باغدارانی که باغات آنها در مناطق سردسیری و کوهستانی قرار گرفته‌اند و همیشه با چالش یخ زدگی و ریزش شکوفه‌ها در دوره گلدهی مواجه هستند؛ برای این منظور ما توصیه می‌کنیم، بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر را شناخته و با خصوصیت و مزایای آنها آشنا شوند، انواع نهال بادام سردسیر عبارتند از:

 • نهال بادام مامایی
 • درخت بادام شکوفه
 • نهال بادام سهند
 • نهال بادام تونو
 • نهال بادام آذر

خصوصیات نهال بادام فرانیس

نهال‌ بادام فرانسوی فرانیس بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیری بوده و  خصوصیات نهال بادام فرانیس به صورت زیر هستند:

 1.  شکل و اندازه: نهال‌های بادام فرانسوی ارتفاعی بین ۳ تا ۶ متر دارند.
 2. تیپ ریشه: ریشه‌های نهال‌ بادام فرانیس فرانسوی معمولاً قوی و عمیق هستند، که منجر به استحکام و پایداری آنها در خاک می‌شود.
 3. نیاز آبیاری: نهال‌های بادام فرانسوی فرانیس نیاز آبی کمتری نسبت به بسیاری از درختان دیگر دارند؛ اما برای بهبود رشد و توسعه مناسب آنها، در فصل خشکی نیاز به آبیاری منظم دارند.
 4. نیاز روشنایی: بادام فرانسوی نیاز به نور خورشید مناسب برای رشد و تولید میوه دارد، آنها بیشتر در مناطقی با تابش خورشید کافی رشد اقتصادی دارند.
 5. دوره بازدهی درخت فرانیس: نهال‌های بادام فرانسوی فرانیس معمولاً در دو سال پس از کاشت شروع به تولید میوه می‌کنند؛ دقت کنید که زمان دقیق بستگی به شرایط محیطی و مدیریت منابع کاشت و نگهداری دارد.
 6. مقاومت: برخی از ارقام بادام فرانسوی می‌توانند به خشکی ، سرما و شرایط آب و هوایی سخت مقاومت کنند.

علاوه بر مزایای بالا باید خاطر نشان شویم، نهال بادام فرانیس برای کاشت در مناطق سردسیری کوهستانی نیز بسیار مناسب بوده و محدودیت ارتفاعی ندارد؛ بادام فرانیس جزو رقم‌های کاغذی است؛ بنابراین کشاورزان برای احداث باغ بادام مدرن  احتیاج به رقم گرده زا مانند سهند سنگی یا نهال بادام مامایی دارند، ۵۰ درصد بادام‌های فرانیس مغز دوقلو دارند.

خصوصیات نهال بادام فرانیس

خصوصیات نهال بادام آذر

با اینکه نهال بادام آذر خوشه‌ای ایتالیایی به عنوان درختان دیرگل و سردسیری شناخته شده، جالب است بدانید در مناطق خشک و بیابانی که تنش‌های آبی در آنجا فراوان بوده کاشته شده و باردهی فراوانی دارد؛ از مهم‌ترین خصوصیات نهال بادام آذر خوشه‌ای ایتالیایی باید به موارد زیر اشاره کنیم چون باعث افزایش آمار فروش نهال بادام آذر خوشه‌ای در مناطق سردسیری کشور ایران شده است.

 • نیاز سرمایی بادام آذر خوشه‌ای ۴۰۰ الی ۱۲۰۰ ساعت کمتر از ۷ درجه سانتیگراد هست.
 • نهال بادام آذر خوشه‌ای در فصل زمستان می‌تواند دمای منفی ۲۰ درجه و در فصل تابستان تا دمای ۵۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند بنابراین خاصی برای کاشت در مناطق گرمسیری و سردسیری ندارد.
 • نهال بادام ایتالیایی جزو نهال‌های زودبازده است؛ این درخت در فصل زمستان و فصل پاییز آبیاری نمی‌شود؛ در ۶ ماهه اول سال به آب احتیاج دارد که کمترین میزان ممکن است؛ از نظر متخصصین نهالستان فاصله هر آبیاری ۱۰ الی ۱۵ روز بوده و تنها ۳۰ لیتر آب برای هر درخت کافی است.
 • از نظر کشاورزان بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر نهال بادام آذر خوشه‌ای هست چون کمتر دچار بیماری‌های معروف از جمله بیماری قارچی و ورتیسیلیومی می‌شود؛ این درخت به صورت پیوندی و بر پایه بذری تلخ تکثیر می‌شود.

میوه تولیدی نهال بادام آذر خوشه‌ای نیمه کاغذی بوده و بهترین رقم گرده افشان برای آن نهال بادام فرانیس یا نهال بادام تونو هست؛ فراموش نکنید این درخت محدودیت ارتفاعی نداشته و شما می‌توانید آن را در مناطق کوهستانی و زمین‌های مرتفع نیز کاشت کنید.

مشخصات نهال بادام تونو

از مشخصات نهال بادام تونو باید به دیرگل بودن و سردسیری بودن آن اشاره کنیم که برای کاشت در مناطق معتدل و معتدل سردسیری مناسب و ایده آل هست، نهال بادام تونو جزو درختان بادام سنگی شناخته شده و رقم گرده افشان معرفی شده برای آن نهال بادام فرانیس هست، این درخت در یک هکتار زمین حداقل ۴ الی ۶ تن میوه با کیفیت تولید می‌کند از این رو برای احداث باغ بادام مورد توجه کشاورزان قرار گرفته است، از دیگر دلایلی که نهال بادام تونو را به عنوان بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر شناختند باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • این درختان زود بازده هستند و ارتفاع آنها در طول رشد ۳ الی ۵ متر هست بنابراین شما در یک هکتار زمین ۶۵۰ اصله نهال بادام تونو رو جای می‌دهید
 • البته نهال بادام تونو جزو بادام‌های تک مغز شناخته شده و تنها ۱۵ الی ۳۰ درصد آن مغز دوقلو تولید می‌کنند که آن هم به خاطر خاصیت خاک کشور ایران هست.
 • مغز بادام تونو به صورت نوک تیز کشیده و بیضی شکل است و تنها دو گرم وزن دارد.
 • نهال بادام تونو در مناطق آهکی و کمی شوره زار نیز رشد مناسبی از خود نشان می‌دهد، ولی کشاورز برای باروری اقتصادی باید مواد مغذی لازم را به این درخت برساند تا سیستم دفاعی قوی‌تری داشته باشد.
مشخصات نهال بادام تونو

مشخصات نهال بادام سهند

آیا می‌دانستید بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر به صورت کلاسیک و سنتی نهال بادام سهند سنگی را می‌شناسند؛ از دلایل معروف شدن نهال بادام سهند سنگی باید به مقاومت بالای آن در برابر تنش‌های هوایی همچنین انواعی بیماری و آفات اشاره کرد؛ این درخت دیرگل قابلیت کاشت دیم را داشته و از مهم‌ترین مشخصات نهال بادام سهند سنگی باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • نهال بادام سهند سنگی اصالتاً بومی کشور ایران بوده و مربوط به منطقه خسروشاه هست.
 • گلدهی این درخت اواخر فروردین آغاز شده و جزو رقم‌های میان‌رس هست معمولاً تا پایان شهریور فصل برداشت آن تمام می‌شود.
 • جالب است بدانید مغز بادام سهند سنگی در آجیل فروشی تقاضای زیادی دارد؛ میوه این درخت به صورت تک قلویی رشد کرده و تنها ۸ درصد آن مغز دوقلو دارد، مغز بادام سهند سنگی پهن کشیده و قهوه‌ای روشن هست.
 • برای رقم گرده افشان نهال بادام سهند سنگی معمولاً از بادام شکوفه، نهال بادام یلدا و نهال بادام آذر خوشه‌ای استفاده می‌کنند.
 • درخت بادام سهند سنگی جزو ارقام دیربازده شناخته می‌شوند، چون برای اولین باروری آن ۴ سال زمان لازم هست.
 • نیاز سرمایه نهال بادام سهند سنگی ۴۰۰ الی ۱۰۰۰ ساعت دمای کمتر از ۷ درجه سانتیگراد است.
 • نهال بادام سهند سنگی بیشتر در مناطق خشک با رطوبت کم مناسب بوده، همچنین برای رشد بهتر به نور مناسب احتیاج دارد.
 • تنها ۴۰ درصد وزن بادام سهند سنگین مربوط به مغز آن هست، درواقع بیشترین وزن میوه این نژاد مختص پوسته سنگین آن هست.

درخت بادام شکوفه

درخت بادام شکوفه اصالتاً فرانسوی بوده و برای کاشت در مناطق سردسیری و کوهستانی انتخاب می‌شود؛ نهال بادام شکوفه فرانسوی دیرگل و دیررس هست؛ تولید میوه بادام فرانسوی را شهر میاندوآب در استان آذربایجان غربی می‌دانند؛ مشخصات بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر عبارتند از:

 1. میوه این درخت پوست کاغذی بوده و به عنوان درختان پربار شناخته می‌شود به طوری که در یک هکتار زمین ۳ الی ۴ تن میوه بادام کاغذی تولید می‌شود.
 2. کشاورزان حتماً سعی کنند نیاز سرمایی این درخت را برآورده سازند، این درخت ۲۰۰ الی ۸۰۰ ساعت دمای کمتر از ۷ درجه سانتیگراد احتیاج دارد تا دوره سرمایی خود را بگذراند.
 3. نهال بادام شکوفه فرانسوی یک نهال هیبریدی بوده و با پیوند نهال بادام Nonpareil و نهال بادام Ai تولید می‌شود.
 4. از مهمترین دلایلی که باعث افزایش آمار فروش نهال بادام شکوفه فرانسوی در باغات کشور ایران شده است باید به مغز سنگین آن اشاره کنیم، بیشتر از ۶۰ درصد بادام‌های شکوفه مغز سنگین دارند و و بیشترین وزن بادام مربوط به مغز آن هست، تنها دو درصد بادام شکوفه مغز دوقلو تولید می‌کند.
 5. رقم گرده افشان مناسب برای نهال بادام شکوفه فرانسوی رقم سهند سنگی و رقم مامایی هست.
درخت بادام شکوفه

مشخصات نهال بادام مامایی

از دیگر نهال‌های بادام سنگی باید به نهال بادام مامایی اشاره کرد، از ویژگی و مشخصات نهال بادام مامایی می‌توان نکات زیر را نام برد:

 • این درختان دیرگل بوده و برای کاشت در مناطق تاثیری و کوهستانی گزینه مناسبی محسوب می‌شود.
 • از دلایل محبوبیت نهال بادام مامایی باید به دوقلو بودن مغز آن اشاره کنیم همچنین درصد چربی نهال بادام مامایی بیشتر است.
 • مغز شیرین و دوقلو و درشت میوه بادام مامایی باعث شده تا به عنوان یک برند صادراتی شناخته شود.
 • فاصله‌ای که برای آبیاری باغ بادام مامایی در نظر می‌گیرند ۲۰ روز است و برای کاشت دیم گزینه مناسبی محسوب می‌شود.
 • درخت بادام مامایی دیرگل و در عین حال زودرس نیز هست نیمه اول شهریور ماه دوره برداشت آن به اتمام می‌رسد.
 • نهال بادام مامایی رودبازده هست و برای کسانی که می‌خواهند هرچه سریعتر به کسب درآمد برسند به گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

کشاورزانی که باغات آنها در ارتفاعات و مناطق کوهپایه و کوهستانی قرار دارند می‌توانند خرید نهال بادام مامایی را اولویت خود قرار دهند، این درخت می‌تواند دمای فصل زمستان تا منفی ۲۰ درجه را به راحتی تحمل کرده و هیچ محدودیت ارتفاعی ندارد.

کلام آخر

صنعت کشاورزی ایران جزو صنایع پربار و پرسود محسوب می‌شود، مخصوصاً تولید خشکبار و میوه بادام از صنایع مورد محبوب کشاورزان و سرمایه‌گذاران هست؛ چون نگهداری از باغات بادام کاملاً کم هزینه بوده و انرژی و زمان زیادی را لازم ندارد.

 البته ارزش ریالی میوه بادام ایرانی در کل جهان بالا بوده و قدرت انبارمانی طولانی دارد؛  کشاورزان برای دریافت اطلاعات لازم در مورد خرید نهال بادام و شرایط احداث باغ بادام همچنین برای استعلام قیمت نهال بادام می‌توانند به سایت تخصصی مراجعه کرده و با کارشناسان در ارتباط باشند.