Rate this post

از جمله درختان پر ارزش که در ایران کشت می شود می توان به درخت پر ثمر و تنومند گردو اشاره نمود، این میوه خوش مزه با نام علمی Juglans regia و نام انگلیسی Walnut در خانواده راش سانان Juglandaceae طبقه بندی می شود که جزو درختان بسیار قدیمی کشت شده در جهان به شمار می رود به طوری که بر اساس شواهد و مدارک موجود از سنگواره ها و سایر مستنداتی که در دسترس است کارشناسان و تاریخ نگاران قدمت کشت این درخت را چهار هزار سال قبل از میلاد می دانند.

در مورد خاستگاه این درخت زیبا و قدیمی اختلاف نظر وجود دارد و همان طور که اشاره کردیم از هزاران سال پیش درخت گردو در مناطق مختلف جهان از جمله قاره های آسیا، اروپا و آمریکا وجود داشته و میوه و چوب آن مورد استفاده بشر و حتی حیوانات مختلف قرار می گرفته است.

یکی از ویژگی هایی که هنگام کشت هر درختی بایستی مد نظر قرار گرفته شود میزان باردهی درخت کشت شده است که در واقع میزان باردهی یک رخت تعیین کننده میزان سود حاصل از یک باغ است از این رو این موضوع بسیار حائز اهمیت است اما نباید فراموش کنید که میزان باردهی درخت گردو در مناطق مختلف ممکن است متفاوت باشد از این رو در این مقاله با مناطق گردو خیز کشور بیشتر آشنا خواهیم شد.

باردهی درختان گردو

درخت گردو دارای گونه ها و ارقام مختلفی است که هر باغدار با توجه به شرایط و همچنین هدف خود از کشت این درخت بایستی رقمی مناسب خود انتخاب نماید و سپس اقدام به کشت آن نماید اما یکی از مهم ترین ملاک های انتخاب یک رقم میزان باردهی آن است که از پارامترهای بسیار مهم و تاثیر گذار بر میزان سود دهی باغ گردو در آینده خواهد بود.

به طور کلی می توان گفت که درختان گردو پس از گذشت حدودا پنج الی هفت سال از زمان کشت، شروع به باردهی می کنند که این باردهی در ابتدا کم و با گذشت زمان و افزایش سن درخت میزان آن افزایش می یابد به طوری که تقریبا در سن 10 تا 20 سالگی به حداکثر میزان باردهی خود دست می یابد و می توان گفت هر درخت گردو به طور متوسط در هر سال باردهی حدود 25 تا 50 کیلوگرم میوه تولید می کند.اما این میزان باردهی سالانه تحت تاثیر عوامل مختلف می تواند کمتر یا بیشتر شود.

کاشت نهال شرکت پالیز نهال

عوامل موثر بر میزان باردهی درختان گردو

میزان باردهی درختان مختلف از جمله درختان گردو تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد و ممکن است که میزان باردهی درخت گردو کمتر یا بیشتر از میزان متوسط آن شود که این امر بستگی به فراهم نمودن شرایط مناسب و کنترل فاکتورهای موثر بر میزان باردهی خواهد داشت.این عوامل شامل رقم مناسب، بافت خاک، تغذیه صحیح و اصولی، آبیاری منظم و برنامه ریزی شده و شرایط آب و هوایی است.

از این رو برای افزایش میزان باردهی بایستی نیازهای اولیه و اساسی گردو را بدانید و با فراهم نمودن این نیازها و ایجاد شرایط بهینه در جهت رسیدن به بهترین و مطلوب ترین باردهی درختان گردو عمل کنید یکی از شرایط و فاکتورهای مهم و تاثیر گذار بر میزان باردهی درختان گردو شرایط آب و هوایی مساعد برای رشد این درختان است که بهترین مناطق برای کشت درخت گردو را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بیشتربخوانید: بررسی مشکلات جدی باغ گردو + معایب درخت گردو

شرایط آب و هوایی مورد نیاز درختان گردو

پیش از آنکه مناطقی که کشت گردو در آن بیشترین میزان باردهی خواهد داشت معرفی کنیم لازم است ابتدا شرایط آب و هوایی مناسب کشت این درخت را بهتر و بیشتر بشناسیم و تا بتوانیم بر اساس شرایط مساعد آب و هوایی برای کشت این درخت، مناطق گردو خیز ایران را معرفی نماییم از این رو ابتدا نیازهای اولیه و اساسی آب و هوایی درختان گردو را بررسی خواهیم نمود

1)نیاز سرمایی

یکی از نیازهای اساسی و بسیار مهم در درختان مختلف نیاز سرمایی برای شکستن خواب جوانه است که این نیاز تعداد ساعاتی است که یک درخت به دمای منفی هفت درجه سانتی گراد در زمستان نیاز دارد تا بتواند در بهار ضمن شکستن خواب جوانه، شکوفا شود و درخت گردو نیز مانند سایر درختان به تعداد ساعت مشخصی دمای مختص خود را نیاز دارد تا بتواند در بهار شکوفا شود که این مقدار در ارقام مختلف متفاوت است اما به طور کلی درختان گردو به 500 تا 1500 ساعت دمای منفی هفت درجه نیاز دارند.

البته دقت کنید این میزان در ارقام مختلف متفاوت است حتی دمای مناسب نیز در ارقام مختلف یکسان نیست و نیاز سرمایی برخی ارقام با قرار گیری در دمای بین صفر تا ده درجه سانتی گراد نیز رفع خواهد شد پس نوع رقم در این امر بسیار حائز اهمیت و تعیین کننده است.

2)آستانه تحمل سرما و گرما در درختان گردو

برای کشت هر درختی بایستی این نکته را مورد توجه قرار دهید که حداقل دما در زمستان و حداکثر دما در فصل گرم تابستان  که یک درخت می تواند تحمل کند چند درجه سانتی گراد سانتی گراد خواهد بود و با توجه به اطلاعات موجود در مورد کمینه و بیشینه دما در منطقه مورد نظر اقدام به خرید نهال و احداث باغ نمایید.

زیرا اگر این نکته که حداکثر دما و حداقل دمایی که یک درخت میوه مانند گردو می تواند تحمل کند و آسیب نبیند را مد نظر قرار ندهید و دما کمتر و یا بیشتر از آستانه تحمل درخت شود ممکن است درخت گردو دچار آسیب شده و میزان باردهی آن به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد و بسیار کاهش یابد.

3)سرمای دیر رس بهاره

یکی از فاکتورها و عواملی که ممکن است کشت نهال گردو را درمناطق مختلف کشور محدود سازد سرمای دیر رس بهاره است که ممکن است سبب آسیب به گل های درخت گردو شده و میزان باردهی را به شدت کاهش دهد از این رو پیش از کشت درخت گردو بایستی از شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر خود اطلاع کامل داشته باشید تا بتوانید در زمینه خرید نهال گردو و احداث باغ آن موفق عمل کنید.

البته لازم به ذکر است امروز نهالستان هایی خوش نام و معتبر با بهره گیری از حضور کارشناسان حاذق و با تجربه کشاورزی می توانند بهترین راهنمای شما در زمینه خرید نهال باشند و با تولید ارقام دیر گل و ارقامی دو بار گل هستند این مشکل را برای باغداران در مناطق مختلف کشور مرتفع نموده اند.

4)ارتفاع مورد نیاز درختان گردو از سطح دریا

یکی دیگر از فاکتورهای شرایط محیطی که بر میزان باردهی درختان گردو تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت ارتفاع منطقه کشت درخت گردو از سطح دریا است که بر باغداران لازم است بدانند که درختان گردوی آنها در چه بازه ارتفاعی از سطح دریا توانایی رشد مطلوب و داشتن باردهی حداکثری خواهند داشت.

زیرا ارتفاع از سطح دریا یکی از عوامل بسیار تعیین کننده و تاثیر گذار بر شرایط آب و هوایی منطقه خواهد بود به طوری که هر چه ارتفاع یک منطقه از سطح دریا بیشتر باشد آن منطقه سردتر و جزو مناطق کوهستانی دسته بندی خواهد شد و از سوی دیگر با کاهش ارتفاع از سطح دریا دما نیز افزایش یافته و از میزان سردی آن کاسته خواهد شد.

نهالستان های معتبر با تولید ارقام مختلف گردو که در ارتفاع های مختلفی از سطح دریا قابلیت کشت دارند تقریبا این مشکل را برای باغداران بر طرف نموده اند اما به طور کلی درختان گردو از ارتفاع 200 تا 3000 متری از سطح دریا قابلیت کشت دارند که این میزان با توجه به نوع رقم متفاوت و متنوع خواهد بود.

 

 

مناطق مناسب کشت درخت گردو در ایران را بشناسیم

به طور کلی درخت گردو یکی از درختان بومی مناطق سرد و کوهستانی است که سرما عامل محدود کننده کشت این درخت نخواهد بود و می توان گفت گردو درختی است که ذاتا سرما دوست است از این رو به نظر می رسد کشت درخت گردو در مناطق کوهستانی و سرد سیر که دارای ارتفاع زیادی از سطح دریا هستند اقتصادی خواهد بود و در این مناطق حداکثر میزان باردهی را خواهد داشت.

به طور کلی استان های مرتفعی مانند همدان، کردستان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، فارس، لرستان، قزوین و زنجان و قسمت های مرتفع استان های کرمان، خراسان از جمله قطب های مهم تولید کننده گردو در ایران محسوب می شوند.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان آبیاری درخت گردو در بهار 

آیا کشت گردو در سایر مناطق ایران توجیه اقتصادی دارد؟

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم در حوزه تولید نهال و وجود نهالستان های معتبر و خوش نام که در سراسر کشور فعالیت می کنند، امکان کشت اقتصادی گردو در سایر مناطق مختلف و استان های دیگر کشور نیز فراهم آمده است و می توان ادعا نمود که دیگر مانند گذشته شرایط آب و هوایی نمی تواند به عنوان عامل محدود کننده کشت یک درخت پر ارزش مانند درخت گردو در کشور عمل کند.

زیرا نهالستان های معتبر و با سابقه با تکیه بر دانش به روز تولید نهال و با استفاده از تکنیک های مختلف تولید نهال مانند به نژادی ارقام مختلفی از نهال گردو را تولید و به باغداران عزیز ارایه می نمایند تا باغداران در هر استان کشور که تمایل دارند باغ گردوی اقتصادی خود را احداث نمایند تنها کافی است رقم مناسب و سازگار با منطقه خویش را خریداری نمایند.

نتیجه گیری

درخت گردو یکی از درختان بسیار پر ارزش و پر سود است که باغداران زیادی در سراسر کشور خواستار احداث باغ گردو در منطقه خویش هستند تا بتوانند از باردهی بی نظیر و سود سرشار این میوه و یا خشکبار پر ارزش بهرمند گردند و بتوانند نهایت بهره وری را از زمینی که برای باغ اختصاص داده اند دریافت نمایند.

برای این منظور و با توجه به تنوع ارقام مختلف گردو بایستی انتخاب و خرید نهال گردو را به کاردان آن بسپارند چرا که برای هر منطقه با توجه به شرایط آب و هوایی آن بایستی رقمی مناسب انتخاب نمود تا بتواند ضمن سازگاری با اقلیم منطقه باردهی مطلوب و قابل قبولی داشته باشد تا احداث باغ برای باغدار صرفه اقتصادی داشته باشد.

پس یکی از اقدامات مهم در جهت احداث موفقیت آمیز یک باغ گردو، انتخاب نهالستانی است که در زمینه فروش نهال گردو فعالیت می کند که این امر بسیار خطیر و تعیین کننده در میزان سود دهی باغ است پس با خرید نهال از نهالستان های معتبر و با مجوز نخستین گام در زمینه احداث باغ گردو را به صحیح ترین صورت ممکن بردارید

لازم به ذکر است که قیمت نهال گردو در این نهالستان ها، با توجه به امکان فروش و خرید مستقیم نهال و حذف واسطه بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی خواهد بود.