کاشت بذر بادام به دلیل خواص مغز بادام که یکی از انواع آجیل های مغذی است بسیار سودمند است. درخت بادام، به عنوان درختی مقاوم و قابل کشت در انواع زمین ها و شرایط آب و هوایی محسوب می شود. در زمین هایی که نمی توان هیچ نوع درخت و گیاهی کاشت امکان کاشت و پرورش درخت بادام وجود دارد لذا این محصول سود ده به شمار می آید.
مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله آموزش کاشت بذر و هسته بادام

آموزش کاشت بذر و هسته بادام

18 آگوست 2021
0 1548
آموزش کاشت بذر و هسته بادام

کاشت بذر بادام به دلیل خواص مغز بادام که یکی از انواع آجیل های مغذی است بسیار سودمند است. درخت بادام، به عنوان درختی مقاوم و قابل کشت در انواع زمین ها و شرایط آب و هوایی محسوب می شود. در زمین هایی که نمی توان هیچ نوع درخت و گیاهی کاشت امکان کاشت و پرورش درخت بادام وجود دارد لذا این محصول سود ده به شمار می آید.

نهال های بادام در مناطق خشک و کوهستانی بازدهی بهتری دارند با این حال در آب و هوای مدیترانه ای و یا سردسیری نیز می توان آن را پرورش داد. مغز بادام یکی از انواع مغز های پرخاصیت و پرطرفدار است که موارد استفاده زیادی دارد. علاوه بر مصرف خوراکی از روغن بادام برای ساخت انواع روغن، کرم و محصولات مراقبتی نیز استفاده می شود.

ایجاد نهالستان های بادام علاوه بر اینکه نیاز به تجهیزات زیادی نیاز ندارد سودآوری خوبی به همراه دارد. در ادامه به بررسی خواص، کاشت، داشت و برداشت نهال بادام خواهیم پرداخت.

نحوه کاشت بذر بادام

دانه های بادام دوستدار سرما هستند. برای کاشت موفقیت آمیز و افزایش احتمال جوانه زنی بذر، ابتدا بذرها تحت یک فصل سرد قرار می گیرند. برای این کار ابتدا بذرها را یک شب در یک سطل آب خیس کنید. سپس نایلون پلاستیکی برداشته و ماسه را در آن بپاشید. دانه های بادام را در ماسه ها قرار دهید.

کاشت بذر بادام

کاشت بذر بادام

دانه ها باید حداقل به مدت یک ماه در یخچال نگهداری شوند. دمای مناسب دانه ها ۲ تا ۷ درجه سانتیگراد است. در این مدت بطور منظم از بذرها دیدن کنید و در صورت خشک شدن آنها را مرطوب کنید. روش کاشت بذر نسبت به کاشت نهال بادام زمان و حوصله بیشتری می برد.

در این روش ، اگر تجربه کافی نباشد ، درصد جوانه زنی کاهش می یابد. بهترین دانه های بادام با ظرفیت جوانه زنی بالا مغز بادام است که در یک سال گذشته کاشته شده است.

مغزهای قدیمی قدرت باروری خود را از دست می دهند. ماندگاری بذرها در یخچال به جوانه زنی آنها بستگی دارد. بنابراین ، وقتی جوانه ها پوسته های بادام را از بین بردند و بیرون زدند ، زمان کاشت بذر بادام فرا رسیده است. سپس بذرها را در محل اولیه یا موقتی بکارید. عمق خاک تا پالت ، که از ریشه زدن جلوگیری می کند ، ۲ تا ۵ سانتی متر است.

همچنین توصیه می شود در هر سوراخ سه بذر بکارید. وقتی جوانه ها رشد کردند ، می توانید یکی را که بهتر و قوی تر است نگه دارید و دو تای دیگر را کنار بگذارید. به این ترتیب نهال های بادام قوی و سالم به دست می آورید.

شرایط آب و هوایی و خاک مناسب برای کاشت بادام

درخت بادام اگرچه گیاهی مقاوم محسوب می شود و در هر نوع خاک و اقلیمی رشد می کند ، اما برای استفاده تجاری به آب و هوای مناسب ، خاک و آبیاری نیاز دارد. بهترین شرایط آب و هوایی برای پرورش درختان بادام خشک و کوهستانی است. مناطقی با تابستان های گرم و خشک ، زمستان های معتدل و بهارهای معتدل یا گرم.

نهال های بادام می توانند سرمای متوسط ​​زمستان را تحمل کنند. برخی از انواع نهال های بادام نیز سرمای شدید را تحمل می کنند. یکی از نکات مهم در هنگام کاشت بذر بادام و رشد درختان بادام جلوگیری از یخ زدگی و یخ زدگی گلها در بهار است. مناطقی که دارای یخبندان دیررس هستند ، بر عملکرد درختان تأثیر منفی می گذارد.

آموزش کاشت بذر و هسته بادام

آموزش کاشت بذر و هسته بادام

نهال بادام می تواند در هر نوع خاکی از جمله سنگ آهک رشد کند ، اما خاک خوب باعث افزایش عملکرد و عملکرد بادام بزرگ و سالم می شود.

بهترین خاک برای پرورش درختان بادام خاکهای سبک از جمله ماسه ای ، لومی و رسی است. قبل از کاشت نهال یا بذر در خاک ، ابتدا آنرا شخم بزنید تا زهکشی خاک بهتر شود. کودهای حیوانی ، کمپوست و کودهای آلی ، از جمله فسفر و ازت ، برای رشد گیاه ضروری هستند.

بهترین زمان برای کاشت بذر و نهال بادام

می توانید نهال بادام را در ماه های نوامبر و دسامبر بکارید. نهال ها در زمستان به خواب می روند و در بهار فعالیت و فعالیت خود را از سر می گیرند. محل فرود باید کاملاً آفتابی باشد. هنگام کاشت نهال ، فاصله حداقل ۶ متری از هر طرف درختان را حفظ کنید.

اگر بذر بادام می کارید، کاشت بذر بادام باید در بهار انجام شود. در تابستان ، بذرها این فرصت را خواهند داشت که از نور خورشید و دمای تابستان نهایت استفاده را ببرند.

نحوه کاشت نهال بادام

برای کاشت نهال بادام ابتدا با توجه به محل کاشت ، شرایط آب و هوایی و دمایی منطقه و هدف از کاشت درختان بادام ، نهال مناسب تهیه کنید. پس از تهیه نهال مورد نظر در باغ یا باغ سبزیجات خود ، سوراخ هایی به اندازه دو ریشه گیاهچه حفر کنید. گودالهایی با قطر ۱۰۰ سانتی متر معمولاً برای نهال مناسب هستند حداقل فاصله نهال ها به رطوبت و میزان بارش منطقه بستگی دارد.

کاشت بذر بادام

کاشت بذر بادام

نکات مهم برای پرورش نهال بادام

بادام درختی است با برگهای باریک ، به ارتفاع 1.5 تا 7 متر و از نظر ظاهری متراکم. بادام کمی در میوه هلو مانند رشد می کند. اگرچه درپوش های اطراف آنها میوه های انسانی محسوب نمی شوند ، اما از نظر فنی ، پوسته ها بخشی از میوه ها محسوب می شوند.

برای برداشت بادام شیرین ، باید هنگام کاشت بادام شیرین پرورش دهید. بادام تلخ و بادام شیرین دو نوع مختلف بادام هستند. بادام تلخ حاوی سیانور است. از کاشت چنین بادام ها خودداری کنید. گروه دیگری از بادام نیز شکوفا شد ، اما میوه ای نداد. این بادام ها برای زیبایی نیز پرورش داده می شوند.

تمام این توضیحات حاکی از آن است که قبل از خرید دانه های بادام ، باید درباره آنها تحقیق و جستجو کرد. کاشت درختان بادام به کشورهای خاورمیانه بستگی دارد و در آب و هوای سرد رشد نخواهد کرد.

سخن پایانی

بادام، یک درخت مقاوم محسوب می شود که در هر نوع آب و هوا و خاکی پرورش می یابد. زمینهای آهکی، هوای خشک و بیابانی، میزان آب کم، سرمای زمستان و دمای بالا از جمله مواردی است که توسط درخت بادام تحمل می گردد. با توجه به مقاومت بالای نهال های بادام، می توان با کمترین امکانات نسبت به ایجاد نهالستان و باغ بادام اقدام نمود. درخت بادام در انواع خاکها امکان رشد دارد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *