هر درخت پالونیا چقدر چوب می‌دهد؟ درخت پالونیا رشد سریع نسبت به درختان غیر مثمر دیگر دارد به طوری که این درخت تنها ۵ سال احتیاج دارد تا کشاورز بتواند چوب آن را به فروش برساند، البته نژاد درخت پالونیا در میزان چوب دهی آن موثر هست؛ کارشناسان نهالستان فروش نهال پالونیا شن‌تونگ و فرتونی را به کشاورزان توصیه می‌کنند.

طبق بررسی‌های انجام شده اگر شرایط اکوسیستمی برای کاشت نهال پالونیوم مناسب باشد بعد از ۵ سال ضخامت این درخت به نیم متر می‌رسد و ارتفاع آن نیز بیشتر از ۱۵ متر رشد خواهد کرد؛ معمولاً وزن درخت پالونیا را متر مکعب حساب می‌کند ولی ما برای درک بهتر موضوع میزان چوب دهی تک درخت پالونیا رو بعد از ۵ سال بررسی می‌کنیم.

بدون در نظر گرفتن شاخه و برگ اضافی که در صنعت چوب سازی استفاده ندارد، هر متر مربع از درخت پالونیا ۶۰۰ تا ۶۵۰ کیلو وزن دارد البته این وزن خیس درخت هست؛ وقتی درخت خشک شد وزن آن تا نصف کاهش می‌یابد؛ یعنی به ۳۰۰ کیلوگرم می‌رسد؛ با توجه به قیمت روز هر متر مربع درخت پالونیا حجم با توجه به  وزن درخت پالونیا باید بگوییم قیمت هر متر مربع پالونیا در سن ۵ سالگی حداقل ۱۰ میلیون تومان ارزش اقتصادی دارد.

ویژگی چوب درخت پالونیا

بعد از توضیح در مورد اینکه هر درخت پالونیا چقدر چوب می‌دهد، بهتر است به بررسی ویژگی چوب درخت پالونیا بپردازیم؛ یک باغدار قبل از احداث باغ پالونیا باید با این ویژگی‌ها آشنایی داشته باشد، ویژگی چوب درخت پالونیا شامل موارد زیر می‌شوند:

 •  سبک و سنگینی: چوب پالونیا به دلیل سبکی خود در مقایسه با سایر چوب‌ها مناسب برای کاربردهایی است که وزن مهم نیست، همین امر باعث شده تا حجم درختان پالونیا نسبت به وزن آن بیشتر باشد بنابراین فروش چوب درخت پالونیا را بر اساس متر مکعب انجام می‌دهند.
 • مقاومت: چوب پالونیا به طور طبیعی در برابر تغییرات شرایط محیطی مانند رطوبت، حرارت و آفت‌ها مقاوم هست؛ این ویژگی‌ها آن را به چوبی مقرون‌ به‌ صرفه برای استفاده در پروژه‌های عمرانی تبدیل می‌کند؛ درخت پالونیا در برابر آتش مقاوم بوده و تا دمای ۴۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند.
 • ضخامت: چوب پالونیا از نظر ضخامت به صورت یکپارچه و ضخامت قسمت انتهایی آن با قسمت بالایی یکسان از همین امر باعث می‌شود در صورت ورقه کردن چوب مشکلی برای صنعتگر به وجود نیاید.
 •  پایداری: چوب پالونیا به طور طبیعی پایداری بیشتری نسبت به رطوبت دارد این درخت سریعتر خشک شده دچار کپک زدگی نمی‌شود.
 • زیبایی: چوب پالونیا ترکیبی از تنوع رنگ در داخل، ترک‌های خاکستری بر روی الیاف و نسبت مناسبی از جنس سلولی است؛ این ویژگی‌ها باعث می‌شوند تا چوب پالونیا زیبا و جذاب به نظر برسد.

با این حال، در نظر داشته باشید که ویژگی‌های دقیق ممکن است بسته به سن، مکان و شرایط رشد درخت پالونیا متفاوت باشند.

باردهی درخت پالونیا

کاربرد چوب درخت پالونیا

با توجه به ویژگی‌های چوب درخت پالونیا در ادامه مقاله می‌توانیم به راحتی کاربرد چوب درخت پالونیا را به شما توضیح دهیم، انواع کاربرد چوب درخت پالونیا عبارتند از:

 • یکی از کاربردهای اصلی چوب پالونیا در صنعت ساختمان و ساخت وسایل چوبی است، به دلیل خواص خاص این چوب مانند سبکی، مقاومت، ضد آتش بودن و خواص مقاوم در برابر آب، مناسب برای ساخت درب و پنجره، پارکت و سازه‌های چوبی هست.
 •  چوب پالونیا برای تولید کاغذ به منظور ساخت انواع کاغذها استفاده می‌شود؛ با توجه به رشد سریع درخت پالونیا؛ تولیدکنندگان کاغذ می‌توانند برای احداث باغ پالونیا سرمایه‌گذاری کرده و کاغذ مد نظر را با هزینه کمتری تولید کنند.
 • علاوه بر این، چوب پالونیا به عنوان سوخت چوبی و هیزم نیز استفاده می‌شود؛ به دلیل سوختن سریع و با ایجاد حرارت بالا، مناسب برای استفاده در آتش‌داغ و کوره‌هاست؛ اکثراً زغال چوب را از چوب درخت پالونیا تولید می‌کنند.
 • برای منبت کاری  و تولید صنایع چوبی سرمایه‌گذارانی که به دنبال چوب ارزان قیمت هستند می‌توانند چوب نهال پالونیا را جایگزین چوب گردو کنند.
 • تولید مبلمان، کابینت و میز با استفاده از چوب پالونیا باعث می‌شود تا هزینه تولید را تا حد زیادی پایین بیاورد.
 •  ضایعات و شاخه‌های هرس شده پالونیا به عنوان علوفه‌ استفاده می‌شوند؛ برگ‌های این درخت به عنوان تغذیه برای گاوها و دام‌های دیگر مفید هست.

این فقط چند مورد از کاربردهای چوب پالونیا بوده و در واقع این چوب در صنایع مختلف با توجه به خواص و مزایای آن، استفاده گسترده‌ای دارد؛ فروش نهال پالونیا توسط نهالستان‌های معتبر با قیمت مناسب و اقتصادی باعث شده تا اکثر کشاورزان به دنبال احداث باغ پالونیا باشند، جهت استعلام قیمت نهال پالونیا می‌توانید به سایت paliznahal.ir مراجعه کنید.

قیمت هر متر مکعب چوب درخت پالونیا

یک کشاورز قبل از احداث باغ پالونیا و خرید نهال پالونیا باید درآمد آن را بر حسب نرخ روز محاسبه کرده و مطمئن شود، میزان سرمایه‌ای که برای راه‌اندازی باغ پالونیا صرف می‌کند برای او مقرون به صرفه و اقتصادی خواهد بود؛ برای اینکه میزان درآمد و سود دهی باغات پالونیا را مورد مطالعه قرار دهیم، بهتر است با قیمت هر متر مکعب چوب درخت پالونیا باشید.

همانطور که در مطالب بالا ارائه شد به خاطر حجیم بودن چوب درخت پالونیا و سبک بودن وزن آن معمولاً این درخت را بر اساس متر مکعب به فروش می‌رسانند؛ در سال ۱۴۰۲ با توجه به نرخ روز چوب پالونیا باید بگوییم قیمت هر متر مکعب چوب درخت پالونیا ۱۰ الی ۱۶ میلیون تومان هست؛ با توجه به اینکه در هر هکتار می‌توان ۲۵۰۰ نهال پالونیا را جای داد بنابراین شما می‌توانید در یک هکتار با احتصاب هر درخت یک متر مربع چوب داشته باشد، ۷۰۰ تا ۷۵۰ متر مکعب چوب پالونیا را تولید کنید.

قیمت چوب درخت پالونیا

خصوصیات درخت پالونیا

برای شناختن خصوصیات درخت پالونیا بهتر است موارد زیر را مطالعه کنید، شناختن این خصوصیات قبل از خرید نهال پالونیا به کشاورزان کمک می‌کنند تا به خوبی از آنها نگهداری کرده و مانع از آسیب دیدگی آنها شوند:

 • نهال پالونیا بومی مناطق آسیای شرقی ویتنام و همچنین شمال آمریکا هست، این درخت جزو درختان گلدار و از راسته نعناسانان هست.
 • برگ‌های درخت پالونیا در سال اول نزدیک به ۵۰ سانتی‌متر قطر دارند این برگ‌های پهن به ریشه زایی درخت در سال اول کمک می‌کند تا رشد سریع‌تری از سال دوم آغاز کند.
 • درخت پالونیا محدودیت ارتفاعی دارد، درخت پالونیا در مناطق کوهستانی بیشتر از ۲۰۰۰ متر ارتفاع داشته باشد رشد مناسب و اقتصادی از خود نشان نخواهد.
 • بازه دمایی که درخت پالونیا تحمل می‌کند بسیار گسترده است این درخت می‌تواند دمای یخبندان تا منفی ۲۰ درجه و حرارت دما تا مثبت ۵۰ درجه را تحمل کند.
 • در مناطقی با خاک‌های آهکی و گچی که کشاورزان نمی‌توانند باغات میوه را راه‌اندازی کنند اولویت آنها خرید نهال پالونیا هست.
 • اقلیم مناسب برای احداث باغ پالونیا مناطق نیمه گرمسیری و نیمه سردسیری هست.
 • درخت پالونیا به عنوان یک درخت غیر مثمر سریع الرشد شناخته می‌شود و ارتفاع آن در طول رشد ۱۰ تا ۲۵ متر تخمین زده‌اند این درخت معمولاً تاج گسترده‌ای داشته و حداقل ۷ تا ۱۰ متر قطر آن هست.
 • درخت پالونیا بین ۷ تا ۱۶ گونه متفاوت دارد، ولی در کشور ایران دو گونه معروف وجود دارد و سازگاری بیشتری با اکوسیستم کشور ایران دارد؛ نهال پالونیا شنگ‌تنگ و نهال پالونیا فرتونی معروف‌ترین نهال‌های سازگار با اکوسیستم متنوع کشور ایران است.

 معرفی رقم پالونیا فورتونی

برای معرفی رقم پالونیا فرتونی باید بگوییم این رقم بومی آسیای شرقی بوده و در دهه ۸۰ وارد کشور ایران شده است؛ محبوبیت خرید نهال پالونیا فورتونی بیشتر از نهال پالونیا شنگ‌تونگ هست؛ چون این درخت ویژگی‌های زیر را دارد:

  • طبق بررسی‌های انجام شده گونه فورتونی نزدیک به پنجاه درصد  بیشتر از شنگ‌تونگ هست.
  • این درخت در مناطق سردسیری قابل کاشت است به طوری که ۱۰ سال پیش در یکی از شهرهای مشهد باغ فرتونی را راه اندازی کردند و همچنان باردهی اقتصادی خود را حفظ کرده است.
  • نهال پالونیا فورتونی می‌تواند دمای منفی ۲۰ درجه سانتیگراد را به راحتی تحمل کند.

البته کارشناسان معتقدند قبل از خرید نهال پالونیا باید آنالیز خاک را انجام دهند؛ چون این درختان در مناطق شوره زار رشد مناسبی از خود نشان نمی‌دهد؛ همچنین بهتر است کشاورز ۲ متر انجام دهد.

طرح توجیهی درخت پالونیا

پالونیا طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد، به خصوص به دلیل سرعت رشد بسیار زیاد آن و قابلیت تحمل به زمین‌های کیفیت پایین است؛ با توجه به جنبه‌های اقتصادی، زیست محیطی و فرصت‌های بازار، احداث باغ پالونیا می‌تواند یک طرح توجیهی مطمئن و پربازده باشد؛ طرح توجیهی درخت پالونیا براساس عوامل زیر صورت گیرد:

   • بازار و تقاضا: بازار برای چوب پالونیا در حال رشد است؛ این چوب مورد استفاده در صنایع ساختمانی، مبلمان، کاغذسازی و تولید لوازم چوبی قرار می‌گیرد؛ تقاضای بالا برای چوب پالونیا در داخل و خارج از کشور می‌تواند بهره‌برداری از باغ پالونیا را تضمین کند.
   • رشد سریع: یکی از ویژگی‌های مهم پالونیا، سرعت رشد بالای آن است، درخت پالونیا در عرض چند سال می‌تواند به ارتفاع و ضخامت قابل توجهی برسد؛ این امر باعث می‌شود تا مدت زمان سرمایه‌گذاری کوتاه و بازدهی سریع‌تری برای باغداران فراهم شود.
   • مقاومت و تحمل به شرایط مختلف: پالونیا مقاومت بالایی در برابر بیماری‌ها، آفات و شرایط آب و هوایی نامساعد دارد؛ این مقاومت باعث می‌شود تا نگهداری و اداره باغ پالونیا بسیار ساده و کم هزینه باشد.
   • فرصت‌های بین‌المللی: چوب پالونیا به عنوان یک جایگزین برای چوب‌های قابل بازتولید در بازارهای جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ علاوه بر این، باغ پالونیا می‌تواند به عنوان یک منبع درآمد زایی از صادرات چوب به دیگر کشورها در نظر گرفته شود.
   •  بهره‌برداری از زمین‌های کیفیت پایین: پالونیا به راحتی قابل رشد در زمین‌های معمولی، حتی زمین‌های کم کیفت هست.
طرخ توجیهی درخت پالونیا

طبق بررسی‌های انجام شده در طرح‌های توجیهی میزان درآمد باغ پالونیا بعد از ۵ سال ۱.۵ تا ۲ میلیارد و بعد از ۱۰ سال بیشتر از ۳.۵ میلیارد نرخ روز ارز هست.

کلام آخر

آشنایی با درخت پالونیا نظر شما را برای احداث باغ پالونیا جلب خواهد کرد؛ درخت پالونیا جزو درختان غیر مثمر و سودآور محسوب می‌شود؛ مراقبت و نگهداری درختان پولونیا کم هزینه‌تر است به طوری که سالانه فقط مبلغ ۱۰ الی ۱۵ میلیون برای نگهداری آن کافی است؛ البته برگ‌ها و شاخه‌های هرس شده درخت پالونیا در طول سال قابل فروش بوده و درصدی از هزینه نگهداری آنها را جبران می‌کند؛ برای خرید نهال‌ پالونیا و آشنایی با احداث باغ پالونیا باید از کارشناسان مربوطه کمک بخواهید.