آیا درخت گردو سریع رشد می‌کند؟

در مقوله باغداری درخت گردو عوامل و فاکتورهای زیادی در تسریع رشد و باروری بیشتر درخت گردو دخیل هستند، که مهمترین پیش فاکتور انتخاب درست نهال گردو است، زیرا این نهال هم در تامین نیاز سرمایی و آبی دارای حساسیت بوده و هم دارای واریته‌ها و نژادهای مختلفی است که هر باغدار باید رقم و گونه مطابق با شرایط آب و هوای و اقلیمی منطقه خود آن را انتخاب کند.

اما مهم‌ترین چالش و سوالی که برای سرمایه‌گذاران و باغداران پیش می‌آید این است که آیا درخت گردو سریع رشد می‌کند؟  یا فاکتورهای موثر در زمینه رشد بهتر و باردهی بیشتر درخت گردو کدام است؟ در نهایت هدف تمامی سرمایه‌گذاران و باغداران از احداث باغ گردو و کاشت نهال رسیدن به درختان با نژاد مرغوب و بالاترین تناژ محصول‌دهی است. نکته قابل اهمیت این است که چه نکات و عواملی باید رعایت شود تا در پروسه باغداری گردو به موفقیت رسید، با ما همراه باشید.

عوامل موثر در رشد سریع درخت گردو

گردو از جمله میوه‌ها و خشکبار بسیار ارزشمند و مفید است که به دلیل جایگاه ویژه  تجارت آن پرسود است، لذا برای رشد بهینه و مناسب باید عواملی همچون نژاد نهال، خاک، کوددهی، هرس، آبیاری، شرایط جغرافیایی و طریقه کاشت و نگهداری مورد توجه و بذل باغداران باشد.

 • نژاد و ژنتیک نهال

نهال گردو به دلیل تنوع واریته، شرایط آب و هوایی و اقلیمی متناسب با خود را برای سازگاری می‌طلبد و از آنجایی که خاستگاه‌های متفاوتی دارد ممکن است برخی از این نهال‌ها برای کاشت تا ارتفاع ۳۰۰۰ متر از سطح دریا مناسب بوده یا برخی دیگر به دلیل دیرگل بودن مقاومت بالایی در یخ زدگی و آب و هوای سرد داشته باشد.

معمولاً ارقام قدیمی دارای عمر اقتصادی بالایی هستند، اما از آنجایی که رشد کندی دارند و باردهی آنها دارای تاخیر است به دلیل افزایش جمعیت و احساس نیاز بیشتر به این گونه مواد غذایی، در آزمایشگاه‌های گیاه پزشکی یا نهالستان‌ها با اصلاح نژاد بر روی رقم‌های بومی، ارقام ژنتیک یافته و اصلاح شده‌ای را به دست می‌آورند که دارای باردهی و رشد سریع است، از جمله این ارقام مرغوب می‌توان به گردوی فرنور، چندلر و ژنوتیپ پالیز اشاره کرد.

در رقم‌های بومی درختان غول پیکر نشده و رسیدگی، نگهداری و هرس آنها آسانتر بوده و البته باروری و رشد این ارقام سریعتر است.

 • خاک مناسب کاشت

بستر رشد یا خاک از جمله پارامترهای موثر در میزان باردهی و رشد درخت گردو است، میزان املاح و مواد تغذیه موجود در خاک می‌تواند نقش بالایی در تامین عناصر تغذیه و رشد و میزان محصول‌دهی درخت داشته باشد. به همین منظور توصیه پالیز نهال این است که قبل از احداث باغ و کاشت نهال گردو خاک  و میزان املاح موجود در آن مورد آنالیز و آزمایش قرار گیرد.

سپس با اتکا به نتایج به دست آمده در صورت کمبود تغذیه‌ای جهت رشد بهتر و تقویت درخت مواد مغذی و کود مناسب به خاک اضافه شود. آنالیز خاک این امکان را در اختیار باغدار قرار می‌دهد که با آگاهی بیشتر از قدرت و بنیه خاک در صورت بروز علائم کمبود در نهال بتواند، علت کمبود را متوجه شده و مواد تقویتی و کود مناسب با آن را اضافه کند.

همچنین بافت خاک نیز در رشد درخت بسیار موثر است، این خاک نباید کلوخ وار، سنگین و چسبنده باشد. خاک درخت نهال گردو باید زهکشی مناسبی داشته تا ضمن اینکه درخت دارای تنفس مطلوبی جهت فتوسنتز بوده، ریشه‌های آن با راحتی بیشتر بتواند املاح معدنی و عناصر تغذیه‌ای و آب را از خاک جذب کند.

 • کوددهی اصولی نهال های گردو

از جمله فاکتورهایی که می‌تواند بر روند رویش درخت اثر گذاشته و موجب رشد انفجاری آن شود استفاده از کود مناسب و به موقع است. کود‌دهی مناسب درخت گردو باعث تقویت و افزایش توان شاخه‌ها و ریشه‌ها شده و در میزان باردهی بسیار کمک کننده است، استفاده از کود در زمان مناسب علاوه بر رشد سریع‌تر درخت با تنومند کردن درخت باعث بالا رفتن استقامت و قدرت درخت و مقاومت آن را در برابر آفات و عوامل بیماری‌زا می‌شود.

درخت گردو به واسطه کودهای آلی و شیمیایی تقویت می‌شود، البته در زمان کاشت استفاده از کودهای حیوانی به شکل چال‌کود نیز توصیه پالیز نهال است. استفاده از نتیجه آنالیز و کوددهی طبق آن در سال‌های اولیه کاشت نهال گردو یکی از موثرترین روش‌های  علمی است.

این آنالیز باید سالانه در جهت آگاهی از قدرت و املاح موجود در خاک تکرار شود، از این طریق درصد کمبود هر عنصر به طور دقیق مشخص شده و با استناد به نیاز درخت هر یک از کود‌های زیر باعث افزایش چشمگیر میزان باردهی و محصول می‌شود.

 1. نیتروژن : نیتروژن از جمله عناصری است که در افزایش تشکیل اسیدهای آمینه بسیار موثر است، اسیدهای آمینه موادی هستند که در تشکیل ساختمان پروتئین دخیل هستند. از این رو استفاده از کود نیتروژن باعث رشد و سفید شدن مغز گردو می‌شود.
 2. اوره:  کود اوره که حاوی نیتروژن یا همان ازت است می‌تواند بر اساس تعیین زمان مناسب، میزان اسیدیته خاک، سن درخت و بافت خاک و نوع فصل مورد استفاده قرار بگیرد. این کود هم ارزان و صرفه اقتصادی دارد و هم روش استفاده آسانی دارد، این کود نه قلیایی بوده نه متشکل از مواد اسیدی است که پایه اصلی آن مواد ارگانیک است  و چون قابلیت  انحلال در آب  دارد به همین جهت کشاورزان از روش اوره پاشی برای رشد درخت استفاده می‌کنند.
 3. کود فسفر: یکی از بهترین کودها برای نهال گردو کود حاوی فسفر است که می‌تواند روند رشد گیاه را بالا برده و همچنین با فتوسنتز متفاوت و بهتر باعث تغذیه بهتر درخت گردو شود.
 4. کود پتاسیم: معمولا درختان گردو در برابر آفت‌ها و بیماری‌ها و تنش‌های آبی چون خشکسالی بسیار حساس هستند. یکی از بهترین کودها برای بالا بردن سطح ایمنی نهال در برابر این شرایط کود پتاسیم است که ترکیب آن با دیگر کودها می‌تواند اثربخشی آن را بالا برده و مقاومت درخت را افزایش دهد.
 5. کودهای آلی: از کودهای پرمصرف برای سرعت بخشی به رشد درخت گردو کودهای آلی مانند: اسیدهای آمینه و اسید هیومیک هستند، توصیه پالیز نهال این است که با توجه به نتیجه آنالیز خاک و میزان کمبود از این دو کود آلی با توجه به نیاز درخت استفاده شود.
 • آبیاری مناسب و منظم نهال گردو

نهال‌های تازه کاشته شده درخت گردو معمولاً در اوایل کاشت به طور منظم هفتگی یکبار نیاز به آبیاری دارند. نهال گردو چون در سال‌های اولیه در مرحله ریشه بندی بوده و ریشه‌های آن عمیق نیست نمی‌تواند از دل خاک نیاز آبی خود را تامین کند، به همین دلیل آبیاری منظم و اصولی می‌طلبد.

رعایت اصول آبیاری نهال گردو در طول زمان شکوفه دهی و سپس میوه‌دهی نیز بسیار اثرگذار است و باید به خوبی رعایت شود البته میزان آبیاری و نحوه آن در با توجه به سن درخت اعمال می‌شود و درختان تنومند و چند ساله نیاز آبی کمتری دارند.

شایان ذکر است که نحوه آبیاری و میزان آب مورد نیاز درخت علاوه بر سن درخت و بافت خاک به دمای منطقه و شرایط آب و هوایی نیز بستگی دارد. نیاز آبی درختان گرمسیری و سردسیری مسلماً متفاوت خواهد بود و هرچه با تغییر فصول به شروع بارندگی‌ها و کاهش دما برسیم این میزان آبیاری کمتر شده و در مرحله خواب درخت با وجود بارندگی عملا آبیاری قطع می‌شود.

 • هرس درخت گردو

هرس و فرم دهی نهال‌های گردو از جمله اقداماتی است که می‌توان با سرزنی و حذف سرشاخه‌ها و حذف مریستم انتهایی، موجب تحریک شاخه زایی در سال‌های اولیه کاشت شد. این کار علاوه بر تحریک رشد رویشی باعث فرم گیری منظم‌تر شاخه‌ها و سرشاخه‌ها می‌شود.

در نتیجه با حذف سرشاخه‌های اضافه، در زمان گسترش تاج پوششی، شاخه‌های زیری پرتوهای نور را بهتر دریافت کرده و در نتیجه باعث رشد طولی درخت و افزایش کیفیت و کمیت فرآورده نهایی درخت می‌شود.

 • آفات و عوامل بیماری‌زا

عوامل بیماری زا و آفات از جمله موارد خطرناکی هستند که می‌توانند باعث توقف رشد درخت گردو شوند، بیماری‌هایی مانند: گموز و نماتد ریشه گرهی که از طریق نهال آلوده منتقل شده و با آبیاری غرقابی نیز امکان تکثیر پیدا کرده و کل باغ را درگیر می‌کنند.

پس انتخاب نهالستان یا مرکز فروش نهال گردو معتبر از چنین مواردی پیشگیری می‌کند، مراکزی همچون پالیز نهال که تمامی نهال‌های ارائه شده در این نهالستان در بهترین شرایط رشد پیدا کرده و دارای گواهی تاییدیه سلامت است. پس باغداران عزیز هنگام خرید نهال گردو باید به معتبر و مجوزدار بودن نهالستان و داشتن تضمین سلامت نهال توجه زیادی کنند.

انجام خرید از مراکز معتبر با مناسب‌ترین قیمت نهال گردو می‌تواند یکی از پیش فاکتورهای مهم در تضمین سلامت، رشد، کیفیت نهال و همچنین سرمایه‌گذاری باغدار باشد.

 • سن نهال گردو

هنگام خرید نهال گردو از نهالستان باید توجه کنید که نهال‌های گردوی بالای ۴ سال قد بلند و قطورتر هستند و به دلیل ریشه‌های بزرگتر و حجیم‌تر ممکن است در جابجایی  و انتقال دچار استرس یا شوک شده یا ریشه‌های آنها آسیب ببیند و تا وفق پیدا کردن با زمین جدید رشد کمتری داشته باشند.

اما نهال‌های جوان‌تر با کمتر از دو سال سن و قامت کوتاه‌تر و نازک‌تر به دلیل ریشه‌های جوانتر بهتر می‌توانند با مکان جدید وفق پیدا کرده و سریعتر به رشد و باروری برسند. پس نهال‌های جوانتر و ترکه‌ای کمتر از ۲ متر را انتخاب کنید تا رشد بیشتری را شاهد باشید.

جمع بندی

در پایان سخن عواملی همچون: نژاد و واریته نهال، نحوه آبیاری، هرس، کوددهی بر اساس آنالیز خاک، بافت خاک و همچنین سن درخت می‌تواند در تسریع رشد یا کاهش رشد درخت گردو موثر باشد، مجموعه پالیز نهال مرکزی موفق و فعال در عرضه و فروش نهال گردو با مناسب‌ترین قیمت نهال گردو در ارقام مختلف می‌تواند شما را در خرید نهال سالم و مقاوم و کسب اطلاعات کامل در خصوص رسیدگی اصولی تا بهره‌وری و محصول‌دهی ایده آل همراهی کند.