از ویژگی‌های مهم درخت پالونیا باید به رشد سریع و تهاجمی آن اشاره کنیم، دلیل اصلی هرس درخت پالونیا نظم دادن به شاخ و برگ‌ها و همچنین کنترل رشد آن برای تولید چوب بیشتر است؛ در خرید نهال پالونیا توجه داشته باشید این درخت به طور عمومی سرعت رشد بیشتری داشته و به ارتفاع قابل توجهی می‌رسد.

از آنجایی که هدف اصلی کشاورزان فروش چوب درخت پالونیا هست؛ هرس درخت به منظور جلوگیری از رشد درخت پالونیا بوده و به ضخیم شدن تنه درخت کمک می‌کند تا هنگام فروش چوب آن، قیمت اقتصادی داشته باشد، ما در ادامه مقاله مشخصات درخت پالونیا و انواع آن را توضیح داده و مراحل هرس درخت پالونیا را خواهیم گفت.

مشخصات درخت پالونیا

درخت پالونیا بومی آسیای جنوب شرقی بوده ولی به خاطر سرعت بالای آن در تولید چوب مورد توجه اکثر کشورهای سراسر جهان قرار گرفته است، کشور ایران  یکی از وارد کنند درخت پالونیا بوده و به خاطر سوددهی بالایی که دارد اکثر باغداران توجه ویژه‌ای به احداث باغ پالونیا دارند؛ از ویژگی‌های مهم نهال پالونیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 1. درخت پالونیا جزو درختان گلدار بوده و در دو نژاد گرمسیری و سردسیری تکثیر می‌شود، نژادهای سردسیری درخت پالونیا می‌تواند تا دمای منفی ۳۰ درجه را تحمل کند، ولی آستانه تحمل دمایی درختان گرمسیری پالونیا تنها صفر درجه سانتیگراد است.
 2. برگ‌های درخت پالونیا ۱۱ تا ۴۵ سانت پهنا داشته و شکل ظاهری آنها به صورت قلب است؛ در هرس سالانه این برگ‌ها و شاخه‌های نازک به عنوان خوراک دام به فروش می‌رسد.
 3. نهال پالونیا در سن ۵ الی ۶ سالگی به ارتفاع ۱۵ متری می‌رسد، معمولاً در این ارتفاع اگر تنه ضخیمی داشته باشد درخت را قطع و چوب آن را به فروش می‌رسانند.
 4. درخت پالونیا جزو درختان گلدار محسوب می‌شود، در فصل بهار باغات پالونیا به رنگ سفید، نیلی و بنفش دیده می‌شود به خاطر زیبایی از درخت پالونیا برای فضاسازی ویلا باغ‌ها و فضای عمومی استفاده می‌شود.
 5. از آنجایی که بذرهای درخت پالونیا حالت تهاجمی داشته و در هر جایی از باغ پراکنده شود شروع به جوانه زنی می‌کند، در باغات تجاری و مدرن بذرهای درخت پالونیا را عقیم می‌کنند.
 6. حتماً به میزان رطوبت منطقه خود توجه داشته باشید درختان پالونیا در مناطق مرطوب بالای ۸۰ درصد رشد مناسبی از خود نشان نمی‌دهند.
 7. این درختان برای رشد بهتر احتیاج به نور خورشید و حرارت بالایی دارند.

مشخصات درخت پالونیا

انواع درخت پالونیا

از انواع درخت پالونیا که سرعت رشد بالایی دارد و کاشت آن باعث سودآوری باغات پالونیا می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نهال پالونیا فورتونی بومی آسیای شرقی بوده، این درخت در فاصله ۲ متری از یکدیگر کاشته شده و در سن ۶ سالگی می‌توانید چوب آن را به فروش برسانید تکثیر نهال پالونیا فورتونی بر پایه قلمه است.
 • نهال پالونیا شن تونگ بومی کشور چین بوده ولی توسط نهالستان معتبر کشور ایران عرضه می‌شود در صورت قطع نکردن این درخت عمر آن ۱۰۰ سال هست و برای زیبایی و فضاسازی باغات از آن استفاده می‌شود، چوب تولیدی پالونیا شن تونگ با کیفیت هست.

هرس پالونیا در سال دوم

هرس پالونیا در سال دوم کاشت آغاز می‌شود، به هنگام فروش نهال پالونیا کارشناسان تاکید می‌کنند که از سال دوم، هرس اصولی و استاندارد پالونیا را آغاز کنید؛ ولی دلیل آغاز هرس از سال دوم کاشت چیست؟

اگر شما دوره رشد درخت پالونیا را مطالعه کنید خواهید فهمید در سال اول پهنای برگ‌های این درخت بیشتر از ۴۹ سانتی‌متر بوده و گاهاً تا ۶۰ سانتی‌متر نیز می‌رسد، آناتومی این برگ‌ها به گونه‌ای بوده تا نور بیشتری را جذب و فتوسنتز کرده و نهال پالونیا قدرت رشد بیشتری داشته باشد.

ولی از سال دوم پهنای این برگ‌ها کاهش پیدا کرده در عوض شاخه‌های جانبی شروع به رشد می‌کنند؛ در صورت هرس نکردن شاخه‌های جانبی در سال‌های بعدی شکل ظاهری درخت پالونیا به هم می‌خورد، در واقع شما در سال دوم شروع به اسکلت بندی نهال پالونیا می‌کنید.

فقط در هرس نهال پالونیای ۲ ساله توجه داشته باشید تا شدت هرس زیاد نبوده و بیشتر از ۳۰ الی ۴۰ درصد برگ‌های آن را هرس نکنید، در غیر این صورت شاخه‌های جوان آن به خاطر تابش نور خورشید دچار آفتاب سوختگی خواهند شد.

همچنین شدت هرس برگ‌ها و شاخه‌ها باعث می‌شود تا فرایند فتوسنتز در این درخت به خوبی انجام نشده در نتیجه درخت پالونیا رشد علفی داشته و تنه آن ضخیم نشود؛ معمولا درختان پالونیا که به صورت علفی رشد می‌کنند ارزش اقتصادی ندارند.

هدف هرس درخت پالونیا

کارشناسان به هنگام فروش نهال پالونیا تاکید زیادی بر هرس این درخت دارند هدف هدف هرس درخت پالونیا از نظر کارشناسان در موارد زیر خلاصه می‌شود:

 1. از نظر علمی وقتی شما درخت پالونیا را هرس می‌کنید در واقع باعث تمرکز انرژی در رشد سریع آن خواهید شد.
 2. برای اینکه ارزش اقتصادی درخت پالونیا افزایش پیدا کند، تنه آن ضخیم صاف و بدون ناهمواری باشد پس با رعایت کردن اصول هرس می‌توانید ارزش اقتصادی آن را ارتقا دهید.
 3. جالب است بدانید شما می‌توانید شاخه و برگ هرس شده درخت پالونیا را به عنوان علوفه به فروش رسانده و هزینه مراقبت و نگهداری از آن را تامین کنید.
 4. اگر تنه درخت پالونیا دارای قوس یا انحنا است شما مجبور هستید از روش کف بر استفاده کنید.

با توجه به اهداف هرس درخت پالونیا بهتر است به هنگام احداث باغ پالونیا اطلاعات خود را در مورد این فرایند تا حد زیادی افزایش دهید برای این منظور می‌توانید به سایت تخصصی paliznahal.ir مراجعه کرده و با کارشناسان این مرکز در ارتباط باشید.

هدف هرس درخت پالونیا

آیا درختان پالونیا یک ساله را هرس می‌کنند؟

یکی از سوالات رایج در بین کشاورزان « آیا درختان پالونیا یک ساله را هرس می‌کنند؟» و در پاسخ باید گفت به هیچ عنوان این ریسک را انجام ندهید؛ باعث صدمه به رشد درخت پالونیا شده و سرعت رشد آن را تا حد زیادی می‌کاهد؛ همانطور که اشاره شد در سال اول پالونیا برگ‌های بسیار پهنی را تولید می‌کند تا عملیات فتوسنتز برای رشد درختان را انجام دهد؛ عملیات فتوسنتز برگ درختان باعث کسب انرژی لازم برای رشد درخت و ریشه زایی آن می‌شود؛ در صورت حذف این برگ‌ها  رشد تنه درخت و ریشه زایی آن کند خواهد شد.

نحوه هرس درخت پالونیا

هدف اصلی از احداث باغ پالونیا فروش چوب آن و کسب درآمد است؛ با افزایش سن درخت پالونیا اگر آن را به خوبی انجام ندهید باعث بی‌کیفیت شدن تنه آن خواهد شد، نحوه هرس درخت پالونیا به صورت زیر است:

 • از آنجایی که ضخامت و کیفیت تنه مهم است، ابتدا شاخه‌های اضافی را شناسایی کرده و آن را حذف کنید.
 • به خاطر فاصله نزدیک درختان پالونیا در باغ و رشد طولی آنها توجه کنید که یک سوم تاج آن را به هیچ عنوان هرس نکرده و برگ‌های آن را حفظ کنید تا عملیات فتوسنتز به خوبی انجام شود.
 • شاخه‌های شکسته و بیمار درخت پالونیا به عنوان محلی برای تخم‌ریزی حشرات و آفت‌های مختلفی خواهد بود، بنابراین در اولین فرصت این شاخه‌ها را از درخت حذف کرده و در صورت لزوم محل آن را پانسمان کنید.
 • بهترین زمان هرس برای درختان پالونیا اواخر زمستان و اوایل بهار است.
 • اگر شاخه‌ای از درخت پالونیا شکسته، از زیر شکستگی آن را حذف کرده و محل را پانسمان کنید.
 • برای برش شاخه‌ها از وسایل تیز و بران استفاده کرده محل برش باید مایل باشد.
 • همانطور که گفتیم تاج درخت شامل یک سوم ارتفاع بالایی آن بوده و این قسمت احتیاج به هرس زیادی ندارد و صرفاً شاخه‌های فرعی را باید حذف کنید.

نحوه هرس درخت پالونیا

کف بر کردن درخت پالونیا

آیا می‌دانید منظور از اصطلاح کف بر کردن درخت پالونیا چیست؟ وقتی شما نهال پالونیا را از نهالستان معتبر خریداری کردید، و آن را در زمین زراعی کاشتید یک سال بعد باید عملیات کفبر را بر روی آن انجام دهید؛ در این یک سال درخت پالونیا فرصت کافی برای ریشه زایی داشته و ریشه‌های آن به خوبی در عمق زمین مستقر می‌شود.

در فرایند کف بر کردن شما کمی بالاتر از طوقه درخت را به طور کامل قطع می‌کنید؛ سپس محل را با چسب پیوند می‌پوشانید تا مانع از نفوذ عوامل بیماری‌زا به بافت درونی درخت پالونیا شود؛ همچنین خاک اطراف پالونیا را به خوبی ضدعفونی کنید تا از هجوم حشرات کوچک مانند حلزون و مورچه به تنه درخت بریده شده جلوگیری کنید؛ در سال بعدی نیز به خوبی از درخت پالونیا مراقبت کنید تا رشد کاملاً یک دست و متوازن داشته باشد.

کلام آخر

همانطور که اشاره شد به خاطر قدرت رشد بالای درخت پالونیا سالانه کشاورزان موظف هستند شاخ و برگ‌های اضافی این درخت را هرس کنند؛ در غیر این صورت تراکم شاخه و برگ‌ها در تاج درخت باعث آفت زدگی و بیماری درخت خواهد شد و در اکثر مواقع به خاطر وزش باد و طوفان می‌شکنند.

از آنجایی که برگ‌های درخت پالونیا بسیار پهن و بزرگ هستند، اگر هرس سالانه انجام نشود؛ از نفوذ اکسیژن و نور خورشید به تاج داخلی آن جلوگیری شده و رشد این درخت را با خطرات زیادی روبرو خواهد کرد؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین اطلاعاتی که کشاورز به هنگام خرید نهال پالونیا باید آن را بداند روش هرس آن بوده و در سایت‌های معتبر اطلاعات کاملی در مورد احداث باغ پالونیا و قیمت نهال پالونیا درج شده هست.