مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله بهترین کود برای درخت بادام

بهترین کود برای درخت بادام

31 جولای 2021
0 1505
بهترین کود برای درخت بادام

یکی از مهمترین عوامل برای عملکرد بهتر گیاه، کود دهی مناسب درختان است. کوددهی برای کل دوره رشد گیاه، از قبل از کاشت و در طول کاشت تا بلوغ و سپس میانسالی و پیری مورد نیاز است. به همین دلیل، باغداران باید قبل از کاشت هر نهال بادام در باغ خود، نمونه خاک (از چندین قسمت زمین) را گرفته و توسط آزمایشگاه‌های خاص تجزیه و تحلیل کنند. در این آزمایش میزان مواد مغذی موجود در خاک تعیین می‌شود. و با آگاهی از نیاز درختان، می‌توانیم کمبودهای خاک را با استفاده از کودهای شیمیایی یا آلی جبران کنیم. در این مقاله می‌خواهیم درباره تغذیه و کود دهی درختان بادام بیشتر بدانیم، پس با ما همراه باشید.

درخت بادام درختی است که عادت به رشد گسترده دارد. این درخت یک نهال اقتصادی و بهینه برای باغ‌ها است. نهال بادام اگر در شرایط خوب و تحت مراقبت مناسب کاشته شود نیاز کمتری به مراقبت و باردهی دارند. این می‌تواند بهره وری عالی را برای باغبان به ارمغان بیاورد.

فراهم آوردن شرایط مطلوب برای درختان به معنی آبیاری منظم و مناسب، آب و هوای مطلوب، خاک حاصلخیز، سم پاشی و .. است. 

تغذیه و کود دهی درخت بادام

میزان کود دهی درختان بادام پس از تجزیه خاک و برگ تعیین می‌شود. برخی از خاک‌ها دارای عناصر کمیاب هستند، بنابراین به طور طبیعی به کود کمتری احتیاج خواهند داشت ولی بقیه فقیر هستند بنابراین باید کودهای آلی و شیمیایی بیشتری اضافه کرد. البته کود دهی به درختان بادام با توجه به سن و حجم درخت و فصل متفاوت است. عمل کود دادن به درخت بادام به طور کلی با هدف رشد بهتر و تولید شاخه‌های بیشتر و افزایش کیفیت بادام و عمر اقتصادی درخت انجام می‌شود. در ادامه بیشتر با کودهای مورد نیاز درخت بادام آشنا می‌شویم.

کود پتاسیم مورد نیاز درخت بادام 

به طور کلی پتاسیم در بهبود کیفیت بادام و همچنین افزایش عملکرد درختان بادام موثر است. اگر این عنصر از سطح استاندارد در خاک کمتر باشد، باعث محو شدن و کوچکتر شدن برگ‌ها می‌شود و رشد شاخه‌ها کاهش می‌یابد. اگر خاک فاقد پتاسیم باشد، نوک و حاشیه برگ‌ها نکروز شده و به سمت بالا خم می‌شوند. اندازه میوه هم کوچکتر خواهد بود.

کودهای دارای پتاسیم

کمبی فست ۴۰-۵-۵، کمبی فست ۳۰-۵-۱۵، کمبی فست ۳۶-۱۲-۱۲، هورتی گرو ۴۰-۵-۵، هورتی گردو ۳۰-۵-۱۵ از بهترین کودهای حاوی پتاسیم بالا به شمار می‌روند.

درخت بادام

کود دهی به درخت

بهترین کود فسفر درخت بادام

فسفر به آرامی در خاک حرکت می‌کند، بنابراین نمی‌تواند نیاز درختان بادام را برآورده کند. بنابراین همه باغ‌ها به کود فسفر نیاز دارند. کمبود فسفر می‌تواند در کاهش اندازه برگ و طول شاخه موثر باشد.

کودهای حاوی فسفر: Combi Fast 10-52-10 ، Horti Grove 20-50-5 از جمله بهترین کودهای حاوی فسفر هستند.

چرا باید از کودهای بور و روی برای درختان بادام استفاده کنیم؟

دو عنصر روی و باریم مهمترین عناصر در شکل گیری میوه بادام هستند. روی به بهبود کیفیت میوه کمک می‌کند و نقش مهمی در تعیین اندازه میوه دارد. بور همچنین برای تنظیم متابولیسم گیاه مورد نیاز است. جوانه زنی بهتر و رشد لوله گرده از دیگر عملکردهای بور در گیاه است. اگر گیاه دارای کمبود این عنصر باشد، به دلیل عدم کود دهی؛ گل‌ها می‌افتند. همچنین باعث کوچکتر شدن میوه‌ها می‌شود. خطرات دیگر کاهش بور در خاک کاهش تولید صمغ در میوه‌های جوان است.

بهترین زمان استفاده از این کود پایان فصل و پس از برداشت (قبل از پاییز) و همچنین شروع فصل رشد (قبل از جوانه زنی) است.

کودهای حاوی روی و باریم: روی Bionow؛ زتا روی؛ کورت روی یکی از بهترین کودهای حاوی روی و باریم است.

آیا کود نیتروژن برای درخت بادام ضروری است؟

یکی از سوالات متداول برای کشاورزان استفاده از کود نیتروژنی است. کود نیتروژن به رشد بهتر درخت بادام کمک می‌کند. اگر کود نیتروژن کمتری در خاک وجود داشته باشد، برگ درختان رنگ پریده و کوچک می‌شود. به تدریج شاخه‌های کوچک خشک می‌شوند و عملکرد کاهش می‌یابد. بنابراین، ما همیشه باید خاک را با کود نیتروژن تغذیه کنیم. با تغذیه ازت، راندمان گرده افشانی درختان افزایش می‌یابد. از سوی دیگر، میوه‌ها به خوبی بسته شده و کیفیت تولید با رشد قابل توجهی همراه خواهد بود.

شما باید نیتروژن را در 3 مرحله (3 ماه) به خاک اضافه کنید.
بهمن
اسفند
اوایل فروردین
کودهای نیتروژنی: کود مایع نیترومول ؛ Soloita 10-10-30 ، Horti Grove 10-20-30 ؛ Enkstra 5-5-30 یکی از بهترین کودهای ازته است.

درخت بادام

کود آهن

میزان مصرف سولفات آهن

اگرچه درختان بادام در برابر فقر آهن مقاوم هستند، اما برای از بین بردن فقر آهن، سولفات آهن به میزان یک کیلوگرم برای هر درخت بارور را می‌توان با روش قرار دادن عمیق یا کلات‌های آهن به عنوان محلول پاشی استفاده کرد.

موسسه تحقیقات خاک و آب، در دستورالعمل استفاده بهینه از کودها در کشور، با توجه به نقش روی، نیتروژن و باریم در فرایند گرده افشانی و تشکیل میوه، محلول پاشی درختان بادام با غلظت 5 در هزار از این عناصر دو بار در پاییز پس از توصیه می‌شود محصول را قبل از ریزش برگ‌ها و در بهار که جوانه‌ها شکوفا می شوند برداشت کنید.

روش مناسب کوددهی

با این حال، مطالعات نشان می‌دهد که با توجه به خاک آهکی اکثر باغ‌های بادام و وجود بی کربنات فراوان در آب آبیاری و کم تحرک بودن کودها، به ویژه کودهای فسفاته، روش‌های استفاده محلی از کودها و تغذیه برگی درختان یا محلول پاشی مواد مغذی بسیار مفید است.

درخت بادام

کود دهی به خاک

کود دهی موثر مستلزم آگاهی از نیازهای درخت و همچنین وضعیت موجودی خاک است. در این مقاله با کودهای شیمیایی و آلی مورد نیاز درخت‌بادام آشنا شدیم و با آثار کمبود این عناصر در خاک آشنا شدیم. باید بدانید که علاوه بر آسیب ناشی از کمبود عناصر در خاک، وجود بیش از حد این عناصر در خاک نیز می‌تواند برای درخت خطرناک باشد. بنابراین، قبل از کاشت نهال، حتماً آزمایش خاک انجام دهید و نتایج را به خوبی بررسی کنید. عناصری را که در خاک وجود ندارد شناسایی کنید، سپس کودهای شیمیایی یا آلی را به خاک اضافه کرده و خوب مخلوط کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *