Rate this post

یکی از دوره‌های نگهداری و مراقبت از باغات میوه و خشکبار دوره سمپاشی و آفت کشی آنها است، متاسفانه برخی از کشاورزان از یک دوره عمومی برای سمپاشی تمامی باغات استفاده می‌کنند و همین امر باعث افت سیستم دفاعی و ایمنی درختان گردو، بادام و گلابی در برابر انواع آفات و بیماری‌ها می‌شود.

با توجه به اینکه نوع بیماری‌ها و آفاتی که معمولاً درختان خشکبار و درختان هسته‌دار را مورد تهدید قرار می‌دهد متفاوت از یکدیگر است، بنابراین برای حفظ سلامت درختان و از بین بردن خطرات احتمالی بهتر است باغدار نوع بیماری درختان را شناسایی و سم‌های مقابله کننده با این بیماری‌ها را بررسی کند، در ادامه همراه ما باشید تا بهترین سمپاشی باغات گردو بادام و گلابی را برای شما توضیح دهیم.

سمپاشی نهال گردو چگونه است

باغداران به هنگام سمپاشی باغات گردو باید دقت کنند تا با توجه به شرایط و ویژگی‌های منطقه خود برنامه سمپاشی را از متخصصین و مهندسین کشاورزی بخواهند، شاید در یک نقطه کشور یک آفت مانند مگس سفید شیوع پیدا کرده ولی در قسمت‌های دیگر کشور هیچ اثری از آن وجود ندارد،  برای تاثیر بهتر سموم زمان خرید نهال گردو شرایط منطقه خود را به خوبی مطالعه کنید، به طور میانگین بیشترین آفات و بیماری‌هایی که در کشور ایران نهال گردو را مورد تهدید قرار می‌دهد موارد زیر است:

کرم گردو: این آفت مستقیما میوه گردو را مورد حمله قرار می‌دهد و بعد از برداشت محصول باغدار متوجه کرمی بودن میوه گردو شده و کرم گردو یک تهدید جدی برای باغدار محسوب می‌شود چون باعث افت کیفیت تجاری گردو می‌شود،سمپاشی با محلول بردو است.

سم پاشی نهال گردو و بادام و گلابی

  • کنه قرمز

کنه قرمز با لانه گزینی بر روی برگ درختان و مکیدن شیره شاخساره و برگ‌ها مانع اختلال زیادی در رشد و ضعف سیستم ایمنی نهال گردو ایجاد می‌کند، پتان 9 درصد تاثیر گذار است.

  • بلایت گردو

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های درخت گردو مربوط به بلاک گردو است، نام دیگر ولایت گردو باکتریوز گردو بوده و در کشور ایران به پوسیدگی مغز گردو معروف است، این بیماری اکثراً در مناطق مرطوب رشد کرده و صدمات زیادی به باغدار وارد می‌کند، بهترین نوع سمپاشی اکسی کلرور مس و مخلوط  بردو و قارچ کش سیستمیک است.

  • پروانه فری

با لانه گزینی بر روی تنه درختان، لارو آنها به بافت درونی درخت گردو نفوذ کرده و با هجوم به کانال و آوند راه‌ها مانع از تغذیه میوه گردو می‌شود، سموم گازی و بی سولفید کربن تاثیر مثبتی در حذف آنها را دارد.

سم پاشی نهال گردو و بادام و گلابی

  • سفیدک پودری

از دیگر بیماری‌های رایج درخت گردو که عامل آن قارچی است باید به سفیدک پودری اشاره کرد که ریشه درخت گردو را مورد تهدید قرار می‌دهد، سم تاثیر گذار اکسی کلر و مس و مخلوط  بردو است.

البته باید خاطرنشان کنیم که میزان بیماری‌های نهال گردو بیشتر از درختان دیگر شناخته شده است بنابراین کشاورزان بهتر است با خرید نهال گردو ژنوتیپ و اصلاح شده می‌توانند تا حد زیادی این بیماری را کاهش دهند.

 سم پاشی نهال بادام چگونه است

به خاطر کاشت نهال بادام به صورت دیم بیشتر انواع آفات، باغ بادام را مورد تهدید قرار می‌دهند، البته عمده نژاد درخت بادام به دو دسته بادام سنگی و بادام کاغذی تقسیم بندی می‌شود، بادام سنگی به خاطر ضخامت پوسته آن و همچنین مقاومت بالایی که در برابر خشکسالی دارد نسبت به آفات سیستم دفاعی قوی‌تری دارد.

یعنی نه تنها نحوه سمپاشی باغ بادام با باغ گردو و گلابی متفاوت بوده سمپاشی بادام سنگی متفاوت تر از بادام کاغذی است،  نباید روتین سمپاشی نهال بادام را فراموش کرد، البته در مرحله اول توصیه می‌شود باغداران با خرید نهال بادام پیوندی و اصلاح شده از نهالستان‌های معتبر ریسک خطرات باغ بادام را کاهش دهند، سمومی مانند روغن ولک، دیازینون و دورسبان همچنین متاسیستوکس تاثیر زیادی در درمان آفاتی مانند شپشک، سوسک پوست خوار، کرم ریشه‌خوار، آفت سپردار، شته سبز بادام و شته آردی دارد.

 

سمپاشی نهال گلابی چگونه است؟

سمومی که برای نهال گلابی توصیه می‌شود در یک الی دو مورد شاید با نهال گردو و نهال بادام مشترک باشد ولی در کل نوع بیماری این درخت با درختان خشکبار متفاوت است، پس کشاورزان علاوه بر اینکه در خرید نهال گلابی توجه داشته باشند تا سازگاری زیادی با منطقه داشته و نهال با کیفیت خریداری کنند باید بهترین روتین سمپاشی نهال گلابی را پایه ریزی کند.

سم پاشی نهال گردو و بادام و گلابی

از از مخرب‌ترین بیماری‌های نهال گلابی می‌توان به پسیل گلابی و کرم‌گلابی اشاره کرد، البته  لکه برگی، سفیدک سطحی، کنه سبز تاثیر منفی در رشد درخت گلابی دارد، از آنجایی که میزان حساسیت درخت گلابی بسیار بالا است مهم‌ترین عامل در عمر طولانی باغ گلابی سمپاشی درختان در موعد مقرر و رعایت فاصله زمانی بین دو سمپاشی است، سموم موسپیلان و دیازینون برای باغ گلابی توصیه می‌شود، از نظر مهندسین کشاورزان با خرید نهال گلابی پیوندی و استفاده از برنامه کوددهی و آبیاری منظم از شیوع بیماری و آفت زدگی باغ گلابی جلوگیری می‌کنند.

کلام آخر

تمام بیماری‌های بیان شده جزو بیماری‌های مخرب است که باغ گردو، بادام و گلابی را تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد، بارداران برای اینکه بتوانند از باغ خود در برابر خطرات محافظت کنند بهتر است به هنگام خرید نهال مشاوره لازم را از کارشناسان نهالستان داشته باشند، البته امروزه سایت پالیز نهال برای کمک به کشاورزان مجلات تخصصی خود را در زمینه سمپاشی نهال گردو، نهال بادام و نهال گلابی به صورت جداگانه درج کرده است و کشاورزان با مطالعه آنها می‌توانند اطلاعات کامل‌تری به دست بیاورند.