Rate this post

درختان گردو و بادام به دلایل مختلفی هرس می‌شوند، یکی از دلایل اصلی هرس درختان، حفظ سلامتی و زیبایی درختان گردو و بادام با حذف شاخه‌های مرده، بیمار یا آسیب‌ دیده است تا درخت سالم و قوی‌تری را ایجاد کرد، علاوه بر این، هرس مناسب مانع از شکستن شاخه‌ها در هنگام طوفان و باد شدید می‌شود، همچنین باعث کاهش سایر مشکلات احتمالی مانند تداخل شاخه‌ها و آفت زدگی می‌شود، مهم است برای هرس درختان کارشناسان حرفه‌ای کمک بگیرید، زیرا انجام نادرست این فعالیت می‌تواند به درخت آسیب رسنده و در برخی موارد منجر به مرگ درخت شود.

فرق هرس تابستانی و هرس زمستانی درخت گردو و درخت بادام چیست؟

بهتر است کشاورزان قبل از خرید نهال گردو و بادام هرس تابستانی و زمستانی آن را به خوبی یاد بگیرند،

هرس تابستانی و هرس زمستانی  دو روش مختلف برای حفاظت و مراقبت از درختان گیلاس و بادام است، هرس تابستانی مربوط به حذف برگ‌ها و شاخه‌های سبز و زنده در فصل تابستان بوده و هدف از این نوع هرس عمدتاً برای تثبیت رشد، شکل دهی، کنترل انبوه شاخه‌ و برگ‌ها انجام می‌شود.

با زبان ساده‌تر بخواهیم توضیح دهیم هرس  درختان گردو و بادام در فصل تابستان باعث می‌شود تا انرژی و مواد غذایی به میوه‌ها هدایت شده و رشد میوه‌ها بهبود یابد، در حالیکه از نظر مهندسین نهالستان هرس زمستانی نهال بادام و گردو، به هرس در فصل زمستان اشاره دارد و شامل حذف برگ‌ها و شاخه‌های علفی و بیمار است.

بیشتر بخوانید : هرس درخت گردو از 1 تا 5 سالگی چگونه است؟

هرس زمستانی بیشتر به منظور حفاظت درختان بادام و گردو در فصل سرد و کاهش خطر بیماری‌ها و آفات زدگی آنها انجام می‌شود. این هرس می‌تواند به رشد و بلوغ بهتر گیاهان در فصل بهار کمک کند، تفاوت‌های اصلی بین هرس تابستانی و هرس زمستانی را در زیر توضیح می‌دهم:

هدف از هرسهرس تابستانیهرس زمستانی
زمان انجام هرسهرس تابستانی نهال گردو و بادام معمولاً در پایان فصل بهار یا در اوایل تابستان انجام می‌شود.هرس زمستانی در اواخر فصل پاییز یا در اوایل زمستان انجام می‌شود.
حجم هرسهرس تابستانی بیشتر بر روی رشد فصل جاری تمرکز دارد و هدف اصلی آن کاهش رشد جدید و پیشگیری از رشد بیشتر است.هرس زمستانی بیشتر برروی پاکسازی شاخه‌های مرده و بیمار، کاهش حجم شاخه‌ها و تشکیل ساختار درست در درختان متمرکز است
میزان خطر برای درختاز نظر کارشناسان نهالستان هرس تابستانی کمترین خطر را برای درختان گردو و بادام ایجاد می‌کند زیرا این هرس در فصلی انجام می‌شود که درخت در حال رشد سریع خود است هرس زمستانی ممکن است موجب خطر بیشتری برای درخت شود، زیرا درخت ضعیف‌تر بوده و قادر به مقابله با تغییرات آب‌ و هوای سرد و تلفات جانبی نیست.

 

نوع شاخه‌های هرس شدهدر هرس تابستانی، بیشتر شاخه‌های جدید و نرمال درخت بریده می‌شوند.هرس زمستانی، بیشتر شاخه‌های قدیمی، مرده یا بیمار بریده می‌شوند.

 

اثرات جانبیهرس تابستانی ممکن است باعث تحریک رشد جدید درخت شود و احتمال ایجاد تکثیر خوشه‌ای بیشتری از شاخه‌ها را داشته باشد.در حالی که هرس زمستانی به عنوان یک فرآیند خواب زمستانه برای درختان عمل می‌کند و به تولید رشد جدید کمک نمی‌کند.

 

مقدار هرسدر هرس تابستانی، شاخه‌های کوچک و بین انشعابی از درختان گردو و بادام برداشت می‌شود.اما در هرس زمستانی، شاخه‌ها و قسمت‌های بزرگتری که در طی هرس تابستانی برداشت نشده بودند، نیز هرس می‌گردند.

با مطالعه تفاوت‌ها بین هرس تابستانی و هرس زمستانی می‌توانید سیر تا پیاز هرس تابستانی درخت گردو و بادام را به خوبی درک کنید، اگر کشاورزان اطلاعات علمی در مورد هرس تابستانی درخت گردو ندارند  با کارشناسان نهالستان در تماس باشند تا آنها مشاوره و خدمات لازم را برای هرس تابستانی نهال بادام ارائه دهند، نهالستان‌های معتبر و مجوزدار مشاوره پس از فروش نهال گردو و بادام را به صورت رایگان انجام می‌دهند.

روش انجام نهال تابستانی چگونه است؟

روش هرس تابستانی درخت گردو و بادام با یکدیگر متفاوت از زمان فروش نهال گردو و بادام کارشناسان نهالستان اطلاعات دقیق‌تری در مورد هرس تابستانی در اختیار شما قرار می‌دهند، کشاورزان برای اینکه موفقیت بیشتری در هرس تابستانی به دست بیاورند بهتر از به چند نکته ریز توجه زیادی داشته باشند:

  • به هرس تابستانی نهال گردو و بادام معمولاً شاخه‌هایی که تازه امسال رشد کرده‌اند را قطع می‌کنند این شاخه‌ها نازک است بنابراین شما به ابزار باغبانی قدرتمندی مانند نیشکر احتیاج ندارید تنها با قیچی باغبانی می‌توانید هرس تابستانی را انجام دهید.
  • کشاورزان باید توجه کنند از هرس شاخه‌های ضخیم درخت گردو و بادام به طور جدی اجتناب کنند، چون هرس این شاخه‌ها در فصل زمستان انجام می‌شود.
  • حجم هرس تابستانی بسیار کم است به طوری که شکل ظاهری درختان قبل و بعد از هرس چندان تغییر نمی‌کند.
  • مهندسین نهالستان معتقدند هدف اصلی از هرس تابستانی درخت گردو و بادام، آزاد کردن تاج درخت است تا نور خورشید به شاخه‌های درونی آن نفوذ کرده و گردش هوا جریان داشته باشد.

بیشتر بخوانید : هرس فرم دهی و باردهی درخت بادام

کلام آخر

سایت علمی و تخصصی برتر نهال علاوه بر معرفی انواع نهال و درج قیمت نهال گردو و قیمت نهال بادام اطلاعات دقیقتری در مورد روش‌های هرس این درختان ثبت کرده است، شما با مراجعه به این سایت به راحتی می‌توانید درختان باغ گردو و بادام را هرس کنید یا با تماس تصویری با کارشناسان نهالستان برتر نهال به صورت رایگان به شما کمک می‌کنند تا هرس تابستانی درخت گردو و بادام را به پایان برسانید.