اکوسیستم ویژه مناطق گرمسیری محدودیت‌های زیادی برای کشاورزان ایجاد می‌کند، تنش‌های خشکی و کم آبی همچنین بارش کم باران باعث می‌شود تا آنها برای آبیاری باغات میوه دچار مشکل شوند؛ بنابراین باغداران در خرید نهال میوه باید توجه ویژه داشته و نهال‌هایی را خریداری کنند که نیاز آبی کمتری داشته باشند؛ کارشناسان نهالستان فروش نهال بادام گرمسیری را به کشاورزان توصیه می‌کنند؛ بهترین نهال بادام برای مناطق گرمسیری عبارتند از:

 1.  نهال بادام سهند
 2.  بادام شاهرودی
 3. نهال بادام شکوفه
 4. نهال بادام ربیع
 5.  نهال بادام تاجری

ویژگی بهترین نهال بادام برای مناطق گرمسیری

برای درک بهتر موضوع در ادامه ویژگی بهترین نهال بادام برای مناطق گرمسیری را به شما معرفی می‌کنیم بهتر است به هنگام خرید نهال بادام به این موضوع توجه کنید:

 •  مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی گرمسیری: نهال‌های بادام گرمسیری بر خلاف سایر ارقام، توانایی بیشتری در تحمل درجه حرارت‌های بالا و نیز رطوبت‌های بالا را دارند.
 • رشد سریع: نهال‌ بادام گرمسیری به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب، رشد سریعی دارند و می‌توانند در مدت زمان کوتاهی به اندازه‌ای بزرگ شوند که بتوانند محصول مفیدی را تولید کنند؛ این درختان معمولاً ۵ سال پس از کاشت به سن بلوغ می‌رسند.
 • محصول با کیفیت: بادام گرمسیری به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب و خاک حاصلخیز می‌تواند محصولی با کیفیت و مزه مطلوب تولید کند.
 •  مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها: نهال‌های بادام گرمسیری به طور کلی مقاومت بالایی در برابر بیماری‌ها و آفات دارند که این امر می‌تواند برای کشاورزان واقعیتی مهم باشد، از مهم‌ترین بیماری‌ها و آفات مناطق گرمسیری باید به آفتاب سوختگی و همچنین پروانه فری، شته و کنه اشاره کرد.
 • نیاز آبی کمتر: درختان بادام گرمسیری نیاز آبی کمتری دارند؛ آنها در ماه دو بار آبیاری می‌شوند البته در بیشتر مناطق این درختان به صورت دیم کاشته می‌شوند.

کاشت دیم نهال بادام گرمسیری

یکی از دلایل افزایش آمار فروش نهال بادام گرمسیری به خاطر کاشت دیم نهال بادام گرمسیری هست، البته به این موضوع هم توجه داشته باشید که کاشت دیمی بادام باعث افت کمیت و کیفیت میوه‌های تولیدی خواهد شد؛ بنابراین کشاورزان بهتر است قبل از خرید نهال بادام با نیاز آبی آن آشنایی کافی داشته باشند؛ پیشنهاد مهندسین نهالستان این است که باغداران در مرحله اول از روش‌های نوین آبیاری برای باغات بادام استفاده کنند.

بر روش سنتی برای یک هکتار باغ بادام حداقل ۸۰۰۰ الی ۶۰۰۰ متر مکعب آب لازم هست؛ ولی در صورت مجهز کردن باغ بادام به تجهیزات آبیاری قطره‌ای این میزان به ۳۰۰۰ متر مکعب در هکتار کاهش می‌یابد؛ البته در سال‌های اخیر در برخی از شهرهای کشور ایران آبیاری زیر سطحی نیز رواج بیشتری داشته و مانع از تبخیر آب می‌شود، ولی در صورت کاشت دیم باغ بادام کشاورزان باید به موارد زیر توجه داشته باشند.

 • در مرحله اول نژادهایی را انتخاب کنید که به صورت دیم قابل کاشت هستند نهاله بادام سهند سنگی و نهال بادام آذر خوشه‌ای و نهال بادام شاهرودی به صورت دیم قابل کاشت هستند.
 • حتماً به زهکشی خاک توجه ویژه‌ای داشته باشیم برای اینکه خاک میزان رطوبت زیادی را در خود نگه دارد بهتر است از کودهای دامی پوسیده استفاده کنید این کودها همانند یک اسفنج عمل کرده و رطوبت را تا چندین روز حفظ می‌کنند.
 • مالچ پاشی بر روی سطح زمین مانع از تبخیر رطوبت سطحی خاک باغ خواهد شد.
 •  مراقب باشید هیچگونه علف هرز و یا گیاه اضافی در باغ شما رشد نکند، گیاهان و علف‌های هرز برای رشد بهتر احتیاج به رطوبت خاک دارند.

اگر تصمیم دارید درخت بادام را به صورت دیم و بدون آبیاری کاشت کنید، بهتر است قبل از هر تصمیم گیری، مشاوره با یک کارشناس کشاورزی یا مهندسین نهالستان را مد نظر خود قرار دهید.

زمان کاشت بهترین نهال بادام برای مناطق گرمسیری

از دیگر مواردی که باغداران به هنگام خرید نهال بادام گرمسیری باید به آن توجه کنند زمان خرید و کاشت آن در مزرعه هست؛ دلایل مختلفی وجود دارد که فصل بهار و فصل پاییز به عنوان زمان‌های مناسب برای کاشت نهال بادام گرمسیری در نظر گرفته می‌شوند.

در فصل بهار، دمای هوا افزایش یافته و رشد گیاهان شروع شده و زمان مناسبی برای کاشت نهال بادام گرمسیری است، زیرا با افزایش دما، گیاه قادر به جذب آب و عناصر ضروری بیشتری بوده و رشد سریعتر و بهتری را تضمین می‌کند، همچنین در بهار، میزان باران بیشتر بوده و باعث تامین منابع آبی برای نهال‌ها می‌شود.

در فصل پاییز، دما کاهش می‌یابد و گیاهان شروع به آماده‌سازی خود برای فصل زمستان می‌کنند، در این زمان، کاشت نهال بادام گرمسیری می‌تواند به خاطر دماهای ملایم و ثابت در طول روز بهتر پیش برود؛ همچنین در پاییز، زمین گرم بوده و گیاهان می‌توانند ریشه‌بندی بهتری داشته باشند و استقامت بیشتری در برابر زمستان پیدا کنند.

نهال بادام گرمسیری

مشخصات نهال بادام سهند

نهال بادام سهند سنگی هیچ گونه محدودیت اقلیمی برای کاشت ندارد شما می‌توانید این بادام را در مناطق سردسیری و گرمسیری کاشت کرده و از باردهی آن نهایت استفاده را ببرید؛ مشخصات نهال بادام سهند سنگی به صورت زیر هست:

 1. درخت بادام سهند سنگی بومی کشور ایران بوده و به صورت پیوندی بر پایه بادام تلخ تکثیر می‌شود.
 2. این درخت سه سال برای اولین باروری زمان احتیاج داشته و دوره شکوفه دهی آن از اواخر فروردین ماه آغاز و در اواسط اردیبهشت ماه به پایان می‌رسد، باغداران باید در این بازه زمانی مراقب گرده افشانی باغ بادام باشند.
 3. نهال بادام سهند سنگی معمولاً با محدودیت‌های ارتفاعی همراه بوده و در ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۷۰۰ متر سازگارتر هست.
 4. بهترین نهال بادام گرده افشان برای این درخت نژاد فرانیس هست.
 5. میوه حاصل از میوه بادام سهند سنگی پوسته محکم و مقاوم داشته و میزان باردهی آن در یک هکتار ۴ تا ۶ تن هست.

مشخصات بادام شاهرودی

از بهترین نهال بادام برای مناطق گرمسیری باید به نهال بادام شاهرودی اشاره کرد از ویژگی و مشخصات بادام شاهرودی باید گفت این درختان دیرگل بوده و در مناطق گرمسیری نیمه گرمسیری رشد مناسبی از خود نشان می‌دهند:

 • میوه نهال بادام شاهرودی پوسته سنگی داشته و در یک هکتار زمین چهار و نیم تا پنج و نیم چون میوه تولید می‌کند، میوه بادام شاهرودی ۲ تا ۳ گرم وزن داشته و ۳۰ درصد وزن آن مربوط به مغز بادام هست.
 • نهال بادام شاهرودی بومی کشور ایران بوده و به صورت پیوندی تکثیر می‌شود پایه نهال بادام تلخ هست.
 • درخت بادام شاهرودی در مناطق سایه روشن جوابگو نبوده و برای رشد بهتر روزانه به ۸ ساعت آفتاب خورشید احتیاج دارند فاصله کاشت این درختان ۴ در ۴ متر هست.
 • امکان کاشت دیمی نهال بادام شاهرودی برای کشاورزان وجود دارد ولی برای باردهی بهتر لازم است هر ۱۵ روز یکبار باغ بادام را آبیاری کنید.

توصیه می‌کنیم برای شناختن بهتر نهال بادام شاهرودی و بهترین نهال بادام برای مناطق گرمسیری توصیه می‌کنیم به سایت مراجعه کنید

نهال بادام ربیع

بهترین نهال بادام برای مناطق گرمسیری نهال بادام ربیع هست؛ درخت بادام ربیع میانگل بوده و شکوفه دهی آن اواسط فروردین آغاز می‌شود؛ ۳ سال پس از کاشت باردهی خود را آغاز کرده و مقاومت زیادی در برابر سرما و گرمای زیاد دارد در واقع هیچ محدودیت کاشتی برای نهال بادام ربیع قائل نیستند.

 البته باید کشاورزان در خرید نهال بادام ربیع توجه کنند که این درخت محدودیت ارتفاعی دارد و معمولاً از ارتفاع ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ متر از سطح دریا رشد مناسبی از خود نشان می‌دهد؛ نهال بادام ربیع اصالتا مربوط به آسیای غربی بوده ولی توسط مراکز و نهالستان‌های معتبر بومی‌سازی می‌شود.

نهال بادام ربیع مانند دیگر نهال‌های بادام برای باروری بهتر احتیاج به رقم گرده افشان دارد؛ بهترین گزینه برای آن نهال بادام تاجری هست؛ این درخت میوه سنگی تولید کرده و جزو ارقام صادراتی محسوب می‌شود؛ میزان باردهی نهال بادام ربیع بر یک هکتار ۵ تن گزارش داده‌اند.

نهال بادام ربیع

 نهال بادام تاجری

نهال بادام تاجری جزو بهترین نهال بادام برای مناطق گرمسیری شناخته می‌شود از ویژگی بارز این درخت باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر به دنبال احداث باغ بادام در مناطق گرمسیری هستید باید بدانید نهال بادام تاجری هیچ گونه محدودیت اقلیمی نداشته و جزو درختان میانگل محسوب می‌شود شروع گلدهی و شکوفه دهی درخت بادام اواسط فروردین ماه آغاز می‌شود.
 • نهال بادام ربیع بومی کشور ایران بوده و سازگاری زیادی با مناطق مختلف کشور دارد این درخت سیستم دفاعی نهال بادام ربیع بسیار قوی بوده به طوری که احتیاج به نهاده‌های مختلف ندارد.
 • ارتفاع درخت بادام ربیع ۳ تا ۶ متر بوده بنابراین فاصله‌ای که برای کاشت آن در نظر می‌گیرند تنها ۴ متر هست.
 • بازه دمایی که نهال بادام ربیع می‌تواند تحمل کند دمای منفی ۲۰ تا مثبت ۴۵ درجه سانتیگراد هست.
 • میوه بادام ربیع سنگی بوده و دو تا ۳ گرم وزن دارد.

کلام آخر

میوه بادام دارای ارزش غذایی بسیار بالایی بوده و کشور ایران جزو تولید کنندگان قدرتمند این میوه محسوب می‌شود، کشاورزان برای احداث باغ مدرن و حرفه‌ای بادام می‌توانند از کارشناسان نهالستان کمک بخواهند؛ باغداران با مراجعه به سایت نهالستان علاوه بر اینکه با انواع نهال بادام گرمسیری آشنا می‌شوند می‌توانند قیمت نهال بادام در سال ۱۴۰۲ را نیز استعلام بگیرند.