باشند تا ریشه‌های اصلی و ضخیم درخت صدمه نبینند، چون شدن ریشه‌ها عامل نفوذ بیماری به بافت درون ریشه می‌شود؛ همچنین فرمول دقیق را برای چالکود رعایت کنند؛ زیاده روی در کوددهی زمستانی باعث بیدار شدن درخت و یخ زدگی شاخه‌های آن خواهد شد.

اهمیت چالکود 

در ادامه مقاله اهمیت چالکود زمستانه را به شما توضیح داده و توصیه می‌کنیم قبل از احداث باغ میوه حتماً به سایت تخصصی پالیز نهال مراجعه کرده و با مشاهده فیلم مربوط به چالکود اطلاعات کاملتری در این زمینه به دست بیاورید:

 • از چالش‌های مهم کشاورزان در فصل زمستان شکوفه ریزی درختان است، چالکود میزان استحکام شکوفه‌ها را بالا برده و مانع از شکوفه‌ریزی درختان می‌شود.
 • کشاورزانی که به دنبال تقویت بنیه درختان میوه هستند بهتر است در فصل زمستان چالکود را انجام دهند.
 • وقتی شما در چهار طرف درخت میوه چالکود را درست می‌کنید چون ریشه‌ها به صورت ژنتیکی به دنبال عناصر مغذی هستند جهت جذب این عناصر پراکنده می‌شوند در واقع چالکود به افزایش میزان حجم ریشه درختان کمک می‌کند.
 • همانطور که قبلاً اشاره شد استفاده از چالکود به اصلاح بافت خاک نیز کمک می‌کند.
 • چون کودهایی که در چالکود استفاده می‌شود به عنوان کودهای دیر رها شونده شناخته می‌شوند و به راحتی با آب قابل حل شدن نیستند، بنابراین در طول سال و تا زمستان بعدی امکان تغذیه ریشه درختان با این کودها مهیا خواهد بود.

کلام آخر

به عنوان کلام آخر به دو نکته مهم اشاره می‌کنیم، کود دامی که برای چالکود استفاده می‌کنید حتماً پوسیده باشد و فرایند تجزیه خود را به اتمام برساند؛ توجه کنید که فرایند تجزیه کود دامی یک فرایند گرمازا بوده و در صورت استفاده کود دامی تازه باعث سوزاندن ریشه درخت میوه خواهید شد، همچنین در صورت نشت چاله‌های مربوط به کود دامی در طول سال می‌توانید از کمپوست‌ها استفاده کنید؛ برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت نهالستان‌های معتبر مراجعه کرده و وه بر مشاوره رایگان می‌توانید انواع نهال‌های گرمسیری و سردسیری را شناخته همچنین قیمت نهال میوه در سال را استعلام بگیرید.