مشاوره رایگان خرید نهال
خانهاحداث باغ راهنمای علمی احداث باغ هلو و شلیل

راهنمای علمی احداث باغ هلو و شلیل

راهنمای علمی احداث باغ هلو و شلیل

پرورش درختان میوه در باغ، بنابر گونه ها و ارقام مختلف در هر فصل سال، بازدهی فوق‌العاده‌ای دارند. احداث باغ هلو و شلیل یکی از گزینه های قابل توجهی است که بدلیل داشتن طعم و مزه خوب این میوه ها و جایگاه باارزش در بازار صادرات ایران حائز اهمیت هستند. طول عمراقتصادی این درختان بین حداقل ۱۰ سال تا حداکثر ۲۵ سال است.

اگر باغدار هستید و می خواهید باغ هلو و شلیل خود را توسعه دهید، یا حتی اگر می خواهید برنامه ریزی های دقیقی را برای احداث باغ هلو و شلیل اجرا کنید، پیشنهاد می دهیم تا پایان بحث ما را همراهی نمایید.

بررسی اقلیم آب وهوایی احداث باغ هلو و شلیل

با توجه به حساسیت اکثر ارقام هلو و شلیل به سرمای شدید زمستان و گرمای تابستان ،باید برای داشتن میوه های درشت و مرغوب  هلو و شلیل حداقل دماي مناسب ۵-۱۴ درجه سانتی گراد و متوسط دماي ۱۵-۲۵ درجه سانتی گراد درنظرداشته باشید. پس در هر اقلیم آب و هوایی از ایران که هستید، اگر بتوانید این دما را برای پرورش ارقام مختلف هلو و شلیل تامین کنید ،قطعا بهترین محصول در انتظار شماست.

نیاز سرمایی ارقام مختلف هلو و شلیل

هلو و شلیل یک دامنه نیاز سرمایی وسیع نسبت به سایر درختان دارند. به طور میانگین نیاز سرمایی بیشتر ارقام هلو و شلیل  در اکثر مناطق کشور، حدود ۹۰۰-۶۰۰ ساعت ودمای کمتر از ۷ درجه سانتی گراد می باشد.

خاک مناسب ارقام مختلف هلو و شلیل

برای همه ارقام هلو و شلیل خاک مخلوط شده با خاک برگ، پیت موس، و شن  یا خاک های لومی شنی بدون آهک، برای این درختان بهترین خاک است و باعث رشد بهینه می شود. برای آگاهی از جنس خاک و وجود عناصر معدنی در آن لازم است تا یک نمونه از خاک برداشته و به آزمایشگاه مخصوص خاک ارسال نمایید. برای کسب اطلاع از نحوه نمونه برداری خاک؛ مقاله تخصصی آزمون آب و خاک را مطالعه فرمایید.

آبیاری مناسب برای ارقام مختلف هلو و شلیل

برای دستیابی به میوه‌های باکیفیت هلو و شلیل نقش آب بسیار ضروری و مهم است. در ماه‌های اردیبهشت و خرداد، نیاز آبی این درختان بیشتر است (هفته ای ۴ بار )و همیشه خاک باید رطوبت کافی داشته باشد.برای داشتن میوه های گوشتی و مرغوب در هر منطقه ای که هستید ، اگر بتوانید ۳ بار درهفته(معادل ۱۰ لیتر آب هفتگی)، ۱۲ تا حداکثر ۱۵باردر ماه  و۱۸۰ تاحداکثر ۲۱۰بار (برای مناطق گرم و خشک )در سال(معادل ۲.۵ تا ۷.۵ متر مکعب آب سالانه) ، نیاز آبی این درختان را تامین کنید، محصول بهینه و بی نظیری در انتظار شماست. بطور کلی نیاز آبی برحسب شرایط اقلیمی منطقه بین ۷ (مناطق معتدل و سرد کوهستانی)تاحداکثر ۱۰ هزار مترمکعب(مناطق گرم و خشک)برای هر هکتار در سال می باشد ،که با روش آبیاری قطره ای نیاز آبی این درختان به حدود ۴تا۵ هزار مترمکعب خواهد رسید.

بررسی شرایط نور خورشید جهت احداث باغ هلو و شلیل

خاک خوب همراه با آفتاب کامل به شما هلو و شلیل مرغوب و باکیفیت بالا را خواهد داد. توجه کنید که بطور متوسط شش تا هشت ساعت نور خورشید  برای ارقام  مختلف هلو و شلیل نیاز است تا محصول مرغوب با رنگ و کیفیت مناسب داشته باشید.

ارتفاع از سطح دریا

در مناطق و اقلیم های با ارتفاع صفر تا ۲۲۰۰متر از سطح دریا می توانیم بهترین عملکرد را از نهال های ارقام مختلف هلو و شلیل  انتظار داشته باشیم. توجه به ارتفاع مناسب اقلیم از سطح دریا و طول و عرض جغرافیایی می تواند منجر به محصول با کیفیت تر و هزینه های کمتر در این درختان شود.

شیب زمین برای احداث باغ هلو و شلیل

بطور معمول ارقام مختلف هلو  و شلیل را در زمین‌هاي کاملا هموار و تخت تا شیب هاي ۱۴درصد می توان کاشت.

الگوی کاشت برای احداث باغ هلو و شلیل

در ابتدا نیاز اقتصادی منطقه خودتان و وضعیت پسند بازار را از نظر رقم هلو و شلیلی انتخابی بررسی کنید.  در طراحی باغ  بهتر است، الگوی مستطیلی و مربعی در نظر گرفته شود. اگر سیستم مستطیلی را انتخاب می کنید،  بهتر است (مثلا ۵ در ۴متر) فاصله بیشتر (۵ متر) در جهت شرق و غرب و فاصله کمتر بین درختان (۴متر) در جهت شمال و جنوب در نظر گرفته شود. با این روش هر درخت از نور بیشتری بهرمند می شودو همچنین از سطح باغ به دلیل تراکم مناسب درختان نهایت بهره اقتصادی حاصل خواهد شد.

انتخاب رقم مناسب برای احداث باغ هلو و شلیل

برای انتخاب ارقام مختلف هلو و شلیل باید به شرایط آب و هوایی، تحمل در برابر خشکی و شرایط نامساعد خاک منطقه توجه کنید. هلو  و شلیل در ارقام مختلف از لحاظ رسیدن و برداشت محصول به چهار گروه خیلی زودرس،زودرس،میان رس و دیررس تقسیم  می‌شوند و بر اساس وضعیت جدا شدن هسته شامل دو گروه :هسته جدا و هسته چسبیده هستند که در مدل هسته جدا بافت گوشتی میوه نرم و آبدار است، ولی در مدل هسته چسبیده بافت میوه سفت است ومعمولا برای کمپوت و کنسرو استفاده می شود

آماده سازی زمین برای احداث باغ هلو و شلیل

پیش از خرید نهال هلو و شلیل باید آزمایش خاک را انجام دهید تا به این ترتیب از جنس، pH، اسیدی یا بازی، وجود عناصر معدنی و محتویات خاک آگاه شوید و با توجه به نیاز درخت، اقدام به اصلاح خاک با استفاده از کود شیمیایی و آلی نمایید.مرحله دوم در آماده سازی زمین،ترکیب خاک و شخم زنی و زهکشی خاک است. با شکستن لایه‌های مختلف خاک و ترکیب خاک بخش‌های مختلف با یکدیگر، خاک یکدست و عمیق و غنی از مواد معدنی ایجاد نماییدتا ریشه نهال پس از کاشت در باغ به خوبی بتواند رشد نموده و از منابع خاک بهره مند شود.

جمع بندی

از آنجاییکه هلو و شلیل به خاطر استفاده از میوه تازه، میوه خشک کرده و کنسرو شده آن و ارزش و اهمیتی که در بازار صادرات به کشور های همسایه و سایر نقاط جهان پیدا کرده است،  توصیه می کنیم که حتما از این نهال ها دراحداث باغ استفاده کنید.

نهالستان پالیز به شما کمک می کند تا در هر منطقه ای که هستید، بهترین ارقام هلو و شلیل را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که کشت درختان هلو و شلیل به علت قدرت سازش آن با آب و هواي گوناگون، در ایران به سرعت توسعه و پیشرفت کرده است.بنابراین تلاش کنید تا با انتخاب درست و حرفه ای از بازار اقتصادی عقب نمانید.

در آخر به شما پیشنهاد می کنیم که برای داشتن محصول مرغوب اول نیاز اقتصادی و پسندبازار منطقه خود را بشناسید و بعد از انتخاب ارقام،  برای داشتن میوه های مرغوب و با کیفیت بالا،  حتما به مواردی که گفته شد با دقت توجه کنید تا بی نظیرترین محصول را داشته باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *