ما در این مقاله می‌خواهیم بدانیم بهترین سیب مال کدام کشور است، طبق بررسی‌های انجام شده سیب‌های تولید شده در کشور چین، ایالات متحده آمریکا، ایران، ترکیه، لهستان و هند جزو میوه‌های محبوب در جهان شناخته شده و کشور ایران نیز جایگاه سوم در تولید و صادرات میوه سیب به دست آورده است؛

 • چین با تولید    ۳۷٬۰۰۱٬۶۰۱ تن سیب
 •  ایالات متحده آمریکا با تولید ۴٬۱۱۰٬۰۵۰ تن سیب
 •  ایران با تولید  ۳٬۷۰۰٬۰۰۰ تن سیب
 •  ترکیه با تولید ۲٬۸۸۹٬۰۰۰ تن سیب
 •  لهستان با تولید ۲٬۸۷۷٬۳۴۰ تن سیب
 •  هند با تولید ۲٬۲۰۳٬۴۰۰ تن سیب

بیش از 8000 رقم مختلف نهال سیب وجود دارد و در کشور ایران نیز بیشتر از ۵۰ رقم نهال سیب متفاوت توسط نهالستان‌های معتبر عرضه می‌شود، درختان سیب عموماً از طریق پیوند یا از دانه‌ها تولید می‌شوند ولی مهندسین نهالستان به هنگام فروش نهال سیب تاکید می‌کنند تا نهال سیب پیوندی و اصلاح شده را خریداری کنید؛ یکی از مزایای درختان پیوندی این است که خیلی سریعتر از درختان بذری رشد کرده و میوه تولیدی آنها نیز کیفیت بیشتری دارد، در واقع دلیل کیفیت بالای میوه‌های تولیدی در کشور ایران کیفیت نهال‌های تکثیر شده در نهالستان‌های معتبر است.

بهترین سیب ایران

بهترین سیب ایران کجاست

بعد از کسب اطلاعاتی که بهترین سیب مال کدام کشور است، بهتر است به بازار داخلی وارد شده و بدانیم بهترین سیب ایران کجاست؟ چون اکثر مناطق کشور ایران برای خرید نهال سیب و احداث باغ آن مناسب است باید بگوییم چندین منطقه وجود دارد که بهترین سیب ایران را تولید می‌کند:

 • منطقه سمیرم و منطقه پادنا در استان اصفهان که در دامنه رشته کوه دنا قرار گرفته‌اند جزو مناطقی هستند که بهترین سیب ایران را تولید می‌کنند؛ طبق آمار منتشره از وزارت جهاد کشاورزی این استان باید بگوییم نزدیک ۲۳۰ هزار تن میوه سیب در کل استان تولید شده که فقط ۱۹۰ هزار تن آن مربوط به منطقه سمیرم هست و از این میزان ۸۰ درصد آن برای صادرات برون مرزی اختصاص داده‌اند.
 • طبق بررسی‌های انجام شده نزدیک به ۶۲۰۰ هزار هکتار در دامنه‌های دماوند در استان تهران مختص پرورش میوه سیب هست؛ در این منطقه بیشتر از ۲۰ رقم نژاد سیب کاشته و کیفیت بالایی دارند اگر میزان سیب تولیدی این منطقه را مورد بررسی قرار دهیم ۸ درصد از کل سیب تولیدی کشور در این منطقه است.
 • آذربایجان شرقی نیز یکی از مناطق قدر برای تولید میوه سیب شناخته می‌شود، حتماً شما هم آوازه میوه سیب مراغه را شنیده‌اید، نه تنها در بازار داخلی بلکه صادرات آن به بازار برون مرزی باعث ارز آوری در کشور شده است؛ بیشترین میزان تولید آذربایجان شرقی در دامنه‌های بزقوش میانه و دامنه‌های سهند و سبلان شهر مراغه انجام می‌شود؛ آذربایجان شرقی با ۴۳۹۵۰ هکتار زمین و تولید ۳۴۵ هزار تن میوه صادرات موفق شده دومین جایگاه در تولید میوه سیب در کشور را کسب کند؛ اکثر سیب‌های تولیدی در این شهر به کشورهای خلیج فارس هندوستان پاکستان و عراق صادر می‌شود.
 • طبق خبر صادره از وزارت جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی، باید بگوییم ۳۰ درصد میوه سیب تولیدی در کشور در این استان انجام می‌شود؛ بیشتر از ۵۰ درصد باغات این استان مخصوصاً در شهر اشنویه و شهر ارومیه به تولید سیب اختصاص داده‌اند، از این رو در سال جاری بیشتر از یک و نیم میلیون تن سیب در استان آذربایجان غربی تولید شده و به عنوان رکورددار در کشور ایران شناخته می‌شود.

 بهترین سیب جهان

بهترین سیب جهان سیبی است که با منطقه شما سازگاری داشته باشد، البته ما در ادامه چند رقم از بهترین سیب جهان را به شما معرفی کرده و خواهیم گفت بهترین سیب مال کدام کشور است؟

 • نهال سیب گلدن ورد زرد لبنانی میوه‌های بزرگ و زرد رنگی تولید می‌کند که هر کدام از آنها ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم وزن دارند.
 • نهال سیب گلاب کهنز تابستانی زودگل بوده و جزو میوه سیب زودرس است، اوایل فصل تابستان کاملاً رسیده و به بازار عرضه می‌شود، این درخت در مناطق گرمسیری کاشته شده و رنگ آن قرمز هست.
 • نهال سیب گرانی اسمیت فرانسوی مزه ملس داشته رنگ پوست آن کاملاً سبز و جزو برندهای صادراتی شناخته می‌شود.
 • نهال سیب تو سرخ منشأ آمریکایی داشته و نه تنها پوسته آن قرمز رنگ است بلکه گوشت قرمزی نیز دارد.
 • نهال سیب سیاه جیرومین جزو نهال‌های وارداتی و چینی است که توسط نهالستان‌های معتبر بومی‌سازی شده است؛ میوه تولیدی این درخت رنگ پوست کاملاً تیره داشته و زرشکی تیره است.

البته برای تولید بهترین سیب جهان کشاورز باید دقت کند که در کجا باید درخت سیب کاشته شود؟

 • اکثر درختان سیب در آب و هوای گرم با نور کامل خورشید (6 تا 8 ساعت در روز) و گردش هوا خوب رشد می‌کنند، در کشور ایران اکثراً مناطق کوهپایه‌ای با آب و هوای معتدل رو به سردسیری میوه سیب با کیفیت را تولید می‌کنند.
 • درختان سیب به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارند و خاک با بافت سبک تا متوسط بهترین عملکرد را دارند؛؛درختان سیب معمولاً در خاک رسی سنگین رشد نمی‌کنند.
 • از کاشت نهال سیب در مناطقی که ممکن است سرما در نواحی پایین‌تر نشسته شود، خودداری کنید.
 • از کاشت نهال در نزدیکی مناطق جنگلی یا درختان دیگری که جلوی نور خورشید را می ‌گیرند خودداری کنید.

با رعایت کردن موارد بالا شما هم می‌توانید بهترین میوه سیب در کشور و جهان را تولید کنید.

بهترین سیب جهان

بهترین نهال سیب زرد

اگر مشتاق هستید بهترین محال سیب زرد در کشور ایران را بشناسید که صادرات آن سودآوری زیادی برای کشاورزان داشته است باید بگوییم برای خرید نهال سیب زرد موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 • نهال سیب گلدن ورد زرد لبنانی در بین کشاورزان محبوب است آمار فروش نهال سیب گلدان ورد زرد لبنانی در مناطق نیمه کوهستانی و سردسیری بالا بوده در یک هکتار ۱۲۰ تا ۱۵۰ تن میوه تولید می‌کند.
 • نهال سیب زرد فرانسوی زود بازده بوده و در سومین سال کاشت باردهی خود را آغاز می‌کند فاصله‌ای که برای کاشت آن در نظر می‌گیرند ۴ متر است و میوه‌های تولیدی با کیفیتی دارد.

بهترین نهال سیب قرمز

در ادامه بهترین نهال سیب قرمز کشور را به شما معرفی می‌کنیم و احداث باغ سیب قرمز جزو سرمایه‌گذاری‌های مطمئن در کشور محسوب می‌شود:

 • نهال سیب گلاب کهنز ایرانی
 •  نهال سیب جیرومین چینی
 •  نهال سیب میراکل چینی
 • نهال سیب فوجی توهوکو
 • نهال سیب گالا نیوزلند
 • نهال سیب استارکینگ فرانسه

مناطق مناسب کشت سیب

ما در مورد بهترین سیب مال کدام کشور است مطالبی بیان کردیم، در این قسمت از مقاله می‌خواهیم مناطق مناسب کشت سیب را به شما معرفی کنیم؛ با اینکه در برخی از مناطق گرمسیری کشور از جمله استان فارس میوه سیب گلاب کهنز تابستان تولید می‌شود، ولی اکثراً مناطق نیمه کوهستانی و نیمه سردسیری از جمله شمال غربی کشور و دامنه‌های دماوند برای کاشت درخت سیب مناسب بوده و بیشترین تناژ تولید سیب در این مناطق اتفاق می‌افتد.

زمان کاشت نهال سیب

اگر می‌خواهید برای احداث باغ سیب سرمایه‌گذاری کنید بهتر است با زمان کاشت نهال سیب آشنایی داشته باشید، درختان سیب بسیار مقاوم هستند؛ آنها در اکثر شرایط از جمله سرمای شدید و باد مقاومت می‌کنند؛ به طور معمول بهتر است درختان سیب خود را در اوایل فصل بهار بکارید، قبل از بیدار شدن ریشه درختان فرایند کاشت نهال سیب در زمین خود را به پایان برسانید.

با این حال، اگر در منطقه‌ای با پاییز معتدل زندگی می‌کنید و ماه‌های زمستان شما رطوبت هوا دارد، می‌توان آنها را در فصل پاییز در ماه آذر کاشت؛ در این صورت، مطمئن شوید که شش هفته قبل از اولین یخبندان نهال سیب بکارید تا درخت بتواند قبل از زمستان به درستی رشد کند؛ در واقع این اکوسیستم منطقه شما است که زمان دقیق خرید نهال سیب و کاشت نهال را مشخص می‌کند.

زمان کاشت نهال سیب

گرده افشانی درخت سیب

برخلاف باور عموم کشاورزان گرده افشانی درخت سیب مهم هست، درختان سیب که بر پایه پیوندی و اصلاح شده تکثیر می‌شوند خود بارور هستند ولی برای تولید میوه با کیفیت و صادراتی احتیاج به گرده افشان دارند، یعنی برای میوه دادن به گرده سیب دیگری یا درخت مرتبط نیاز دارند؛ یکی از دلایل اصلی کاهش محصولات، گرده افشانی ضعیف است، بنابراین زمانی درختان شما سود زیادی خواهند داشت که گرده افشانی گروهی و متقابل بیشتری داشته باشد؛ برای گرده افشانی درختان سیب می‌توانید از چندین نهال استفاده کنید که همزمان شکوفه دهی خود را آغاز می‌کند یا می‌توانید نهال به و نهال گلابی را به عنوان رقم گرده افشان در لابلای درختان کاشت کنید، از الزامات گرده افشانی درخت سیب باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیشتر درختان سیب برای تولید میوه به درخت دیگری نیاز دارند، حتی اگر یک درخت خودبارور دارید، توصیه می‌کنیم یک گرده افشان اضافه کنید.
 • کاشت چندین درخت از انواع مختلف سیب به افزایش توناژ باردهی باغ شما به صورت سالانه کمک خواهد کرد.
 •  شما می‌توانید درختی بکارید که همزمان با درخت شما شکوفا شود تا میوه بیشتری داشته باشد ولی میوه دهی آن در ماه‌های مختلف انجام شود، بنابراین سیب تازه را در زمان‌های مختلف سال برداشت خواهید کرد.
 • هنگام کاشت، گرده افشان‌ها نباید بیش از 50 فوت از یکدیگر فاصله داشته باشند.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای فهمیدن اینکه آیا دو گونه درخت سیب می‌توانند یکدیگر را گرده افشانی کنند یا نه، بررسی گروه‌های گلدهی یا گرده‌افشانی آنهاست؛ برای کمک به تضمین یک محصول خوب و گرده افشانی، بهتر است دو یا چند رقم مختلف از یک گروه گلدار را در مجاور هم‌ کاشت کنید؛ البته توصیه می‌کنیم برای احداث باغ مدرن سیب حتماً از کارشناسان مربوطه کمک بخواهید.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم سوال شما در مورد بهترین سیب مال کدام کشور است را جواب دهیم، خوشبختانه نهالستان‌های معتبری که در کشور ما راه‌اندازی شده‌اند و نهال سیب را به صورت اصلاح شده و پیوندی تکثیر کرده و کمک زیادی به کشاورزان کردند تا میوه‌های با کیفیتی تولید کنند؛ از نظر اقتصاددانان کشور سرمایه‌گذاری در احداث باغ سیب نه تنها برای کشاورزان مناسب است بلکه باعث ارزآوری برای کشور می‌شود؛ به طوری که در سال ۹۹ نزدیک به یک میلیون تن میوه صادراتی مرغوب به کشورهای اروپایی و حوزه خلیج فارس صادر شده است و ارزآوری آن را بیشتر از یک میلیارد دلار تخمین زده‌اند.