زمانی که سخن از افزایش قدرت رشد و بالابردن عمر اقتصادی نهال میوه از جمله نهال هلو و نهال شلیل به میان می‌آید، در ذهنمان راهکارهای تقویتی همچون کوددهی، آبیاری منظم و یا هرس اصولی درختان جرقه می‌زند؛ این در حالی است که امروزه با پیشرفت علم و افزایش آگاهی کارشناسان کشاورزی و باغداری راهکارهای سریع، موثر و مقرون به صرفه‌ای به میان آمده است که می‌توانیم از آنها تحت عنوان رازهای مهم افزایش باردهی درختان میوه یاد کنیم.

با ما همراه باشید تا در انتهای مقاله شما را با این روش‌های نوین و موثر آشنا سازیم و شما باغداران عزیز را قدمی به افزایش عمر اقتصادی درختان میوه، هلو و شلیل در باغات نزدیک‌تر سازیم‌.

از آن جایی که در سال‌های اخیر درختان هلو و شلیل در شمار درختانی با عمر اقتصادی کوتاه اما بسیار مثمر و سودآور شناخته شده‌اند، باغداران بسیاری به این فکر افتاده‌اند که چگونه می‌توان عمر اقتصادی این ارقام را افزایش داد به گونه‌ای که از میزان باردهی و سودآوری آنها کاسته نشود؟ اولین قدم برای رسیدن به این هدف آن است که شما اقدام به خرید نهال هلو و شلیل مثمر نمایید که لازمه‌ی این گام نیز شناخت ویژگی‌های نهال میوه مثمر و سالم است.

1.نهال میوه، هلو و شلیل مثمر بخرید

خرید نهال هلو و شلیل یکی از حساس‌ترین کارهایی است که یک باغدار زمانی که تصمیم به احداث باغات میوه به منظور تجاری سازی می‌کند، باید انجام دهد، به همین منظور مراجعه به مراکز فروش نهال هلو و شلیل معتبر و یا نهالستان‌هایی که تحت نظر جهاد کشاورزی فعالیت می‌کنند و اقدام به فروش نهال هلو و شلیل شناسنامه دار می‌کنند، یکی از صحیح‌ترین و آگاهانه ترین اقدامات برای باغدار خواهد بود.

خرید و کاشت ارقام نهال میوه پر سود و مثمری همچون نهال هلو، نهال شلیل، نهال انگور، نهال آلو و… تاثیر مستقیمی با کسب سود بیشتر توسط باغدار خواهد داشت، ضمن این که این ارقام نهال میوه مقاومت بالایی نیز در برابر تنش‌های محیطی و آفات و حشرات خواهند داشت و قدرت رشد بالای آنها با توجه به سازگاری با شرایط آب و هوایی و بحران‌های آبی در ایران شما را شگفت زده خواهد کرد.

ویژگی‌های ظاهری نهال میوه سالم عبارتند از:

  • نهال هلو و شلیل سالم، نهالی است که تنه سالم بدون هیچگونه خراش و بریدگی داشته باشد و علائم سرمازدگی یا آفتاب سوختگط نیز در سطح آن یافت نشود.
  • سن نهال باید حداکثر ۲ سال باشد؛ زیرا امکان سازگاری سریع چنین نهالی با محیط بسیار سریع‌تر خواهد بود.
  • نهال میوه سالم، نهالی است که دارای ریشه‌های متراکم و سبز رنگی است که هیچ گونه در هم تنیدگی نخواهد داشت.
  • حداکثر ارتفاع نهال میوه سالم و مرغوب بین ۸۰ الی ۱۵۰ سانتی متر خواهد بود

با کسب آگاهی در رابطه با موارد گفته شده در بالا می‌توانید اقدام به خرید نهال هلو و شلیل سالم و عاری از هر گونه بیماری کنید و باردهی باغ خود را تا سالیان بسیار تضمین نمایید.‌

2.سال آوری درختان میوه هلو و شلیل را تنظیم کنید

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین راهکارهایی که به منظور افزایش عمر باردهی درختان میوه، هلو و شلیل به کار گرفته می‌شود، ممانعت از سال آوری درختان است که بسیاری از باغداران از این راز طلایی و ارزشمند غافل هستند و حتی اطلاعات بسیار اندکی نیز نسبت به آن دارند‌.

اجازه دهید که در همین ابتدای امر گریز کوچکی به تعریف اصلی سال آوری درختان میوه داشته باشیم تا درک این موضوع برایمان ساده‌تر باشد؛ در اصطلاحات رایج باغداری به فرآیند افزایش باردهی درختان میوه و دریافت تناژ بالای محصول در طول یک سال و کاهش یا فقدان محصول در طول سال بعدی، سال آوری گفته می‌شود که وظیفه باغدار در این راستا ممانعت از سال آوری درختان با هدف حفظ سلامت درختان و افزایش عمر باردهی آنها در طی دوره حیات خود می‌باشد.

ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شود که سال آوری چگونه ایجاد می‌شود؟ زمانی که میزان باردهی درختان هلو و شلیل در طی یکسال بسیار زیاد بوده است و شما به سود بسیار خوبی رسیده‌اید، زیاد هم خوشحال نباشید؛ چرا که درخت در طی این سال پربار تمامی مواد غذایی و ذخایر خود را صرف تولید محصولاتی با کیفیت در تناژ بالا کرده است و برای رشد جوانه‌های زایشی در سال بعد انرژی و ذخیره غذایی نخواهد داشت و یا ذخایر غذایی محدودی را در اختیار خواهد داشت.

برای رفع این مشکل (جلوگیری از سال نیار درخت هلو و  نهال شلیل) بهتر است با عناصر غذایی کافی و غنی این کمبود را جبران نمود تا در سال‌های بیار و نیار گونه تعادل ایجاد شود و به این طریق نیز می‌توان از سال آوری درختان هلو و شلیل ممانعت کرد، البته ممکن است با حفظ و نگهداری جوانه‌های زایشی در طی سال‌های پربار درختان نتوان به صورت کامل از سال آوری پیشگیری کرد اما می‌توان فاصله‌ی میان این دو برهه را کاهش داد.

برای جلوگیری از سال آوری از چه منابع غذایی استفاده کنیم؟

به جرات می‌توان گفت که یکی از رایج‌ترین سوالات باغداران در هنگام مراجعه به مراکز فروش نهال هلو و شلیل همین است که چگونه می‌توانیم از سال آوری درختان میوه باغ خود جلوگیری کنیم؟

برای پاسخ به این سوال می‌توان ترکیبات فروت ست را معرفی نمود که طی تحقیقات بسیار توسط کارشناسان کشاورزی و باغداری معرفی شده است و شامل ترکیبات مهم و ارزشمندی همچون عناصر روی، ازت و بور است و با توجه به نیاز درخت هلو و شلیل باید به میزان لازم در بهترین زمان توسط ابزارهای محلولپاشی به گونه داده شود.

تنها نکته حائز اهمیت در این زمینه آن است که اطلاعات کافی در رابطه با اهمیت و تاثیر این عناصر در سال آوری درختان داشته باشیم و بهترین زمان را برای محلول پاشی فروت ست برگزینیم تا بیشترین تاثیر را دریافت کنیم.

اگر می‌خواهید درختان میوه، هلو و شلیل خود را در باغات وسیع در عملیات‌های گرده افشانی، تحریک جوانه های رویشی و زایشی، افزایش قدرت رشد گونه‌ها، جلوگیری از کاهش کیفیت و کمیت محصولات و ریزش آنها و همچنین افزایش مقاومت در برابر تنش‌های محیطی یاری دهید بهترین زمان استفاده از فروت ست را شناسایی کنید؛ چرا که این زمان برای ارقام مختلف نهال میوه با توجه به زمان شکوفایی گل‌ها متفاوت خواهد بود.

شناسایی مناسب‌ترین زمان برای محلول پاشی با فروت ست

زمانی که در طی یک سال درخت تمام توان خود را بر روی افزایش کمی و کیفی تولید محصول گذاشته است دیگر توانی برای تغذیه جوانه‌های زایشی در سال بعد نخواهد داشت پس مطلوب است:

  • بلافاصله پس از اتمام فصل برداشت محصولات (تا حداکثر اواخر شهریور ماه) دقیقا زمانی که هنوز فصل خزان و برگ ریز درختان هلو و شلیل آغاز نشده است، اقدام به محلول پاشی درختان با فروت ست نمایید تا ذخایر غذایی گیاه را برای فصل باردهی بعدی و تولید جوانه‌های زایشی افزایش دهید.
  • در اواخر فصل زمستان و یا اوایل فصل بهار زمانی که جوانه‌های زایشی برای متورم شدن به ذخایر غذایی نیاز دارند اما ریشه درختان همچنان در خواب زمستانه به سر می‌برد، بهترین زمان استفاده از فروت ست خواهد بود؛ چرا که این اختلاف در زمان فعال شدن ریشه و متورم شدن جوانه‌ها تنها به ضرر باغدار خواهد بود زیرا در نهایت امر مواد غذایی کافی در اختیار جوانه قرار نمی‌گیرد و تولید جوانه کمتر مساوی است با کاهش راندمان تولید محصول و در نهایت کاهش سود باغدار در طی آن سال.

کشف راز طول عمر بالای برخی درختان میوه

در صورتی که همچنان به دنبال کشف راز طول عمر بازدهی بالای برخی درختان میوه هستید، باید بدانید که این موضوع گاهی اوقات از عهده باغدار خارج است و بستگی به نژاد و خصوصیات نهال میوه خواهد داشت و این عقیده که در زمان‌های قدیم پای درختان میوه نمک می‌ریختند تا عمر باردهی آنها بیشتر باشد باوری منسوخ و قدیمی است.

در گذشته برخی باغداران ناآگاه ترکیبی از عناصر سدیم و کلر (نمک) را به خاک پای درختان میوه هلو و شلیل می افزودند به باور این که با این اقدام می‌توانند به عمر باردهی بیشتر درخت کمک کنند؛ در حالی که این اقدام کاملا نتیجه عکس داشت و تعادل عناصر موجود را در خاک برای تغذیه رسانی به ریشه و اندام‌های هوایی را کاملا برهم می‌ریخت.

نتیجه گیری

اگر شما جز آن دسته افرادی هستید که تمایل به افزایش عمر باردهی یا همان عمر اقتصادی درختان میوه هلو و  نهال شلیل در باغات خود دارید بهتر است دست از روش‌های سنتی و باورهای غلط رایج در باغداری و کشاورزی بردارید و علاوه بر روش‌های همه گیر کوددهی و آبیاری و هرس درختان باغ، به ۲ راز پر اهمیت که در بالا به آنها اشاره شد نیز بپردازید و جز آن دسته باغداران غافل نباشید؛ چرا که انجام چنین عملیات‌هایی می‌تواند شما را به هدفتان که همان افزایش عمر اقتصادی درختان و کسب سود بیشتر است، نزدیک‌تر سازد.

مراجعه حضوری و یا تماس تلفنی با نهالستان‌های معتبری همچون پالیز نهال نیز می‌تواند در این راستا بسیار کمک کننده باشد؛ چرا که وجود کارشناسان مجرب و آگاه در این مراکز یکی از اصلی‌ترین نقات قوت آنهاست، پس شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به نهالستان پالیز نهال ضمن استعلام قیمت نهال هلو و شلیل از راهنمایی‌های کارشناسان نیز بهره‌گیری نمایید.

 

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008