مشاوره رایگان خرید نهال
خانهمقاله نحوه آبیاری نهال بادام در شرایط مختلف

نحوه آبیاری نهال بادام در شرایط مختلف

13 سپتامبر 2021
0 890
نحوه آبیاری نهال بادام در شرایط مختلف

نحوه آبیاری نهال بادام و توجه به میزان آب مورد نیاز درخت یکی از شرط‌ های کاشت موفق درخت بادام است. میزان آب مورد نیاز درختان در مراحل مختلف رشد آنها متفاوت است، درخت بادام هم از این قاعده مستثنی نیست.

با تنظیم میزان آب مورد نیاز درخت بادام می‌توان رطوبت خاک را حفظ کرد تا در هر زمان از فصل رشد در دسترس درخت قرار بگیرد. در دهه‌های گذشته درصد زیادی از باغ‌های بادام آبیاری مناسب نداشته‌اند.

از خرداد تا مرداد هر دو هفته یکبار درخت بادام را با هفت تا ۱۰ سانتی‌متر آب آبیاری کنید. با شروع ماه تیر، می توانید میزان آب مورد نیاز درخت بادام را هر دو هفته یکبار به پنج سانتی‌متر کاهش دهید. با این حال، در عوض انتظار کاهش تولید محصول را داشته باشید.

میزان آب مورد نیاز درخت در طول فصل پاییز کمتر است. در ماه شهریور، هر هفته پنج سانتی‌متر آب به درخت بدهید. در ماه مهر، آبیاری آن را به دو سانتی‌متر برسانید. در ماه آبان، درخت را با کمتر از دو سانتی‌متر آب آبیاری کنید. در ماه‌های فصل پاییز، می توانید درخت بادام را با یک سوم آب کمتر از حد توصیه شده آبیاری کنید؛ بدون اینکه سلامت کلی درخت را به خطر بیندازید.

در فصل زمستان، میزان آب مورد نیاز درخت بادام بسیار کم است، بنابراین می‌توانید به آن استراحت دهید. با این حال اگر زمستان خشک‌تری نسبت به حالت عادی تجربه می‌کنید، هر ماه یک بار درخت بادام را با حدود دو سانتی‌متر آب آبیاری کنید.

این کار از خشک شدن درخت بادام در طول دوره خواب آن جلوگیری می‌کند. در نهایت فراموش نکنید که آبیاری درختان در تابستان به خاطر رشد آنها اهمیت بیشتری در به ثمر رسیدنشان دارد.

نحوه آبیاری نهال بادام

نحوه آبیاری نهال بادام

بهترین نحوه آبیاری نهال بادام

آبیاری درخت بادام به روش آبیاری بارانی، سطحی و قطره‌ای قابل انجام است. انتخاب روش آبیاری مناسب برای درختان مزایای زیادی مانند افزایش تعداد گل و میوه را به همراه دارد.

برای درخت بادام آبیاری بارانی زیاد توصیه نمی‌شود، زیرا می‌تواند باعث زرد شدن برگ‌ها و اُفت رشد آن شود. آبیاری سطحی و قطره‌ای برای درخت بادام بهترین روش آبیاری هستند.

مقدار آب مورد نیاز درخت در آبیاری قطره‌ای در مقایسه با آبیاری سطحی کمتر است. بنابراین برای کاشت درختان بادام در باغ‌های بزرگ، سیستم آبیاری قطره‌ای انتخاب بهتری است.

آبیاری قطره‌ای امکان کنترل روزانه رطوبت دقیق خاک را فراهم می‌کند. در سیستم آبیاری قطره‌ای می‌توان کوددهی کارآمدتری داشت؛ به خاطر اینکه تزریق کودها از طریق این سیستم آبیاری قابل انجام است.

علاوه‌بر این‌ها سیستم آبیاری قطره‌ای روش کم هزینه‌تری است. در نهایت برای اینکه میزان آب مورد نیاز درخت بادام را کاهش دهید، در هنگام صبح که هوا سردتر گیاه را آبیاری کنید.

کیفیت آبیاری

افزون بر فراهم کردن آب مورد نیاز درخت بادام، کیفیت آبیاری نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد؛ چنانچه برای تغذیه سالم و رشد بهتر یک نوجوان، هدف تامین کردن هر نوع ماده خوراکی نمی باشد بلکه کیفیت آن نیز بسیار مهم و موثر تلقی می شود.

در مورد آبیاری درخت بادام نیز این مثال صدق می کند اگر درخت بادام به طور مستمر با آب شور و دارای املاح زیاد تحت آبیاری قرار گیرد، علاوه بر شور و نامناسب شدن خاک و کاهش نفوذ پذیری آن، به علت تجمع یون ها و رسیدن آن ها به غلظت های سمی در درخت بادام، درخت از بین خواهد رفت. در چنین خاکی چون حاصلخیزی خود را از دست داده، نمی توان اقدام به کشت گیاهان دیگر نیز کرد؛ پس کیفیت آب آبیاری یکی از نکات مهم در بهترین روش آبیاری درخت بادام به حساب می آید که نباید از آن غافل شد.

نحوه آبیاری نهال بادام

نحوه آبیاری نهال بادام

نحوه آبیاری نهال بادام در فصل رشد 

برای اینکه درخت بادام محصول خوبی داشته باشد، لازم است در فصل رشد درخت، نسبت میزان آب مورد نیاز درخت بادام دقت بیشتری داشت. کاهش میزان رطوبت خاک در فصل رشد می‌تواند بر میزان تولید محصول آن تاثیر منفی داشته باشد.

آب مورد نیاز درخت بادام بعد از برداشت محصول

درخت بادام بعد از برداشت محصول نیاز به آبیاری دارد. در واقع تامین میزان آب مورد نیاز درخت بادام بعد از برداشت بر باردهی درخت در سال بعد تاثیر می‌گذارد. چنان‌چه بعد از برداشت درخت بادام را آبیاری نکنید، تعداد شکوفه‌ها و میوه‌های درخت در سال بعدی کاهش می‌یابد.

آبیاری صحیح درخت بادام

  • صبح هنگام که هوا سرد است نسبت به آبیاری درخت بادام اقدام نمایید و از سمت نزدیک به زمین آبیاری را شروع کنید نه از سمت بالا! بدین منظور روش آبیاری قطره ای یا شیلنگ خیس کن به خوبی این مورد را با کمترین اتلاف آب و انرژی انجام خواهد داد.
  • آبیاری درخت بادام بایستی منظم انجام گیرد بدین منظور در ماه های اسفند و فروردین درخت بادام را به صورت تقریبی آب دهید زیرا جهت برداشت بادام های فراوان آبیاری منظم ضرورت دارد. جهت تعیین دقیق میزان آبیاری با نشان دادن خاک محل کاشت و شرایط درخت به متخصصان در این حوزه، از میزان آبیاری اطلاع حاصل نمایید.
  • از خرداد ماه تا مرداد هر دو هفته یک بار حتما به آبیاری درخت بادام اقدام نمایید و سعی کنید مقدار آبیاری ۱۰ میلی متر باشد تا درختان رشد خوب و موثری انجام دهند؛ با فرا رسیدن ماه مرداد می توانید مقدار آب را هر هفته تا نیم میلی متر کاهش دهید که بالطبع سبب کاهش تولید خواهد شد.
  • در شهریور ماه مقدار مناسب آب در هر هفته نیم میلی متر می باشد ولی مقدار آب لازم در پاییز را کاهش دهید و حتی اگر با یک سوم کمتر از مقدار توصیه شده به آبیاری بپردازید، به همان نتیجه مطلوب خواهید رسید.
نحوه آبیاری نهال بادام

نحوه آبیاری نهال بادام

سخن آخر

در این مقاله درباره نحوه آبیاری نهال بادام بحث شد و سعی کردیم اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم؛ به منظور جمع بندی سخنان، درخت بادام درختی است که پس از عبور از بلوغ نیاز شدید به آب ندارد ولی میزان تولید محصولات درخت با آبیاری منظم چند برابر خواهد شد.

نهال بادام تازه کاشته شده در سال های اول حتما بایستی از میزان آبیاری کافی بهره مند گردد. خاک مناسب جهت پرورش درخت بادام شنی و لومی با ذهکشی خوب می باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *